Çarşamba, Şubat 21, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

Pano

 

 ADEF 3. OLAĞAN KONGRESİNE DERSİM HALKI VE TÜM KARDEŞ HALKLAR DAVETLİDİR !!!

ADEF 3. Olağan Kongresi 03. Mart 2018 Tarihinde Hattersheim Alevi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Orta Doğu’da savaş ve EFRİN'de işgal savaşına karşı direnişinin yaşandığı bir sürece denk gelen kongremizin yüklendiği misyon önemlidir.

Kürt ulusunun ve diğer halkların neo-Osmanlıcı sömürgecilere karşı ortak direnişini sahiplenme ve
komşu halklarla dayanişma şiyariyla kongremizi gerçekleştiriyoruz.

Kongremiz Dersim toplumunun gelecegini olumlu anlamda etkileme konusunda da tarihi bir adım olacaktır.

Her ulus ve inançtan halklarımızın kongremize katılmasını ve canlı tartışmalarla katkılar sunmalarını bekliyoruz.


ADRES:

HATTERSHEIM AKM
RHEINSTRASSE 3;
65795 HATTERSHEIM-
OKRIFTEL

Tarih: 03.03.2018 Cumartesi
Saat: 12.00

ADEF YÖNETİM KURULU

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

'Roboski 2015 gündür adalet bekliyor'

 

'Roboski 2015 gündür adalet bekliyor'

 

Dihaber / 14:59 4 Temmuz 2017

 

KOCAELİ - Roboskili aileler, "Adalet" ve "Êdî bes e" sloganları ile "Roboski için adalet" ve "Roboski 2015 gündür adalet bekliyor" dövizleriyle Adalet Yürüyüşü'ne katıldı. Aileler adına konuşan Veli Encu, "Adalet herkes için varsa adalettir" dedi.

Onbinlerin katıldığı Adalet Yürüyüşü 20’nci gününde devam ediyor. Sabah Kocaeli’nin Yahyakaptan ilçesinden yola çıkanlar, Derince ilçesine vardı. Sabah saatlerinden bu yana 10 kilometrelik yol kateden yürüyüşçüler, öğleden sonra 8 kilometre yol yürüyecek.

Yürüyüşe bugün, Demokrasi İçin Birlik, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu ve Roboskîli Aileler de dahil oldu. KESK bileşenleri, “Haksız hukuksuz ihraçlara hayır! İşimizi geri istiyoruz” pankartı açarken, 118 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın fotoğraflarını taşıdı.

'ROBOSKİ İÇİN ADALET'

Yürüyüşe katılan Roboskîli Aileler, ise bir süre Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile en önde yürüyerek, "Roboski 2015 gündür adalet bekliyor", “Êdî bes e” (Artık yeter" ve “Roboskî için adalet” dövizleri açtı. Roboski katliamında yaşamını yitiren çoğu çocuk 34 kişinin fotoğraflarını taşıyan aileler, “Adalet” ve “Êdî bes e” sloganları attı.

Yürüyüşte yer alan Roboski Ailelerinden Veli Encu, "Adalet herkes için varsa adalettir" dedi. Encu, "Bizler, Roboskî Katliamı’nda yakınlarını kaybeden aileler olarak, 5 yıldan fazla bir süredir bir adalet mücadelesi yürütüyoruz. Hukuki mücadelemizde ne yazık ki bir sonuç alamadık. Mahkemelerin verdikleri takipsizlik kararları bizim Türkiye'de adaletin olduğunu inancının tamamen yitirdik. Ama biz buna rağmen adalet talebimizden asla vazgeçmedik. Roboskî için adalet sağlanıncaya dek her alanda ve platformda olmaya devam edeceğiz. Sadece sorumluların yargı önünde hesap vermesini talep ettik. Ama ne yazık ki bu talebimiz karşılık bulmak yerine bizler mahkemelerde yargılandık. Bizler, burada her türlü zulme ve baskıya maruz kaldık. Adalet herkes için varsa adalettir. Türkiye'de milyonları bulan kişiler adaletsizliğe uğradı. Biz onlar için de adalet talep ettik. Bu ülkeye barışın adalet ve demokrasiyle geleceğine inanıyoruz. Roboskî Aileleri olarak adalet mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz."

'ADALET İNANCI OLMAYAN İNSANLARIZ'

Yürüyüşe ilişkin de değerlendirmede bulunan Encu, şunları dile getirdi: "Yürüyüşün adı adalettir. Bizim için önemli bir karardır. Bu kavramla yürüyüşün yapılması çok önemlidir. Biz Türkiye'de adalete inancı olmayan insanlarız. Çünkü, bizler kendi gözümüzle gördük ve yaşadık. Bilinçli bir katliam yapıldı. Bu katliamı yapanlar yargılanmadı. Aksine aklandı. Yargı organlarıyla korundular. Türkiye'deki adalet mercileri tamamen siyasi bir partinin kurumu haline gelmiş. Yüzyıllardır en büyük adaletsizliği Kürtler yaşadı. Bir Kürt adaletsizliğe uğruyorsa, bu ülkede var olan adaletsizlikten kaynaklıdır."

Bir süre yürüyen aileler daha sonra, tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ferhat Encu'yü ziyaret etmek üzere Kandıra Cezaevi'ne gitti.

PROVOKASYONLARA ALKIŞLARLA YANIT

Öte yandan, yürüyüş boyunca yola çıkan bazı gruplar ise, Rabia ve bozkurt işareti yaparak,"Recep Tayyip Erdoğan" sloganları attı. Yürüyüşçüler, provokatörlere alkışlar ve "Adalet" sloganları ile yanıt verdi.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found