Pazartesi, Ekim 15, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Demirtaş tahliye edilmedi, duruşma ertelendi

 

Demirtaş tahliye edilmedi, duruşma ertelendi

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşması ertelendi.

 

ANF / ANKARA 

Perşembe, 7 Ara 2017, 16:07

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması, 399 gün sonra başladı. Demirtaş'ın getirilmediği duruşmaya uluslararası katılımcıların, gözlemcilerin, milletvekillerinin güvenlik gerekçesiyle salona alınmaması da tepki çekti.

Duruşmaya karar için veren mahkeme avukatları salona aldı. Mahkeme, Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesine ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma 14 Şubat 2018'e ertelendi.

-----------------------------------------

 

Demirtaş'ın duruşması hükûmeti korkuttu!

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşmasına katılmak isteyen binler ve heyetler engelleniyor. Demirtaş'ı bin 250 avukat savunmak istiyor.

 

ANF / ANKARA 

Perşembe, 7 Ara 2017, 08:59

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek. Ankara Adliyesi’nde görülmesi beklenen duruşma, mahkemenin iki gün önce yaptığı tebligatla belirlediği üzere Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda görülecek.

Mahkemenin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılmasını kararlaştırdığı Demirtaş’ın, yüz yüze yargılanmak istediği gerekçesiyle SEGBİS yoluyla duruşmaya katılmayı reddettiği ifade edilmişti.

SEGBİS yoluyla duruşmaya katılıp, katılmayacağı beklenen Demirtaş’ı bugün duruşmada savunmak için ise bin 250 avukat, mahkemeye yetki belgesi sundu.

BİNLER ANKARA'YA AKIN ETTİ; ARAÇLAR DURDURULDU

Ayrıca Demirtaş’a destek olmak isteyen binlerce kişi, farklı kentlerden otobüslerle Ankara’ya gelmek istedi ancak yolda polis engeli ile karşılaştı. Adana, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Amed, Manisa, Mardin, Muğla, Osmaniye, Urfa ve Siirt'ten yola çıkarak Demirtaş’ın duruşmasına katılmak isteyen binlerce kişinin otobüsleri Ankara girişinde polislerce durduruldu. Tüm engellemelere rağmen Sincan Cezaevi Kampüsü önüne ulaşabilen partililer ise, burada duruşma saatini halay çekerek bekledi.

Ankara Valiliği, Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken’in duruşmalarının olduğu 6-7 Aralık günlerinde Sincan Cezaevi önü ve Ankara Adliyesi önünde yapılacak her türlü eylem etkinliğin 'yasaklandığını' duyurmuştu.

BASIN VE ULUSLARARASI HEYETLER DE ENGELLENİYOR

Bu arada duruşma salonuna girmek isteyen gazetecilere, duruşmayı takip edebilmeleri için polislerce Sarı Basın Kartı soruldu. Sarı Basın Kartı sahibi olmayan gazetecilerin duruşma salonuna girişleri engellendi.

Polis, “Mezopotamya Ajansı kesinlikle girmeyecek, emir var” diyerek, Mezopotamya Ajansı muhabirini salon önünden uzaklaştırdı.

Demirtaş’ın duruşmasını takip etmek üzere Sincan Cezaevi Kampüsü önüne gelen uluslararası heyetler ise şöyle: "Birleşik Krallık Lordlar Kamarası, İngiltere İşçi Partisi, Fransa Sol Parti, Fransa Komünist Partisi, İtalyan İlericiler ve Demokratlar Hareketi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, Norveç Kızıl Parti, Norveç Sosyal Demokrat Partisi, Yunanistan SRİZA, İngiltere’den İnsan Hakları aktivisti ve avukatlar, Alman Sosyal Demokrat Partisi, Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, İrlanda Sinn Fein, İngiltere İşçi Partisi, Britanya Genel Sendikası, Danimarka Kırmızı-Yeşil Birlik Grubu ile Danimarka Liberal Parti üyeleri."

Heyetlerin duruşmayı izlemelerine engel olunacağı da öğrenildi.

DURUŞMAYI KADINLAR İZLEYECEK

Duruşma salonuna sadece 100 kişinin girmesine izin verilecek. Bunun üzerine partili yöneticiler, duruşmayı izleyecek 100 kişiyi sadece kadınlardan belirledi.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found