Cumartesi, Temmuz 21, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Sûr’u yıkanlar yıkılacak

 

 

Sûr’u yıkanlar yıkılacak

Tarihi Sûr ilçesinde polis zoruyla yıkım yapılıyor. Yıkım sırasında bir müteahhit ve işçi göçük altında kalırken, müteahhit ve işçiyi yine yıkılan evin sahibi kurtardı. Ev sahibi, ‘Benim yaptığım insanlıktı. Yıkımı yapanlar utansın’ dedi. Sûr için eylem çağrıları da sürüyor

 

Özgürlükçü Demokrasi / 26 Ağustos 2017

 

AKP hükümetinin Amed’in ve Kürt halkının yüzlerce yıllık tarihini ve hafızasını taşıyan Sûr ilçesindeki yıkımı polis zoruyla devam ederken, halkın direnişi de sürüyor. Sûr’a bağlı Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde ev yıkımında bizzat bulunan müteahhit ve bir işçi göçük altında kaldı. Yaralı müteahhiti kendi elleriyle kurtaran ev sahibi “Evimi yıkanları kendi elimle kurtardım. Ne olursa olsun benim yaptığım insanlıktı. Bu yıkımı yapanlar, yaptıranlar yaptıklarından utanmaları gerekir” dedi.

‘Evimizi yıkanlar utansın’

Önceki gün yıkıma gelen iş makineleri tepkiler üzerine mahalleden çıkartılırken, dün yeniden polis eşliğinde yıkım başlatıldı. Mağdur aileler, Kurban Bayramı öncesi göçe zorlandıklarını dile getirdi. Sûr’un Alipaşa Mahallesi Meryem Ana Kilisesi karşısında iş makinelerinin evleri yıktığı sırada duvarın çökmesi sonucu müteahhit ile bir işçi yıkıntılar arasında kalarak yaralandı. Evleri yıkılan yurttaşlar tarafından kurtarılan müteahhit ve işçi Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Evi yıkılan ve müteahhiti kurtaran Cuma ismindeki mahalleli, “Duvarın yıkıldığını gördüm ve koştum. Gittiğimde iki kişi enkaz altında kaldığını gördüm. Birinin ismi Süleyman Baran olduğunu söylediler. Baran, yıkım ekibine direktif veren kişiydi. Hiç düşünmeden onları kurtardım. Tüm bunları insanlık için yaptım. Gelin görün ki evimi yıkanları yine kendi elimle kurtardım. Ne olursa olsun benim yaptığım insanlıktı. Bu yıkımı yapanlar, yaptıranlar utanmalı” dedi. Bir diğer mahalleli Şehmus Özer de,”Görsünler, utansınlar bu durum karşısında. Onlar evlerimizi başımıza yıkıyorlar, biz onların hayatını kurtarıyoruz” dedi.

‘Devlet midir rezalet midir?’

Alipaşa Mahalesi’nde yaşayan Hayriye Çetinkaya ise, “Evimiz toprağımızdır burasıdır. Bizi buradan nasıl zorla çıkaracak. Devlet güçlüymüş, biz de güçsüz. Suyumuz, elektriğimiz kestiler. Etrafımızı bariyerlerle çevirmişler. Bizi cezaevine almışlar. Bu Müslümanlık mıdır insanlık mıdır? Bu devlet midir, rezalet midir? Yazıklar olsun böyle devlete. Suyumuzu camiden çekiyoruz. Utansınlar buna, yaz ortasında bizi susuzlukla terbiye etmeye çalışıyorlar” dedi. Öte yandan, mahallelinin tamamen boşaltılması için Diyarbakır Valiliği’nin Pazartesi gününe kadar süre verdiği ifade ediliyor.

Tarihimize sahip çıkalım

Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde bir araya gelen kadınlar Sûr’daki yıkıma karşı eyleme geçti. Kadınların eylemine DTK ve HDP’li vekiller de destek verirken, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven de eylemde hazır bulundu. Sur Platformu üyeleri ile Sûr halkıyla buluşan kadınlar, yıkıma direneceklerini belirterek halkı tarihine sahip çıkmaya çağırdı.

AMED

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found