Perşembe, Ağustos 16, 2018

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

ADEF; HALKLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR !!!

 

Dersim ateşler İçinde,
Dersime ses verin !!!

 

Dersim de Ovacık, Çemişgezek ve Hozat arasında bulunan Bozan Yaylası, Zoğar, Dereköy, Kozulca, Koçkozulca, Zengi, Değirmendere, Dündül deresi ve geyiksuyu bölgelerinde yapılan askeri operasyondan sonra başlayan orman yangınları, rüzgarında etkisiyle binlerce hektarlık alana yayılarak devam etmektedir! Yaşam alanlarımızı içinde bulundurduğu canlı ve cansız varlıklarla birlikte yanıyor.

Dersim’de doğa, doğal alanlar ve hayvanlar kasten yok edilmekte ve telef edilmektedir.
Dersim’deki ormanlar yanıyor ve Munzur’un eşsiz bitki örtüsü ve hayvanlar alemi büyük bir tehlike altındadır.

Orman yangınları devlet tarafından kasten çıkarılmaktadır. Gayri resmi söylemlerde bunların gerillaların takibini kolaylaştırma amaçlı olduğu iddia edilmektedir. Gerçekte ise bu orman yangınlarıyla Dersimlilerin bütün kültür ve yaşam temelleri yok edilmektedir.
Bu yöntem yeni de değil. Dersimlilerin bu konuda uzun ve acı bir geçmişi vardır. 1937/38 yıllarında Dersimliler soykırım yaşadı. Yaşam alanlarını (Köylerini) tekrar kurduklarının ertesinde 90 yıllardan itibaren yeni baskı yöntemlerine maruz kaldılar.

Köylüler köylerinden uzaklaştırılıyor, ormanlar ateşe veriliyor, doğal alanlar barajlarla yok edilmekte ve siyanürle altın arama faaliyetleriyle zehirlenmektedir. Kutsal Munzur Çayının doğası bozularak, ölümüne sebep olunmaktadır.
Bölgenin bombalanmasından dolayı çıkan orman yangınları halihazırda büyük bir alanı sarmış durumdadır. Son iki üç yıl içerisinde çıkartılan orman yangınlarında yok edilen ormanlık alanın kaç hektar olduğunu kimse bilmiyor.

Bu politikadan derhal vazgeçilmelidir
Sesimize ses verin
Yangınları durdurun.

Bu anlamda Ülkede, DERSİM’de ve Avrupa’da yapılacak eylem ve etkinliklere katılım yapalım destek sunalım.

AVRUPA DEMOKRATİK DERSİM BİRLİKLERİ FEDERASYONU (ADEF)

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Demirtaş tahliye edilmedi, duruşma ertelendi

 

Demirtaş tahliye edilmedi, duruşma ertelendi

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşması ertelendi.

 

ANF / ANKARA 

Perşembe, 7 Ara 2017, 16:07

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklu yargılandığı davanın ilk duruşması, 399 gün sonra başladı. Demirtaş'ın getirilmediği duruşmaya uluslararası katılımcıların, gözlemcilerin, milletvekillerinin güvenlik gerekçesiyle salona alınmaması da tepki çekti.

Duruşmaya karar için veren mahkeme avukatları salona aldı. Mahkeme, Demirtaş'ın bir sonraki duruşmada hazır edilmesine ve tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşma 14 Şubat 2018'e ertelendi.

-----------------------------------------

 

Demirtaş'ın duruşması hükûmeti korkuttu!

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın duruşmasına katılmak isteyen binler ve heyetler engelleniyor. Demirtaş'ı bin 250 avukat savunmak istiyor.

 

ANF / ANKARA 

Perşembe, 7 Ara 2017, 08:59

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülecek. Ankara Adliyesi’nde görülmesi beklenen duruşma, mahkemenin iki gün önce yaptığı tebligatla belirlediği üzere Sincan Cezaevi Kampüsü’nde bulunan duruşma salonunda görülecek.

Mahkemenin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılmasını kararlaştırdığı Demirtaş’ın, yüz yüze yargılanmak istediği gerekçesiyle SEGBİS yoluyla duruşmaya katılmayı reddettiği ifade edilmişti.

SEGBİS yoluyla duruşmaya katılıp, katılmayacağı beklenen Demirtaş’ı bugün duruşmada savunmak için ise bin 250 avukat, mahkemeye yetki belgesi sundu.

BİNLER ANKARA'YA AKIN ETTİ; ARAÇLAR DURDURULDU

Ayrıca Demirtaş’a destek olmak isteyen binlerce kişi, farklı kentlerden otobüslerle Ankara’ya gelmek istedi ancak yolda polis engeli ile karşılaştı. Adana, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Amed, Manisa, Mardin, Muğla, Osmaniye, Urfa ve Siirt'ten yola çıkarak Demirtaş’ın duruşmasına katılmak isteyen binlerce kişinin otobüsleri Ankara girişinde polislerce durduruldu. Tüm engellemelere rağmen Sincan Cezaevi Kampüsü önüne ulaşabilen partililer ise, burada duruşma saatini halay çekerek bekledi.

Ankara Valiliği, Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve İdris Baluken’in duruşmalarının olduğu 6-7 Aralık günlerinde Sincan Cezaevi önü ve Ankara Adliyesi önünde yapılacak her türlü eylem etkinliğin 'yasaklandığını' duyurmuştu.

BASIN VE ULUSLARARASI HEYETLER DE ENGELLENİYOR

Bu arada duruşma salonuna girmek isteyen gazetecilere, duruşmayı takip edebilmeleri için polislerce Sarı Basın Kartı soruldu. Sarı Basın Kartı sahibi olmayan gazetecilerin duruşma salonuna girişleri engellendi.

Polis, “Mezopotamya Ajansı kesinlikle girmeyecek, emir var” diyerek, Mezopotamya Ajansı muhabirini salon önünden uzaklaştırdı.

Demirtaş’ın duruşmasını takip etmek üzere Sincan Cezaevi Kampüsü önüne gelen uluslararası heyetler ise şöyle: "Birleşik Krallık Lordlar Kamarası, İngiltere İşçi Partisi, Fransa Sol Parti, Fransa Komünist Partisi, İtalyan İlericiler ve Demokratlar Hareketi, İsveç Sosyal Demokrat Parti, Norveç Kızıl Parti, Norveç Sosyal Demokrat Partisi, Yunanistan SRİZA, İngiltere’den İnsan Hakları aktivisti ve avukatlar, Alman Sosyal Demokrat Partisi, Avrupa Parlamentosu Sol Grubu, İrlanda Sinn Fein, İngiltere İşçi Partisi, Britanya Genel Sendikası, Danimarka Kırmızı-Yeşil Birlik Grubu ile Danimarka Liberal Parti üyeleri."

Heyetlerin duruşmayı izlemelerine engel olunacağı da öğrenildi.

DURUŞMAYI KADINLAR İZLEYECEK

Duruşma salonuna sadece 100 kişinin girmesine izin verilecek. Bunun üzerine partili yöneticiler, duruşmayı izleyecek 100 kişiyi sadece kadınlardan belirledi.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found