Pazartesi, May 20, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO


Katledilişinin 46. yıldönümünde İbrahim Kaypakkaya'yı saygı ile anıyoruz.

 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

İsrail Ezidi Soykırımı'nı tanımadı

 

İsrail Ezidi Soykırımı'nı tanımadı

 

İsrail parlamentosu, Ezidi Soykırımı'nın resmen tanınmasını öngören yasa tasarısını reddetti. Tasarıyı hazırlayan vekil tepki gösterdi: Ülkemiz Holokost'un külleri üzerine kuruldu. Peki diğer halkların holokostu ne olacak?

 

Duvar / 23 Kasım 2018

 

DUVAR – İsrail parlamentosu Knesset, IŞİD tarafından yapılan Ezidi Soykırımı’nı tanımayı reddetti. Ezidi Soykırımı’nın tanınması için hazırlanan yasa tasarısı, 38 ‘evet’e karşı 58 ‘hayır’ oyuyla reddedildi.

Tasarı, İsrail’in Ezidi katliamlarını resmen soykırım olarak tanımasını, her yıl 3 Ağustos’ta anma törenleri düzenlenmesini ve yaşananların okul müfredatında anlatılmasını öngörüyordu. Tasarı, İsrail İşçi Partisi, Hatnuah ve İsrail Yeşil Hareketi’nin bir araya gelmesiyle kurulan Siyonist Birlik ittifakından Ksenia Svetlova tarafından hazırlanmıştı.

Oylama öncesinde parlamentoda yapılan tartışmada, Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, Birleşmiş Milletler’in Ezidi Soykırımı’nı henüz tanımaması nedeniyle hükümetin tasarıya destek vermeyeceğini söyledi. Hotovely, ‘prensipte tanınması gereken tarihsel bir olaydan söz ediliyor olmasına rağmen’, böyle bir adımın diplomatik etkileri olacağını belirtti. Yasayı hazırlayan Svetlova ise sağcı koalisyon hükümetinin tasarıyı desteklememesine tepki gösterdi. Ezidilerin tecrit altında, zayıf ve savunmasız durumda olduğuna dikkat çeken İsrailli siyasetçi, “Bugün bile birçok Ezidi’nin hâlâ rehin tutulduğunu biliyoruz. Neden bu soykırımı tanımayalım? Ülkemiz Holokost’un külleri üzerine kuruldu. Peki diğer halkların holokostu ne olacak?” diye sordu. (Dış Haberler)

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found