Salı, Kasım 13, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Baluken’e tahliye çıkmadı

 

Baluken’e tahliye çıkmadı

HDP Milletvekili İdris Baluken, 13 aydır tutuklu yargılandığı davada tahliye edilmedi. Avukat Reyhan Yalçındağ, ‘Baluken 13 aydır yasa ve Anayasa’ya aykırı şekilde tutuklu kalmaktadır’ dedi 

 

Özgürlükçü Demokrasi / 6 Aralık 2017

 

HDP milletvekillerine yönelik operasyonda 4 Kasım 2016’da tutuklanan, 30 Ocak 2017’de tahliye edilen, savcılığın itirazı üzerine ameliyat olduğu hastaneden taburcu edildiği 17 Şubat’ta yeniden tutuklanan HDP Amed Milletvekili İdris Baluken hakkında açılan davanın 6’ncı duruşması Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada 3 ayrı suçlamadan “ağırlaştırılmış ömür boyu hapis” ve 15 yıla kadar hapis ile yargılanan Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki Baluken’in, SEGBİS ile ifade vermeyeceği, mahkeme salonunda savunma yapmak istediğine dair verdiği dilekçesi okundu. Duruşmada ilk olarak söz alan duruşma savcısı, bir önceki duruşmada açıkladığı mütalaasını tekrar ederek, üzerine atılı suçun vasfı ve mahiyeti, adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağını ileri sürerek, Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Savcı, yok hükmüne dayalı bir şeyden ceza istiyor

Ardından söz alan Baluken’in avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir, müvekkilinin daha önce cezaevinde geçirdiği kısmi felç nedeniyle ameliyat olduktan sonra tutuklandığını hatırlatarak, “O günden bu güne tedavi edilebilmiş değil. Zamanla rahatsızlığı nüksediyor” dedi.

Marmara Üniversitesi Öğretim görevlisi ve Venedik Komisyonu üyesi Osman Can’ın milletvekillerinin yasama dokunulmazlığı konusunda hazırladığı hukuki mütalaayı mahkemeye sunan Yalçındağ, “Anayasa 83/1’in nasıl gasp edildiğine ilişkin hukuki mütalaadır. Bir tane Anayasa’nın 83/1 maddesi var, hepimizi bağlıyor. Dolayısıyla böylesi lehe bir delil durumu göz ardı edilmeksizin yapılan mütalaayı kabul etmiyorum” dedi.

Dava dosyasında toplanan 15 klasördeki delillerin müvekkilinin lehine olduğuna dikkat çeken Yalçındağ, “Defalarca müvekkile ait Facebook hesabı yoktur diyoruz. Yok hükmüne dayalı bir şeyden dolayı savcılık ceza istiyor. Bingöl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılarak dava dosyasına konulan bu belgenin temelini istiyorum. Bu gelmeden dava dosyası karara çıkamaz. Ayrıca TİB’e yazı yazılarak 1-30 Haziran tarihlerinde bu paylaşımların yapılıp yapılmadığı sorulsun” dedi.

Hukuk dışı sürece son verin

HDP milletvekillerinin tutuklu yargılandığı 13 aylık süreçte “inanılmaz bir hukuk fecaati” yaşadıklarının altını çizen Yalçındağ, “Sadece önünüzdeki deliller ile bir karar verilsin diye 13 aydır bir mücadele veriyoruz. Müvekkil 13 aydır yasa ve Anayasaya aykırı şekilde tutuklu kalmaktadır. Biz bu insanları tutuklu bırakmaya devam ederek aslında bu ülkede yaşayan milyonların barış umuduna, adalet inancına, vicdanına zarar veriyoruz. Hukuk dışı sürece son verilerek müvekkilin tahliyesini talep ediyorum” diye kaydetti.

Ardından konuşan Avukat Mesut Beştaş ise, mütalaadaki suçlamaların somut ve açık olmadığını belirterek, savunma hakkını etkin olarak kullanmaları için bunun açıkça belirtilmesi gerektiğini söyledi. Hakim ve savcıların milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığını hiçe sayarak milletvekillerinin kürsüde yaptığı konuşmaların yargılama konusu yapılmasını eleştiren Beştaş, “Artık hukuka dönelim diyoruz. Hukuka döndüğümüzde tahliye kararını göreceğiz. Hukuka hizmet etmeyen bu durumu ortadan kaldıralım” dedi.

Talepler reddedildi

Savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, kuvvetli suç şüphesinin varlığı, somut delillerin bulunması, tutuklukta geçirdiği süre, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, avukatların yargılamanın genişletilmesi ve bazı delillerin toplanması yönündeki bütün taleplerini reddederek, avukatların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmaların hazırlayıp sunmaları için duruşmayı 4 Ocak 2018’e erteledi.

HABER MERKEZİ

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found