Cumartesi, Temmuz 20, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO


 


 

20 Temmuz 2015 tarhinde Suruç'ta 33 sosyalist gencin katletildiği katliam, 2014 yılından itibaren,

varlığını göreceli burjuva demokrasisi şartlarında sürdüremeyeceğini gören faşist rejimin,

açık terör yoluyla ayakata kalma politikasının ürünüdür.

Bu faşist terör sürecinde gerçekleştirilen bir dizi katliamda IŞİD'in taşeron olarak kullanılması,

Erdoğan faşizminin sorumluluğunu örtmez.

4. yıl dönümünde katliamda yitirdiğimiz gençlerimizi saygı ve sevgiyle anıyoruz.

Onların mücadelesini ve anılarını faşizmi yenerek yaşatacağız.

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

‘Türkiye Özerk Yönetim projesini yok etmeyi amaçlıyor’

 

‘Türkiye Özerk Yönetim projesini yok etmeyi amaçlıyor’

 

Kürt siyasetçi Şêxmûs Musa, Türk devletinin saldırılarla Kuzey ve Doğu Suriye halklarının kazanımlarını ve Özerk Yönetim projesini yok etmeyi amaçladığını belirterek Kürdistanî güçlere, sorumluluklarını yerine getirme, Ulusal Kongreyi gerçekleştirerek halk kazanımlarını koruma çağrısı yaptı.

 

ANHA / RAPERÎN TEHLO – KELSÛMA ELΠ

QAMIŞLO / 31 Ekim 2018, Çarşamba - 14:29

 

İşgalci Türk devleti Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerine yönelik saldırılarını arttırdı. Konuya ilişkin ANHA’ya konuşan Suriye Kürtleri Sol Partisi Politbüro Üyesi Şêxmûs Musa, Kürt Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi çağrısında bulundu.

Türk devletinin Kürt hareketlerine ve Kürdistan geneline düşmanlık içinde olduğunu vurgulayan Musa, Türkiye’nin Rojava ve Kuzey Suriye Devrimi’nin başından bu yana bölge halklarının kazanımlarını ortadan kaldırmaya çalıştığını ve çete gruplarını bölge halklarına karşı savaştırdığını söyledi.

Teröre en büyük desteği Türk devletinin verdiğini ifade eden Musa, DAİŞ’e ve Efrîn’i işgal eden çete gruplarına destekte Türkiye’nin rolünün esas olduğunu kaydederek şunları dile getirdi: “Türk devletinin amacı bölgede karışıklık çıkarmak, mevcut huzur ve güven ortamını bozmaktır. Şimdi de bu saldırılarla Demokratik Özerk Yönetim projesini ortadan kaldırmak istiyor. Uluslararası toplumun sessizliği ve umursamazlığından da faydalanıyor.”

Musa, bölge halklarının teröre karşı savaşta büyük bir fedakarlık sergilediğini sözlerine ekleyerek şöyle devam etti: “Binlerce şehit vererek büyük kazanımlar edindik. Kuzey ve Doğu Suriye’de büyük bir Özerk Yönetim projesi uyguladık ve ortak yaşam ilkelerini Suriye toplumu içinde hayata geçirdik. Bu şekilde tüm toplumlar için güven ve huzur, ekonomide güçlenmeyi gerçekleştirdik.”

Erdoğan’ın tehditlerinin kendilerini korkutamayacağını dile getiren Musa, tüm imkanlarla öz savunmalarını gerçekleştireceklerini ve zaferin kendilerinin olacağını söyledi.

‘Kuzey ve Doğu Suriye halkları Türkiye’nin tehditlerini sert yanıtlamalı’

Özerk Yönetim çatısı altındaki partilere ve siyasi güçlere Erdoğan’ın tehditlerine karşı dayanışmalarını güçlendirme çağrısı yapan Musa devamla, “Halkımızın, Suriye krizinin 8’inci yılında, bu en hassas süreçte Suriye’yi koruyacak gücü olduğuna inancımız tamdır” dedi.

‘Türkiye’nin tehditleri Kürdistan’ın dört parçasına yöneliktir’

Türkiye’nin tehditlerinin Kürdistan’ın yalnızca bir parçasına yönelik değil tüm Kürdistan’da halk kazanımlarına yönelik olduğunu söyleyen Musa, Kürdistanî güçlere ve partilerin Türkiye’nin tehditlerine karşı ciddi tutum sergilemesi ve sorumlu davranması, Kürt Ulusal Kongresi’nin de acil bir şekilde toplanması gerektiğini vurguladı.

Suriye Kürtleri Sol Partisi Politbüro Üyesi Şêxmûs Musa, Kürt güçlerine ve uluslararası güçlere, Erdoğan’ın saldırılarının önüne geçme ve Efrîn’in bir daha yaşanmaması için kendilerine destek olmaları çağrısı yaptı ve “Halkların iradesi asla kırılmaz. Bu da özgür toplum ve tüm bileşenlerin dayanışmasıyla mümkün olur” dedi.

(cj)

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found