Perşembe, Ağustos 16, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

HDP: Mexmûr saldırısı provokatif ve tehlikeli bir girişimdir

 

HDP: Mexmûr saldırısı provokatif ve tehlikeli bir girişimdir

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Maxmur’daki saldırıyı kınayarak, Irak, BM ve uluslararası kuruluşlara seslendi

 

Özgürlükçü Demokrasi / 7 Aralık 2017

 

HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Maxmur Mülteci Kampı’na dönük saldırıya ilişkin, bugün yazılı bir açıklamada bulundu.Açıklamada, “Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde, Birleşmiş Milletler denetimindeki Mexmûr ilçesinde, dün akşam saatlerinde sivillerin yaşadığı bir mülteci kampına yapılan ve sonucunda ölü ve yaralıların olduğu saldırıyı sert biçimde kınıyoruz” denilerek, yaşamını yitirenlere, ailelerine, Mexmûr Halk Meclisi’ne ve halka başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi.

Provakatif bir saldırı

Bilgen, açıklamasında şunları ifade etti: “Mexmûr Mülteci Kampı, 1990’lardan itibaren köyleri yakılıp yıkılarak zorunlu göçe maruz bırakılan Kürtlerin yaşadığı bir kamptır. Kamp sakinleri, geçtiğimiz yıllarda faili meçhul cinayetler ve gözaltında kaybetmelerle, başta yaşam hakkı olmak üzere her çeşit temel insan hakkı ihlallerinin mağduru olmuştur. Dün akşam saatlerinde yapılan saldırı da, ’90’lardan itibaren bu insanların maruz kaldığı hak ihlallerinin bir devamı ve uzantısıdır. Bölgemizde toplumsal barışa, eşit ve birlikte yaşama en çok ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde yeni savaş ve çatışmalara zemin hazırlayacak ve etkisi uzun yıllara yayılacak saldırıların bölge halklarının bugününü ve geleceğini tehdit ettiği muhakkaktır. Dün yapılan saldırıyı da bu bağlamda provokatif ve tehlikeli bir girişim olarak görüyor ve mahkum ediyoruz. Yerel ve uluslararası yetkililere bu tür saldırıların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri acilen almalarını hatırlatıyoruz. BM denetimindeki sivil bir mülteci kampına yapılan saldırıyla ilgili Irak Merkezi Hükümeti başta olmak üzere, BM ile uluslararası kurum ve kuruluşların derhal bir tetkik yapmasını ve sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Failler bulunmalı, uluslararası hukuk ve BM kuralları çerçevesinde yargılanarak cezalandırılmalıdır.”

HABER MERKEZİ

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found