Salı, Şubat 20, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

Pano

 

 ADEF 3. OLAĞAN KONGRESİNE DERSİM HALKI VE TÜM KARDEŞ HALKLAR DAVETLİDİR !!!

ADEF 3. Olağan Kongresi 03. Mart 2018 Tarihinde Hattersheim Alevi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecektir.

Orta Doğu’da savaş ve EFRİN'de işgal savaşına karşı direnişinin yaşandığı bir sürece denk gelen kongremizin yüklendiği misyon önemlidir.

Kürt ulusunun ve diğer halkların neo-Osmanlıcı sömürgecilere karşı ortak direnişini sahiplenme ve
komşu halklarla dayanişma şiyariyla kongremizi gerçekleştiriyoruz.

Kongremiz Dersim toplumunun gelecegini olumlu anlamda etkileme konusunda da tarihi bir adım olacaktır.

Her ulus ve inançtan halklarımızın kongremize katılmasını ve canlı tartışmalarla katkılar sunmalarını bekliyoruz.


ADRES:

HATTERSHEIM AKM
RHEINSTRASSE 3;
65795 HATTERSHEIM-
OKRIFTEL

Tarih: 03.03.2018 Cumartesi
Saat: 12.00

ADEF YÖNETİM KURULU

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

TMMOB DİYARBAKIR İKK’DAN SUR RAPORU: ‘OPERASYONLAR BİTTİ’ DENİLDİKTEN SONRA İLÇE YOK EDİLDİ

 

TMMOB DİYARBAKIR İKK’DAN SUR RAPORU: ‘OPERASYONLAR BİTTİ’ DENİLDİKTEN SONRA İLÇE YOK EDİLDİ

 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 28 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve ardından başlatılan yıkıma ilişkin hazırladığı özet raporu, 2 Aralık 2017 tarihinde Makina Mühendisleri Odası Şubesi’nde basın toplantısı düzenleyerek kamuoyu ile paylaştı.

 
tmmob.org.tr / 02.12.2017

 

Uydu görüntüleri verilmedi

Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Mehmet Orak, raporu büyük zorluklar ile hazırladıklarını belirterek, şirketlerin kendilerine Sur’un uydu görüntülerini vermediğini vurguladı.

Mimarlar Odası Diyarbakır Şube Yöneticisi Herdem Doğrul da 2 yılda yaşanan hakikatleri belgelemenin önemli olduğunu ifade ederek, alandan doğrudan bir tespit çalışmasının sınırlı olduğunu söyledi.

Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Fatih Tekin tarafından okunan raporda ise ilçenin çatışmalardan sonra ‘yok edildiği’ kaydedildi.

Rapordan öne çıkanlar

Çatışmalı sürecin başlangıcında ikinci kez 13 Ekim 2015’te Sur’da ilan edilen yasağın ardından mahallelerde TMMOB tarafından yürütülen çalışmada 706 işyeri ve konutun hasar gördüğünün tespit edildiği raporda, 693 yapının basit onarımlarla hasarının giderilebileceği, 13 yapının ise detaylı incelenmesi gerektiği kaydedildi.

Raporda Kurşunlu Camii, Hacı Hamit Camii, Paşa Hamamı, Mehmet Uzun Evi, Ermeni Katolik Kilisesi, Dört Ayaklı Minare gibi kimi tescilli yapıların “ağır hasarlı” olduğu belirtildi.

Yapılan bütün açıklamalara, itirazlara ve açılan davalara rağmen alana girilemediği ve tahribatlarda artışın önüne geçilemediği de aktarıldı.

Yine raporda yıkılan mahallelerde karakolların yapıldığı belirtildi. Bu sayının şu anda 6 olduğu bilgisi verildi.

Raporda, TMMOB’un son yaptığı tespitlere göre yeni açılacak yollar ve Emniyet Hizmet Alanları olarak ayrılan alanlar içerisinde 17 adet tescilli yapı ve 42 adet korunmaya değer geleneksel yapı olmak üzere toplamda 976 adet yapının plan kararı ile yıkımının öngörüldüğü de bildirildi.

‘Operasyonlar bitti’ denildikten sonra: 6 mahalle yok edildi

Raporda, 9 Mart 2016’da “Operasyonlar bitti” açıklamasının ardından 10 Mayıs 2016 tarihli uydu görüntüsü üzerinden yapılan tespitlere göre Hasırlı Mahallesi’nde 347, Fatihpaşa Mahallesi’nde 232, Cemal Yılmaz Mahallesi’nde 126, Savaş Mahallesi’nde 83 ve Dabanoğlu Mahallesi’nde 44 yapı olmak üzere, toplam da 832 yapının yıkıldığı, 257 yapının ise hasarlı olduğu tespit edildi.

Raporda, TMMOB’un 11 Temmuz 2017 tarihinde uydu görüntüleri üzerinde elde ettiği tespitlere göre de Sur içinde toplam 148 hektar alan, yasaklı 6 mahallede ise toplam 75.3 hektar yıkıldı. Yasaklı 6 mahallenin yüzde 61’i yıkılırken, yıkılan yapı sayısı ise yüzde 72 oldu.

10 Temmuz tarihinde kaydedilen görüntülerde ise Cevatpaşa Mahallesi yüzde 36, Dabanoğlu Mahallesi yüzde 39, Savaş Mahallesi yüzde 40, Cemal Yılmaz Mahallesi yüzde 68, Fatihpaşa Mahallesi yüzde 92 ve Hasırlı Mahallesi’nde yüzde 97’si yıkıldı.

 
 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found