Cumartesi, Temmuz 21, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Tarihin kara lekesi: 6-7 Eylül

 

Tarihin kara lekesi: 6-7 Eylül

 

6-7 Eylül 1955’te İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı girişilen lincin 62. yılında İHD, “Hıristiyan ve Yahudi düşmanlığını bir nefret suçu olarak lanetliyoruz” dedi.

 
cumhuriyet.com.tr
06 Eylül 2017 Çarşamba, 19:26
 

İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, 1955’te İstanbul’da kalabalık bir grubun özellikle Rum azınlığa ve gayrimüslimlere organize bir biçimde saldırdığı 6-7 Eylül olaylarına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. Komisyon yaptığı açıklamada 6-7 Eylül olaylarının bir devlet operasyonu olduğunu belirterek, “Titizlikle örgütlenmiş bir özel harp faaliyetiydi. Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından planlandı, devlet dersini iyi ezberlemiş, faşist ittihatçı zihniyetin şovenizm ile zehirlediği halkın bir kesimi tarafından şevkle uygulandı” ifadelerini kullandı.

Resmi ölü sayısı 37

Tarihe bir kara leke olarak geçen 6-7 Eylül olaylarının 62. yıldönümünde İHD İstanbul Şubesi, Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon’un yayımladığı açıklamada kayıtlara geçen ölü sayısının 37 olduğu belirtildi. Kayıtlara 60 olarak geçen tecavüz vakasının gerçek sayısının ise 400 civarında olduğuna değinilen açıklamada, “90 yaşındaki rahip Hrisantos Mantas diri diri yakıldı. En az birkaç rahip bıçakla ve zorla sünnet edildi. Onlarca kişi linç edildi. Yalnızca İstanbul’da değil, İzmir ve Ankara’da da benzer olaylar yaşandı, üstelik Urfa, Mardin, Midyat’ta da Süryanilere saldırıldı. 4 bin 214 ev, 73 kilise, 26 okul, 1 sinagog, işyeri ve dükkân benzeri toplam 5 bin 317 mekân yakıldı, yıkıldı, yağmalandı. Bu veriler uluslararası literatürde 6-7 Eylül hakkındaki en kapsamlı kitabın yazarı olarak tanınan Speros Vryonis’in verdiği rakamlar” ifadeleri yer aldı.

Halkın katılımı vardı

Açıklamada devletin suç işlediği, üzerini örttüğü ve Rum toplumunun ağır kayıplarının tazmin edilmediğine değinilerek şu ifadeler kullanıldı: “Altı yeterince çizilmeyen bir gerçek, halkın katılımıdır. Suçun bir avuç yönetici tarafından işlendiği söylemek içimizi rahatlatır, halkın katılımını konuşmak rahatsız edicidir. Hıristiyan ve Yahudi düşmanlığını bir nefret suçu olarak bir kez daha lanetliyoruz"

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found