Cumartesi, Ocak 19, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Efrin Alevileri: Üzerimizde bir katil dolaşıyor, direnmekten başka çare yok!

 

Efrin Alevileri: Üzerimizde bir katil dolaşıyor, direnmekten başka çare yok!

 

Efrin’in Mabeta ilçesinde yaşayan Aleviler: ‘Üzerimizde bir katil dolaşıyor. Erdoğan bizim topraklarımızdan çıkmamızı istiyor. Buraya ait olmayan insanları yerleştirmek istiyor. Buna da kimse bir şey demiyor. Bu yüzden direnmekten başka şansımız yok’

 

 

TSK ve ÖSO’nun Efrîn’e yönelik işgal saldırıları 40’ıncı gününde BM’nin “insani ateşkes” kararına rağmen devam ediyor. Farklı halkların ve inançların yoğun olduğu Efrin’de, büyük katliamlara maruz kalan Alevi ve Êzidîler de katliamla yüz yüze. Sınır köylerinde özellikle Qestel Cindo çevresindeki Êzidîler yoğun saldırılar nedeniyle Efrin’e göç etmek zorunda kalırken, çoğunluğunu oluşturduğu Mabeta ilçesinde ise Aleviler katliam tehlikesi altında.

‘Bizi yok etmek istiyorlar’

40 gündür süren savaşta hemen hemen her gün top atışlarının hedefinde olan Mabeta ilçesinde, 65 yaşındaki Alevi Fatma Çolu, “Erdoğan bizi yok etmek istiyor. Nasıl ki Selim (Yavuz Sultan Selim) bizleri yok etmek istedi, bunlar da aynısını yapmak istiyor. Ama nafile, halklar kolay kolay bitmez. Bunlar biter, bunlar gelip geçicidir. Toprağımızdan çıkarmak istiyorlar bizi, toprağımızdan çıkar mıyız biz? Dedelerimizin yeridir burası” dedi.

 

‘Üzerimizde bir katil dolaşıyor’

Mabetalı Alevilerden 7 kişilik ailenin babası 48 yaşındaki Mihemmed Oco, düşen toplardan çocuklarının korktuğunu belirtti. Topraklarından çıkmayacaklarını ve savunacaklarını söyleyen Oco, “Türkiye ve çetelerinin bizim topraklarımıza girmesini istemiyoruz. Bize saldıran onlar, biz değil. 40 gündür kuşatma altındayız. Bombalar, uçak saldırıları yüzünden çocuklarımız ve bizler evlerimizden çıkamıyoruz. Üzerimizde bir katil dolaşıyor. Erdoğan bizim topraklarımızdan çıkmamızı istiyor. Buraya ait olmayan insanları yerleştirmek istiyor. Buna da kimse bir şey demiyor. Bu yüzden direnmekten başka şansımız yok. Biz topraklarımızı bırakamayız. Nasıl ki dedelerimiz bu toprakları savunduysa bizler de savunacağız” diye konuştu.

 

‘Hangi hakları var bizim topraklarımızda’

Yaşadıklarını anlatırken gelen top atışlarına gülerek cevap veren 47 yaşındaki Sebah Hemato ise, şunları söyledi: “Çoluk, çocuklarımız var bizim. Bizler ne yaptık da üzerimize bu kadar top ve uçağı gönderiyorlar. Bizler bu savaşın olmasını istemiyoruz. Hangi hakları var bizim topraklarımızda?”

 

‘Bu nasıl bir vahşet’

83 yıllık ömrünün tamamını doğup büyüdüğü Mabeta’da geçiren Ebdo Hembaşo, sivil ölümlerini “vahşet” olarak tanımladı. Hembaşo, “Erdoğan sen bizden ne istiyorsun? Bu topraklar burada yaşayan herkesin toprağıdır. Bir aileden 6 kişi ölüyor, bu nasıl bir vahşettir? Haram değil mi, günah değil mi?” diye sordu.

 

‘Nereye gidiyorsak bize saldırıyorlar’

Mabeta ilçesi yoğun saldırılara rağmen sınır köylerinden kurtulmayı başarabilen ailelere de ev sahipliği yapıyor. Bu ailelerden biri olan Sorkê köyünden 7 kişilik Têlo ailesinin üyesi Bêrîvan Têlo, 3 aile toplam 20 kişi ile bir evde yaşadıklarını belirtti. Têlo, “Nereye gidiyorsak bize saldırıyorlar. Bunlara ne hakları var. Ne istiyorlar bizden?” dedi.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found