Cumartesi, Ocak 18, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 

   
 
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Bazı Türk aydınlarının sefil durumu

 

Bazı Türk aydınlarının sefil durumu

 

Ahmet Aydın
16 Temmuz 2019

 

Türk aydınlarının tümü değil ama önemli bir kesimi, o eli kanlı kanlı devletlerini çok seviyorlar. Toz kondurmuyorlar. Bu nedenle de devletlerinin suçlarını örtmek için çırpınıyorlar.

Dersim Ovacık'ta iki masum çocuğun ölümüne sebep olan patlayıcının kim tarafından döşendiği henüz kesin olarak belli değil. Şunu baştan söyleyeyim, kim yerleştirmiş olursa olsun, ister Türk devleti isterse PKK, bu iki masum çocuğun ölümüne sebep olanları lanetliyorum. Devlet yetkilileri her olayda olduğu gibi, bu olayda da suçu hemen ''terör örgütü''nün üstüne attı. Bunu yüzlerce kez kez duyduk. Örneğin, Paris'te Sakine Cansız ve iki arkadaşı katledildikten hemen sonra, devleti ''PKK yaptı'' demişti.Halbuki, katliamı MİT yapmıştı. Bu konuda sayısız örnek verilebilir. Dolayısıyla kendisinin aptal yerine konulmasını kabul etmeyen ve gerçeği öğrenmek isteyen insanların, devletin yaptığı açıklamaları, onlarca kez teyit edilmeden doğru kabul etmemesi gerekir. Fakat Türk aydınlarının çoğu bu gerçekliği bildikleri halde, Dersim Ovacık'ta gerçekleşen patlama konusunda devletin yaptığı açıklamayı hemen doğru kabul edip ''teröre karşı'' taarruza geçtiler. Genel olarak savaşa karşı bir tutum alıp, her iki tarafı da suçlasalar o da yeterli olurdu. Ancak onlar devleti hemen temize çıkarıyorlar ve patlamanın PKK'nın yerleştirdiği EYP sonucu olduğunu kesin olarak ilan ediyorlar. Hatta onlara göre PKK bunu bizzat patlatmış.

Fakat durum hiçte öyle gözükmüyor. Dersim Barosu patlayıcının türünün ancak ''adli soruşturma sonucunda'' ortaya çıkacağını açıkladı. Basına yansıdığı kadarıyla, çocukların ailesi ve bölgedeki insanlar mayın patlaması diyor. Çünkü, bugüne kadarki uygulamalara bakıldığında, PKK'nın, EYP'ları yol kenarlarına ve özellikle zırhlı araçlara karşı yerleştirdiği görülüyor. Köyün etrafına böylesi patlayıcıların yerleştirildiği bugüne kadar duyulmadı. Üstelik, bu patlayıcılar bugüne kadar hep uzaktan kumanda ile patlatıldı. Ancak, devlet kırsal alana, üsütüne insan bastığında patlayan kara mayını döşüyor. Ve, BM verilerine göre devlet Dersim'de 10 binden fazla kara mayını döşemiş. Dolayısıyla mantıki olarak olaya baktığınızda; çok büyük olasılıkla bu patlamaya devletin döşediği bir kara mayını yol açmıştır. Fakat yine de, bizim elimizde de ''hayır bu patlama PKK'nın yerleştirdiği bir patlayıcı sonucu olmamışır'' şeklinde konuşmak için gerekli bir kanıt yok. Ancak şunu söyleyebiliriz, bu savaş süreci, başta devlet olmak üzere; her iki tarafın da işlediği savaş suçlarıyla doludur.

Ayrıca, şu noktaya önemle dikkat çekmek gerekiyor: Bu devletin kontrgerilla geleneğinin çok bilinen bir taktiğidir. Devlet muhalif silahlı grupları halktan izole etmek için, onlar adına ya da onlar içindeki uzantıları aracılığıyla sivillere karşı vahşi saldırılar düzenletir.Yıllar önce İstanbul'da bir otobüste molotof kokteyliyle genç bir kızın yakılması gibi. Bilindiği gibi, sonradan ortaya çıktı ki, o saldırı bir MİT elemanı tarafından yapılmıştı. Bu şekilde, halkın muhalif silahlı gruplardan nefret etmesi ve onlardan kopması hedeflenir. Devlet bu oyunu yakın zaman kadar, pek çok kez Dersim'de oynadı.Dersim halkı propagandalara hemen kanmamalı, sağduyulu davranıp, kim olurlarsa olsunlar, gerçek suçluları teşir edip tavır almalıdır. Böylece devlet; taktiklerinin Dersim'de sökmediğini, Dersimlilerin böylesi oyunlarla yönlendirilecek bir halk olmadığını anlayıp, kirli oynlara başvurmaktan caydırılabilir. Yoksa devlet, oyunlarının tuttuğunu düşünürse daha pek çok kirli ve vahşi eylem düzenletir. İşin doğrusu devlete alternatif olduğunu söyleyen ancak, eylemleriyle devletin pratik çizgisine yaklaşan silahlı muhalif gruplar da, devlete bu konuda oldukça müsait bir ortam hazırladılar.

Ben PKK veya diğer silahlı muhalif grupların söylediklerinin de hemen doğru kabul edilmememsi gerektiğini, bu açıklamaların da farklı kaynaklarla teyit edilmesi gerektiğini söylüyorum. Onların da pek çok kez yalan-yanlış açıklamalar yaptıklarını da gayet iyi biliyoruz.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found