Pazartesi, Haziran 24, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events

 PANO


 

 

 

 Zonema de Domane ma

 

   
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

BBC'den Menbic yorumu: Türkiye'yi caydırma hamlesi

 

BBC'den Menbic yorumu: Türkiye'yi caydırma hamlesi

 

BBC, Suriye ordusunun Menbic'e girmesini yorumladı: Kürt liderler artık 'kötünün iyisi' olarak gördükleri seçeneği tercih etmek zorunda. Rusya ve İran tarafından desteklenen Suriye hükümetinin ordusunun varlığının, Türkiye'yi bir saldırı düzenlemekten caydırmasını umuyorlar.

 

ABD’nin Suriye’den çekilme kararının ardından Suriyeli Kürtlerin geleceğinin tartışıldığı ve Türkiye’nin Menbic’e harekât düzenlemeyi gündeme getirdiği bir dönemde Suriye ordusunun YPG’nin çağrısıyla bu kente girmesi dünya basınında da ses getirdi. İngiliz özerk yayın kuruluşu BBC ile haber ajansı Reuters, bu hamle ile Türkiye’nin bir harekâtının engellendiği yorumunu yaptı.

‘TRUMP’IN KARARININ SAHADAKİ SONUCU’

BBC’nin Ortadoğu muhabirlerinden Martin Patience, “ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’deki bütün Amerikan askerlerini çekme yönündeki sürpriz açıklamasının sonuçları artık sahada görülebiliyor” deyip şöyle devam etti: “Menbic, Suriye’nin kuzeyinde, bugüne dek ABD destekli Kürt güçlerinin kontrolünde olan stratejik açıdan da önemli bir kent. IŞİD’le mücadeleye liderlik yapan Kürtler, Trump’ın kararını ihanet olarak görüyor. Amerikalıların desteğinin yokluğunda, Kürt liderler artık ‘kötünün iyisi’ olarak gördükleri seçeneği tercih etmek zorunda. Rusya ve İran tarafından desteklenen Suriye hükümetinin ordusunun varlığının, Türkiye’yi bir saldırı düzenlemekten caydırmasını umuyorlar.”

‘ABD’NİN YERİNE RUSYA DESTEKLİ SURİYE ORDUSU GEÇİYOR’

Reuters ajansı da hükümet güçlerinin Menbic’e konuşlanmasının caydırıcılık açısından ABD askerleriyle benzer bir etki yaratacağı yorumu yaptı. Haberde Suriye’de Kürtlerin kontrolündeki bölgelerde bulunan yaklaşık 2 bin Amerikan askerinin ‘YPG’yi kendi topraklarına bir tehdit olarak gören Türkiye’nin bir müdahalesini bugüne dek caydırdığı’ belirtilip, “Rusya’nın desteklediği hükümet güçlerinin konuşlandırılması da benzer bir etki yaratacaktır” denildi. (Dış Haberler)

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found