Salı, Mayıs 26, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Polis şiddetine tepki gösterdiler: Annelerle dayanışmayı büyütelim!

 

Polis şiddetine tepki gösterdiler: Annelerle dayanışmayı büyütelim!

 

MA / 15:42 20 Nisan 2019

 

HABER MERKEZİ - Gebze M Tipi Cezaevi önünde nöbet tutan annelere yönelik polis şiddeti birçok merkezde yapılan açıklamalarla protesto edildi. Saldırının 'insanlık suçu' olduğu vurgusuyla yapılan açıklamalarda  "Tepkimizi annelerle dayanışmayı büyüterek koymalıyız" denildi. 

Tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevlerinde olan çocuklarına ses vermek amacıyla Gebze M Tipi Cezaevi önünde nöbet tutan annelere yönelik polis şiddeti birçok kentte yapılan eylemlerle protesto edildi. 
 
DİYARBAKIR
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, son dönemde artan polis şiddetini protesto etti. İl binası önünde yapılan açıklamaya, çok sayıda yurttaş katıldı. Yoğun polisiye önlemler eşliğinde partililer adına açıklama yapan HDP Diyarbakır İl Yöneticisi Nesip Gültekin, polisin yaptığı katliam ve saldırıları lanetlediklerini ifade etti. Polisin saldırılarının son zamanlarda arttığına dikkat çeken Gültekin, ülkede temel insan haklarının alenen ayaklar altına alındığını vurguladı. 14 Nisan'da Sümerpark'ta Recep Hantaş’ın polis tarafından yargısız bir şekilde infaz edildiğini hatırlatan Gültekin, “Katledilen gencin cenazesi abisine teşhis ettirildikten sonra, ailesi dışında kimsenin cenaze törenine katılmasına izin verilmeden defnedildi. En temel insan hakkı olan yaşam hakkı ihlal edildiği gibi, dini vecibeler ve ‘gömülme hakkı’ bile alenen gasp edildi” dedi.  
 
'ALANLARA ÇIKILMALIDIR'
 
Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda geçen gün yapılmak istenen basın açıklamasındaki polisin sert müdahalesine tepki gösteren Gültekin, yapılan müdahale sonucu HDP’li vekiller Remziye Tosun ve Musa Farisoğulları’nın yaralandığını hatırlattı. Gebze Cezaevi önünde dün yakınları tutuklu olan annelere dönük yapılan polis müdahalesine de tepki gösteren Gültekin, polisin insanlık dışı bir tutum takındığını ifade etti. Annelere yönelik yapılan müdahaleye demokratik kamuoyunun tepki verdiğine işaret eden Gültekin, “Saldırıya karşı tepkimizi sadece sosyal medya üzerinden değil, bizzat alanlara çıkarak annelerle dayanışmayı büyüterek ortaya koymalıyız. Bu tepkiyi büyütmek ve annelere sahip çıkmak aynı zamanda açlık grevi direnişlerinin de gündemleşmesine vesile olacaktır” diye konuştu. 
 
Açıklama, alkışlar eşliğinde son buldu. 
 
DÖRT İLÇEDE AÇIKLAMA
 
Yine aynı konu ya ilişkin HDP'nin Sur, Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçe binalarında da basın açıklamaları yapıldı. 
 
BİNGÖL
 
HDP Bingöl il binası önünde yapılan açıklamaya ise HDP Milletvekili Erdal Aydemir ve partililer katıldı. Parti binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alınırken, partililer alkış çalarak saldırıları protesto etti. 
Burada konuşan HDP'li Aydemir, "Tutuklu annelerine yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Bu bir insanlık sucudur. Hukukun ihlali, insan haklarına saldırıdır. Açlık grevi talepleri haklıdır. İnsanidir ve meşrudur. Hükümetin buna kulak vermesi lazımdır” dedi. 
 
Aydemir, AKP’nin ülkeyi daha fazla germeden bu haklı talepleri görüp bir çözüme kavuşturması gerektiğini söyledi. 
 
BURSA 
 
Annelere yönelik polis şiddetine bir tepki de Bursa’dan geldi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bursa İl Örgütü’nün yaptığı toplantıda konuşan partinin İl Eşbaşkanı Serpil Yıldız, “Gebze M Tipi Cezaevi önünde açlık grevlerindeki çocuklarının durumlarına dikkat çekmek, sağlık haberlerini almak için bekleyen annelere sözde kolluk kuvvetlerinin saldırması ve copla taciz etmesinin görüntülerinin sosyal medyaya yansıması insanlık vicdanını yaralayıcı bir durumdur” dedi. “İnsanlık dışı, onur kırıcı bu muamele aynı zamanda hukuk tanımazlığın bir resmidir” diyen Yıldız, siyasi iktidarın sorumluluğunu yerine getirmesini istedi. Yıldız, “Yasalar uygulansın. Tecrit kalksın cezaevlerinden ölüm haberleri gelmesin ve barışın önü açılsın” ifadelerini kullandı.
 
 
İZMİR 
 
HDP İzmir İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada konuşan İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür de, “Evlatlarımızın katledilmesini, annelerimizin coplanmasını ve milletvekillerimize saldırıyı lanetliyoruz” dedi. Tekgür, “Çocukların sesine kulak vermek için bütün demokratik kamuoyunu duyarlı olmaya ve açlık grevindeki tutsakların taleplerinin karşılanması için hükümeti kendi yasalarını uygulamaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
SKM: POLİSLER GÖREVDEN ALINMALI
 
Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) de konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, “Açlık grevindeki çocuklarının sesini duyurmak, tecrit karşısındaki mücadeleyi büyütmek için Gebze hapishanesinin önünde nöbet tutan annelerimiz; erkek egemen devletin polisi ve çetelerin saldırılarına uğradı” dedi. Kadınların her alanda mücadelenin öncüsü olduklarına dikkat çekilen açıklamada, Valiliğin şiddet uygulayan polisler hakkında yaptığı açıklamanın yeterli olmadığını belirterek, “Bu kişiler derhal görevden alınmalı ve yargılanmalıdır. Başta kadınlar olmak üzere herkesi Leyla Güven öncülüğünde başlayan açlık grevi direnişini sahiplenmeye, tutsak anneleri öncülüğünde gelişen tecrit karşıtı mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” denildi. 
 
TDİ: ZULMÜNÜZDE BOĞULACAKSINIZ
 
Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) de, yaptığı yazılı açıklamada, “Sizin bu kuralı, insanlığın bu en temel çizgisini çoktan unuttuğunuzu biz tarihimizden biliyoruz. Mücadele tarihimiz boyunca analarımızın feryatlarını coplarınızla bastırmaya çalıştığınız sayısız pratiğinizden biliyoruz. Sadece devrimcilerin analarına karşı mı böylesiniz, hayır! Yaşam koşullarının ağırlığından bahseden emekçiye yanındaki annesini işaret ederek ‘ananı da al git’ demenizdeki küstahlığınızı, değer bilmezliğinizden biliyoruz ve asla unutmayacağız!” denildi. 
 
"Biz analarımızdan öğrendik paylaşmayı, hesapsızca adanmayı, haklı bir dava uğruna varlığımızı ortaya koymayı. En zor zamanlarımızda onların inatçı bir kararlılıkla sergiledikleri direngen yüreklerinden emdik umudu. 12 Eylül karanlığında, kontrgerilla ikliminin çelik griliğinde üzerimize çöktüğü ‘90’lar boyunca doldurulduğumuz zindanlarda en olmaz denilen anlarda analarımızın sınırı olmayan yüreklerine sığındık” denilen açıklamada, “Defalarca ölüme yatırdık bedenlerimizi. Defalarca analarımız bedenlerini önümüze barikat olarak koydu. Biz zindanlarda hücre hücre erirken onlar dışarda, meyanlarda hücre hücre bizleştiler. Bizim yerimize de sokakları inlettiler. Analarımızın bedenlerine inen her darbeniz onları granitten kalelere dönüştürdü. Dün Gebze Cezaevi önünde olduğu gibi… Siz bizim analarımızla da aklınızın alamayacağı adanmışlığımızla da baş edemezsiniz! Zulmünüz içinde boğulacaksınız.. Bu da böyle biline…”
 
VAN 
 
HDP Van İl Örgütü de Gebze M Tipi Cezaevi önünde nöbet tutan annelere polis müdahalesini protesto etti. Parti binası önünde yapılan açıklamaya birçok yurttaş katıldı. “Analara uzanan eller kırılsın”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarının atıldığı açıklamada HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan kısa bir konuşma yaptı.
 
‘FAŞİZAN BİR POLİTİKA YÜRÜTÜLÜYOR’
 
Son dönemlerde iktidarın anti demokratik politikaları çerçevesinde halka ve annelere yönelik baskıların arttığına dikkat çeken Orhan, Diyarbakır'da başından vurularak öldürülen Recep Hantaş’ı hatırlattı. Leyla Güven ve binlerce tutuklunun açlık grevinde olduğunu söyleyen Orhan, “Açlık grevlerine yönelik her türlü sesi bastırıp faşizan bir politika yürütülüyor. Gebze’de çocuklarının sesi olabilmek için, taleplerine ses getirmek amacıyla cezaevine giden annelerimize hunharca, faşizanca, ahlak dışı bir yönelim gerçekleşmiştir. Buradan bir kez daha bu yönelimleri kınadığımızı, bu uygulamaların ülkeye hiçbir yararı olmayacağını, toplumlar arasındaki barışı zedeleyeceğini ifade etmek istiyorum. Bütün baskı faşizan yönelimlere rağmen cezaevinde yükselen sesi ve Leyla Güven’in talebini sahipleneceğiz” dedi. 
 
HAKKARİ
 
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde de polis müdahalesi protesto edildi. HDP İlçe binasında yapılan açıklamaya Hakkari Milletvekili Sait Dede, Barış Anneleri, Yüksekova Belediye Eşbaşkanları, HDP, DBP ilçe Eşbaşkanları katıldı. Açıklamayı okuyan HDP İlçe Eşbaşkanı Hüsnü Beşer, Gebze Cezaevi önündeki anneler ile Diyarbakır'daki basın açıklamasında HDP Milletvekilleri Remziye Tosun ile Musa Farısoğulları`nın darp edilmesi olayını kınadı. En doğal insan hakkının dahi ayaklar altına alındığı bir süreç yaşadıklarını dille getiren Beşer, iktidarın bu tutumundan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.