Cuma, Haziran 05, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Enfal Katliamı dönemine ait toplu mezar bulundu

 

Enfal Katliamı dönemine ait toplu mezar bulundu

 

Yeni Yaşam / 24 Temmuz 2019

 

Irak’ın başkenti Bağdat’ın 300 kilometre güneyinde yer alan Müsenne vilayetinde, Saddam döneminde Kürtlere yönelik soykırımdan kalma bir toplu mezar açıldı. Suudi Arabistan ile sınırı olan Müsenne’ye bağlı Tel el Şeyhiye’deki mezarda aralarında bebek, çocuk ve kadınların da olduğu 70’i aşkın cenaze çıktı.

Konuya ilişkin AFP’ye açıklama yapan Adli Tıp Doktoru Zaid El Yusuf,, “Aralarında kadınlar ve yeni doğan bebekten 10 yaşına varan çocukların da olduğu 70’i aşkın cenaze ortaya çıkarıldı” dedi. Yusuf, toplu mezarın üst katında söz konusu cenazelerin bulunduğunu belirtirken, daha derindeki ikinci bir katmanda başka cenazelerin de olabileceğini ifade etti. Doktor Yusuf, toplanan kanıtlar ile sivillerin 1988 yılında toplu olarak infaz edildiklerine ulaştığını belirterek, “Kadınların gözleri bağlı ve başlarından vurularak öldürülmüş, ama vücutlarının farklı yerlerinde rastgele sıkılmış kurşun izleri de var” dedi.

Ne olmuştu?

2003 yılında ABD işgaliyle devrilen diktatör Saddam Hüseyin, 200 bin dolayında Kürdün katledildiği soykırımdan yargılanmadan önce asılarak idam edildi. Soykırım 1987 ile 1988 yıllarında gerçekleşmiş ve tarihe Enfal Katliamı olarak geçmişti. Saddam başkanlığındaki Baas rejimi tarafından, 200 bin dolayındaki Kürt; toplu katliam, kurşuna dizme gibi vahşi yöntemlerle öldürülmüş ve toplu mezarlarda gömülmüş, 4 bine yakın köy yerle bir edildi. Irak’ın genelinde farklı etnik ve dini topluluklara mensup binlerce insanın yer aldığı toplu mezarlar bulunuyor. Resmi verilere göre, 1980 ile 1990 arasında Saddam rejimi, 1 milyonu aşkın kişiyi kaybetti. Halen yakınları cenazelerin çoğunun akıbetini bilmiyor.

DIŞ HABERLER