Cumartesi, Temmuz 21, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Gördüğü işkenceyi bir bir anlattı

 

Gördüğü işkenceyi bir bir anlattı

 

Geçtiğimiz günlerde tahliye edilen Xerabê Bava’lı(Koruköy) Abdi Aykut, köylerindeki yasak sırasında maruz kaldığı 14 günlük işkenceyi, “Soğuk havada buz tutan zeminin üzerinde panzerin arkasına bağlayarak sürüklediler. Halen vücudumda izleri duran işkenceden dolayı ayakta kalamıyorum” sözleri ile anlattı. Yasağın 6’ncı gününde kaldığı eve, yüzü maskeli özel harekat polisleri tarafından baskın düzenlendiğini ve kendisine “Abdi Aykut sen misin?” diye sorulduğunu kaydeden Aykut, “Olumlu cevap vermemle birlikte birisi çeneme silah dayadı. Vücuduma aldığım darbeden dolayı yere düştüm. Yürümemi istediler fakat yüzüm kapalı olduğu için yere yığıldım. ‘Nasıl yürümezsin’ deyip silah dipçikleri ve ayakları ile vurmaya başladılar. Bu arada ağzımdan kan fışkırdı” dedi.

‘Panzere bağlayıp sürüklediler’

Aykut “Kış ayı olduğu için yerler buzlanmıştı ve hava soğuktu. Belli bir süre sonra ellerimi bağladılar. Üzerimdeki elbiseler parça parça olmuştu. Ellerim bağlı bir şekilde panzere bağladılar ve böylece belli bir yere kadar sürüklediler. Orada da aynı şekilde vurmaya devam ettiler. Bazıları ayağıma bazıları başıma… Sürekli silah dayıyorlardı başıma.”

2 gün köyde gözaltı

2 gün boyunca köyde gözaltında kaldığını ve sürekli bu işkencenin devam ettiğine dikkat çeken Aykut, Bana sürekli ‘Haydi söyle” diyorlardı. ‘Ne söyleyeyim bir şey bilmiyorum’ dediğim zaman yine vuruyorlardı. Bir ara bir duvarın üstüne çıkarıp duvardan atlamamı söylediler. Yürüyemez halde olduğum için atlayamadım. Bu kez beni oradan attılar. Sırt üstü düştüm. Yerdeki taşlardan dolayı birçok yerimde yaralanmalar oldu’’ diye konuştu.

Panzere konularak Nusaybin’e nezarethaneye götürüldüğünü, oradan da yine panzerle Mêrdîn’deki hastaneye götürüldüğünü ifade eden Aykut “Akciğerim ve etrafında biriken kandan dolayı ameliyat oldum. Ardından yeniden Nusaybin’e getirilerek mahkemeye çıkarıldım.”dedi.

15 günde bir hastane

Cezaevinde kaldığı süre boyunca her 15 günde bir elleri kelepçeli olarak hastaneye götürüldüğünü belirten Aykut “Kulak zarım zarar gördüğü için işitmede zorlanıyorum. Yemek yemekte zorlanıyorum. 3 kaburgam kırılmış. En önemlisi de tuvalete gidip idrarımı yapamıyorum. Ayakta birkaç dakika bile kalamıyorum” sözleriyle işkenceden dolayı oluşan sağlık sorunlarına değindi.

Ne olmuştu?

Xerabê Bava köyünde 11 Şubat 2017 tarihinde valilik tarafından sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Abdi Aykut’un gözaltına alınması önce kabul edilmemiş, sonra işkence görmüş halde gözaltı fotoğraflarının ortaya çıkması ile karakolda olduğu öğrenilmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, o dönem kamuoyunun yoğun tepkisine “Hukuk devletinin dışında hiçbir şey yapılmıyor. O yaşlı dediğiniz adam teröre ev sahipliği yapıyor” açıklamasıyla bulunmuştu. İnsan Hakları Derneği (İHD) hazırladığı raporda, köyde ciddi hak ihlallerinin yaşandığını belirtmişti.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found