Pazartesi, Ekim 15, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

HDP: Mexmûr saldırısı provokatif ve tehlikeli bir girişimdir

 

HDP: Mexmûr saldırısı provokatif ve tehlikeli bir girişimdir

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Maxmur’daki saldırıyı kınayarak, Irak, BM ve uluslararası kuruluşlara seslendi

 

Özgürlükçü Demokrasi / 7 Aralık 2017

 

HDP Parti Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, Maxmur Mülteci Kampı’na dönük saldırıya ilişkin, bugün yazılı bir açıklamada bulundu.Açıklamada, “Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde, Birleşmiş Milletler denetimindeki Mexmûr ilçesinde, dün akşam saatlerinde sivillerin yaşadığı bir mülteci kampına yapılan ve sonucunda ölü ve yaralıların olduğu saldırıyı sert biçimde kınıyoruz” denilerek, yaşamını yitirenlere, ailelerine, Mexmûr Halk Meclisi’ne ve halka başsağlığı, yaralılara acil şifa dilendi.

Provakatif bir saldırı

Bilgen, açıklamasında şunları ifade etti: “Mexmûr Mülteci Kampı, 1990’lardan itibaren köyleri yakılıp yıkılarak zorunlu göçe maruz bırakılan Kürtlerin yaşadığı bir kamptır. Kamp sakinleri, geçtiğimiz yıllarda faili meçhul cinayetler ve gözaltında kaybetmelerle, başta yaşam hakkı olmak üzere her çeşit temel insan hakkı ihlallerinin mağduru olmuştur. Dün akşam saatlerinde yapılan saldırı da, ’90’lardan itibaren bu insanların maruz kaldığı hak ihlallerinin bir devamı ve uzantısıdır. Bölgemizde toplumsal barışa, eşit ve birlikte yaşama en çok ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde yeni savaş ve çatışmalara zemin hazırlayacak ve etkisi uzun yıllara yayılacak saldırıların bölge halklarının bugününü ve geleceğini tehdit ettiği muhakkaktır. Dün yapılan saldırıyı da bu bağlamda provokatif ve tehlikeli bir girişim olarak görüyor ve mahkum ediyoruz. Yerel ve uluslararası yetkililere bu tür saldırıların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri acilen almalarını hatırlatıyoruz. BM denetimindeki sivil bir mülteci kampına yapılan saldırıyla ilgili Irak Merkezi Hükümeti başta olmak üzere, BM ile uluslararası kurum ve kuruluşların derhal bir tetkik yapmasını ve sonuçların kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyoruz. Failler bulunmalı, uluslararası hukuk ve BM kuralları çerçevesinde yargılanarak cezalandırılmalıdır.”

HABER MERKEZİ

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found