Cumartesi, Ocak 19, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Binlerce kadın OHAL'e inat tek ses: Birlikte güçlüyüz, itaat etmiyoruz

 

Binlerce kadın OHAL'e inat tek ses: Birlikte güçlüyüz, itaat etmiyoruz

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında İstiklal Caddesi'nde buluşan binlerce kadın coşkuyla "Birlikte Güçlüyüz" diye haykırdı.

 
 
08 Mart 2018 Perşembe, 21:31
 

İstiklal Caddesi'nde buluşan binlerce kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde coşkuyla "Birlikte Güçlüyüz" diye haykırdı. Fransız Kültür Merkezi önünde başlayan yürüyüş renkli anlara sahne oldu.

OHAL'e inat büyük coşku

Polisin kalabalık önlem aldığı yürüyüşte binlerce kadın "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz", "Dolapta zıkkımın kökü sokakta isyan var" sloganlarını attı.

[Haber görseli]
"Yasaklamalarla eşitlik talebimizi ortadan kaldıramazlar"

OHAL olmasına karşın kadınların sokakta var olduğu söyleyen Kaos GL'den avukat Yasemin Öz, "Kadınların direnişleri bitmiyor. Yasaklamalar ile eşitlik talebimizi ortadan kaldıramazlar. Yasaklama da olsa biz mücadelemiz haklı ve yasal olduğu için devam edeceğiz buna.

Aileleri aranan Kampüs Cadıları da yürüyüşte: Üniversiteli kadınların sesiyiz

Gazetemizin sorularını yanıtlayan Gizem Işık, "Kampüs Cadıları'na üye olmak suç değil. Kampüs Cadıları üniversiteli kadınların sesidir, onların talebi, direnişiyiz. Kampüs Cadıları'na üye olmak ötekileştirmeden tüm yaşamsal haklara sahip çıkmak demektir. Biz mücadelemize devam edeceğiz. İyi ki 'Kampüs Cadısıyız' diye konuştu.

CHP'li kadınlardan yürüyüştekilere karanfil

CHP'nin İstiklal Caddesi'ndeki Beyoğlu İlçe Başkanlığı'ndan yürüyüşte kadınların üzerinden karanfil atıldı.

Yürüyüşe HDP'li vekil Filiz Kerestecioğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da katıldı.

3 dilde açıklama

Tünelde sona eren yürüyüşte Türkçe, Arapça, ve Kürtçe dillerinde okunan basın açıklamasında, "Kadınların mücadelesinin bildiğimiz tarihi yüzyılı aştı. Baskı varsa direniş baki, adları tarihe sığmasa da kadınlar hep direndiler, hayatlarına sahip çıktılar.

Artık yeter demek çok yersiz. En baştan beri yeter. Bizler başka  bir dünyayı hayal etmekle başladık, kurmanın dayanışma ile mümkün olacağını biliyoruz" denildi.  Kadınlar açıklamanın ardından halay çekerek dağıldı.  


[Haber görseli]

Ankara'da da coşkulu kutlama

Ankara'da Kuğulu Park'ta Çankaya Belediyesi'nin dağıttığı Mor şemsiyeler altında toplanan kadınlar, 'Yaşasın feminist mücadelemiz' diyerek coşku içinde Kadınlar Günü'nü kutladılar. Yüksel'de ise polis kadınlara müdahale etti. Müdahale sırasında gözaltına alınanlar oldu.

 

COŞKU DOLU 8 MART'TAN KARELER: Binlerce kadın sokağa çıktı: İtaat etmiyoruz, susmuyoruz, korkmuyoruz!

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found