Cumartesi, Ocak 19, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Kürt’ün yaşadığı her yer artık Efrîn’dir

 

Kürt’ün yaşadığı her yer artık Efrîn’dir

 

Türk devleti yüzbinlerin yaşadığı Efrîn’i soykırım kıskacında tutarken, Avrupa’da Kürtler ve dostları ‘Her yer Efrîn, her yer direniş’ sloganlarıyla önceki akşamdan itibaren acil eylem kampanyası başlattı. Onlarca kent bir anda eylem alanına dönüştü. Efrîn için eylem ve etkinlikler devam edecek.

Özgür Politika / 12 Mart 2018 Pazartesi

 

Türk devleti ile himayesindeki El Kaide, DAİŞ gibi çete örgütlerinin işgal ve soykırım tehdidi ile karşı karşıya bulunan Efrîn için Kürtler ve dostları, önceki akşam geç saatlere kadar Avrupa’nın değişik kentlerinde eylemdeydi. 

Fransa, İngiltere, İsviçre, Hollanda, Avusturya, Danimarka, Rusya, Norveç, İsveç, Avustralya ve Kıbrıs’ta çok sayıda kentte Türkiye’nin Efrîn’de halklara yönelik gerçekleştirmek istediği soykırım saldırıları ve uluslararası toplumun sessizliği protesto edildi. Haber yayına hazırlandığı sırada da onlarca merkezde eylemler sürüyordu. 

 

Paris’te Elysee Sarayı önünde toplandılar

Paris’te Kürtler ve dostları, Türk devletinin soykırım tehdidi ve eylem çağrılarına ilişkin basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine önceki gün akşam saat 17.00’den itibaren Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde toplanmaya başladı. Ardından saat 20.00 itibariyle Kürdistanlılar ve ACTİT üyeleri, Kürt dostları, Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal saldırıları ve sivillere yönelik katliamları protesto etmek için Paris’te Elysee Sarayı önünde eyleme geçti. Polisin büyük bir şaşkınlığa uğradığı eylem başlangıcında 200 kişi varken, eylem haberiyle yüzlerce Kürdistanlı Eysee Sarayı önüne akın etmeye başladı. 

Eysee Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde yapılan 2 buçuk saatlik eylem yapılan görüşme ile birlikte yürüyüşe dönüştü. Champs Elysees caddesine doğru yapılan yürüyüşte cadde üzerinde bir süre oturma eylemi ile trafik felç oldu. Eylem, bundan sonra yapılacak etkinliklere katılım çağrısıyla son buldu. 

 

Marsilya gece boyu ayaktaydı

 

 

Fransa’nın Marsilya ve Marignane kentlerinde Kürdistanlılar Efrîn için gece boyunca eylemdeydi. Marsilya Tren İstasyonu ve Marignane Havalanında eş zamanlı sivil itaatsizlik eylemi düzenleyen eylemciler, ‘Efrîn yanlız değil’ ve ‘Katil Erdoğan’ sloganı attı. PKK, PYD bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’in posterlerinin açıldığı eylemlerde Efrîn’de hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı. Oldukça öfkeli eylemciler, vahşet karşısında artik sessiz kalmayacaklarını söyledi.

Fransa’nın Nice kentinde Nice Garı önünde toplananan eylemciler, Masena Meydanı’na yürüdü. Eylemde Türk devletinin soykırım ve işgal saldırısına sürekli ayakta olunarak cevap verileceği belirtildi. 

Montpellier eylemciler, Efrîn’e yönelik soykırım saldırılarını Comedie Meydanı’nda düzenlediği mitingle kınadı. Fransa’nın Lyon şehrinde ise meşaleli bir yürüyüş yapıldı. Place Bellecour’da bir araya gelen eylemciler, attıkları slogan ve dağıttıkları bildirilerle Efrîn direnişini selamladı. 

Fransa’nın Rennes kentinde Republique Meydanı’nda toplanan Kürdistanlılar ve dostları, düzenledikleri mitingte Efrîn’de yaşayan yüzbinlerce insanın katliam tehlikesiyle yüzyüze olduğuna dikkat çekti. 

 

Başbakanlık’tan BBC’ye kadar yürüyüş

 

 

İngiltere’nin başkenti Londra’da Başbakanlık önünde toplanan Kürdistanlılar ve dostları, bir süre yolu trafiğe kapattıktan sonra kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kentin en işlek caddelerinden geçen eylemciler, Trafalgar ve Picadily meydanını da trafiğe kapatarak, oturma eylemi yaptı. “İngiltere’nin barbar, faşist Erdoğan’a desteğini protesto ediyoruz” denilen konuşmalarda Efrîn’e saldırılar kınandı. Eylemciler, BBC önünde yaptıkları konuşmalarda da uluslararası toplumun Efrîn için bir an önce harekete geçmesini istedi. İngiltere’nin Brighton kentinde de Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin soykırım ve işgal tehdidini alanlara çıkarak kınadı. 

 

Amsterdam ve Brüksel’de eylemler

Hollanda’nın Amsterdam kentinde çok sayıda Kürt ve Kürt dostu, Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırılarını Amsterdam Schiphol Havaalanı’nda düzenledikleri sivil itaatsizlik eylemi ile protesto etti. 

Den Haag kentinde de Hollanda Parlamentosu önünde Kürtler dün öğle saatlerde miting düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı mitingte Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarının durdurulmasını isteyen sloganlar atıldı. Dün Parlamento önündeki eylemden başka, Den Haag’ta Centraal İstasyonu’nda yüzlerce kişinin katıldığı başka bir miting de vardı. 

Önceki günkü acil eylemler içinde en görkemli eylemlerden biri de Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapıldı. Binleri bulan Kürdistanlı Brüksel sokaklarında soykırımcı Türk devletini protesto etti. Dün öğlen saatlerinde ise Brüksel’de bir yürüyüş yapıldı. 

 

Larnaka Havaalanı’nda sivil itaatsizlik

 

 

Kıbrıs’ta Larnaka Havaalanı’nda sivil itaatsizlik eylemi vardı. Havaalanında toplanan eylemciler ‘Bijî berxwedana Efrînê’, ‘Bijî YPG’, ‘Bijî YPJ’, ‘Bijî Serok Apo’ ve ‘Katil Erdoğan’ sloganları attı. 

 

İsveç’te Kürt dostları:Faşizmi durdurmalıyız

 

 

İsveç’te Gävle, Örebro, Göteborg, Helsinborg, Malmö ve Stockholm’de Efrîn için eylemler yapıldı. 

Gävle’de düzenlenen yürüyüşle Türk devletinin gerçekleştirmek istediği işgal ve soykırıma dikkat çekildi. Eylemde İsveç Sol Parti adına konuşan Seppo Lainen, Türk devletinin Rojava’ya saldırarak DAİŞ çetelerini güçlendirmeyi amaçladığını belirterek “Gün artık pratikte bir şeyler yapma günü. Sessiz kalarak faşizmi durduramayız” dedi ve Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği’nden Türk devletinin saldırılarını durdurmasını istedi.

Örobro’da ise önceki akşam saatlerinde bir araya gelen aktivistler, ‘Efrîn yalnız değildir’ pankartını açarak ‘Katil Erdoğan’, ‘Kanlı ellerinizi Efrîn’den çekin’ sloganlarını attı. 

Başkent Stockholm’de merkezi tren istasyonunda bir araya gelen Kürtler ve dostları, Türk devletinin saldırılarına başta BM olmak üzere uluslararası toplumun müdahale etmesini istedi. 

Daha sonra yürüyüşe geçerek Tren Garı’ndaki gruba katılmak isteyen gençlere polisin saldırması üzerine gençler ve polis arasında kısa süreli bir arbede çıktı. Polisin bir Kürt gencini gözaltına almasını protesto eden eylemciler, arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar eylemlerinin sürdüreceklerini söyledi. Göstericiler ile polis arasında yapılan görüşmelerden sonra genç serbest bırakıldı. Eylemciler, Tren Garı’ndan Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin bulunduğu Fridhemsplan semtine doğru 3 kilometre yürüdü. Dün öğle saatlerinde ise yüzlerce Kürdistanlı İsveç Dışişleri Bakanlığı önünde bir miting düzenleyerek ‘Katil Erdoğan’ sloganlarını haykırdı. 

Türk devletinin saldırıları Göteborg’ta yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşle kınandı. Kortejin en önünde Türk devletinin sivillere yönelik katliamlarını teşhir etmek için kırmızı boyalı gömlekler giyen kadın ve çocuklar yer aldı. Eylemciler, ‘Erdoğan ve DAİŞ aynıdır, çocuklarımızı koruyun, Efrîn’i koruyun, Terörist Erdoğan’ yazılı pankartın arkasında yürüdü. Aynı kentte dün öğle saatlerinde de havaalanında bir miting düzenlendi. 

Helsinborg’ta Knutpunkten Meydanı’nında gerçekleşen eylemde meydana ‘Çocuk katili Erdoğan’ yazılı pankartla Türk devletinin katlettiği çocukların fotoğrafları yerleştirildi. Batılı ülkeler ve Birleşmiş Milletler’e Türk devletinin katliamını önlemek için harekete geçmeleri çağrıları yapıldı.

Malmö’de Türk ordusu ve DAİŞ çetelerinin Efrîn kentine yaklaştığı haberleri üzerine Tren Garı’nda Cumartesi akşam saatlerinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, yasak olmasına rağmen istasyon içinde bir eylem düzenledi. Eylemciler, Rusya’yı da kınayan pankartlar açtı. 

 

Oslo’da bir günde 3 eylem

 

 

Norveç’in başkenti Oslo’da Cumartesi Efrîn için 3 eylem yapıldı. Merkez tren istasyonu önünde öğle saatlerinde bir mitingin ardından aynı günün akşamı Kürtler bu kez Kürt Kültür Merkezi’nde toplanarak NRK televizyonuna kadar yürüdü. Onlarca kişinin katıldığı eylem sırasında dört kişilik bir heyet, televizyon yetkilileri ile görüşmeye gitti. Ancak bu talep reddedildi. Organizatörlere göre televizyon yetkilileri, Efrîn ile ilgili haber yapmayı da reddetti. Eylem gece yarısında kadar sürdü.

Eylemciler televizyon önünden yürüyerek Norveç Başbakanı Erna Solberg’in kaldığı binanın önüne gitti. Yoğun polisiye tedbirler altında yapılan eylemde Norveç’in katliamlara sessiz kalmaması istendi.

Öte yandan Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta ulusal parlamento önünde dün Kürtler ve dostları, Danimarka’nın harekete geçmesi için miting düzenledi. 

 

Avustralya ve Kanada’da eylem


 

 

Kanada’nın en büyük ve kalabalık şehri Toronto’da Türk devletinin Efrîn’de yaptığı katliamlar mitingle protesto edildi. Eylemlere Kürt dostu Kanadalılar da destek verdi. 

Avustralya’nın Sydney kentinde yapılan mitingle soykırım ve işgal tehditleri protesto edildi. Socalist Alliances adına konuşan Susan Pierce, “Bugün Efrîn’de olanların Hitler’in yaptığından bir farkı yok” dedi. Pierce, “Birleşmiş Milletler, ABD, Avrupa Birliği, Avusturalya hükümeti Erdoğan ve çetelerinin Efrîn’de Kürt halkına karşı yaptığı katliamlara sessiz kalmamalı” çağrısında bulundu.

Rusya’nın başkenti Moskova’da faaliyet yürüten Kürt kurumları, Türk faşist devletinin saldırısını protesto etti. Etkinliğe Rojava Kantonları Temsilciliği yetkilileri de katıldı. Kadın ve çocuklar başta olmak üzere sivillerin katledildiğini belirten kurum temsilcileri, Rusya’nın bu katliamı durdurması için harekete geçmesini istedi.

 

HABER MERKEZİ

 


 

İsviçre’de 9 kentte

 

 

İsviçre’nin Basel, Zürih, Luzern, Cenevre, Lozan, St. Gallen, Bern, Aurau, Winterthur kentlerinde önceki akşam başlayan ve gecenin geç saatlerine sarkan eylemler vardı. 

Winterthur’da Kürdistanlılar ve dostları İstasyonu Meydanı’nda akşam saatlerinde bir araya gelerek Türk devletinin soykırım ve işgal saldırısını protesto etti. 

 

Winterthur

 

Lozan Merkez Tren istasyonunda toplanan onlarca kişi yaptıkları eylemle Efrîn’e dönük soykırım saldırısını kınadı. 

Başkent Bern’de de Federal Parlamento bir araya gelen Kürtler ve dostları, sık sık işgalci Türk devleti aleyhine sloganlar atarak uluslararası toplumun bir an önce soykırım ve işgal tehdidine karşı harekete geçmesini istedi. 

İsviçreli anarşist ve alternatif çevrelere mensup gençler ise Efrîn için Bern sokaklarına inerek, Efrîn için dayanışmayı büyütme çağrısı yaptı. Efrîn’de şehit düşen enternasyonal savaşçıların anısına eyleme çıkan gençler, yaptıkları duvar yazılamalarıyla Efrîn direnişe dikkat çekerek, Efrîn ile dayanışmanın büyütülmesi gerektiği çağrısı yaptı.

Bazı yerlerde yolları trafiğe kapatan yüzü maskeli gençler, Almanca olarak attıkları ‘Her yer Efrîn, her yer direniş’ sloganları eşliğinde Bern sokaklarını Efrîn direnişinin rengine boyadı. Çevrede bulunanlar da, gençlere destek verdi.

Basel’de eylemciler açtıkları pankartlar, taşıdıkları dövizler eşliğinde hep bir ağızdan sık sık attıkları ‘İşgalci Türk devleti’ sloganları ile miting yaptı. 

Cenevre’de Kürdistanlılar işgal ve soykırım saldırısına dikkat çekmek için İsviçre Devlet Televizyonu (RTS) önünde sivil itaatsizlik eylemi düzenlendi. 

Zürih Kanton Parlamentosu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ise Zürih Rus konsolosluğuna yürüdü. Kürdistanlılar daha sonra da ‘İşgalci Türk devleti’ ve ‘Katil Erdoğan’ sloganlarıyla  Zürih Türk konsolosluğuna yürüdü.  Dün Zürih’te binlerce kişinin katıldığı bir yürüyüş de gerçekleşti. Haber yayına hazırlandığı sırada, yürüyüş devam ediyordu. 

 

St.Gallen

 

St.Gallen çevresinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları ise merkez tren garında bir araya gelerek sivil itaatsizlik eylemi gerçekleştirdi. İsviçre’nin Aurau kentinde yaşayan Kürdistanlılar da merkez tren garında miting yaptı.  

 

ZÜRİH 

 


 

Viyana’da trafik durdu

 

Viyana

 

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürtler, önceki akşam saat 23.00’te Westbahnof Meydanı’nda toplandı ardından Avusturya Parlamentosu’na doğru yürüyüşe geçti. Polisin izinsiz olduğu gerekçesiyle engellemeye çalıştığı yürüyüş, eylemcilerin kararlılığı ile boşa çıkarıldı. Bir süre oturma eylemiyle yolu trafiğe kapatan Kürdistanlılar daha sonra Avusturya Parlamentosu önüne kadar yürüdü. 

Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgal ve soykırım saldırıları, Avusturya’nın Linz kentinde sivil itaatsizlik eylemiyle protesto edildi.  Graz kentinde de merkezi tren istasyonu önünde bir araya gelen Kürtler ve dostları yaptıkları mitingle soykırım ve işgal amaçlı saldırıları protesto etti. ‘NATO finanse ediyor, Türkiye bombalıyor’ yazılı pankart açan Kürdistanlılar, ‘Yaşasın Efrîn’ yazılı beyaz önlükler giyerek eylem yaptı.   

Innsbruck’ta soykırım tehdidine dikkat çekmek için Goldenes Dachl önünde bir oturma eylemi yapıldı. Eylemde çok sayıda Almanca bildiri dağıtıldı.

 

VİYANA

 

 


 

 

Limasol’da tiyatrocudan eylem

 

 

Kıbrıs’ın Limasol şehrinde yaşayan tiyatro sanatçısı Murat Yıldız Efrîn’de sivil katliamı sembolize etmek için dün sabah Moloz Parkı’nda ‘Dünya Suskun’ adlı sessiz bir gösteri yaptı.  Yıldız, Efrîn katledilen çocukların fotoğraflarını, kanlı elbiseler giyerek ve etrafına zeytin dalları bırakarak sessizliği protesto etti.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found