Cumartesi, Ocak 18, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 

   
 
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

İstanbul, İzmir ve Ankara'dan kayyumlara tepki: Başkanlar görevlerine dönsün

 

İstanbul, İzmir ve Ankara'dan kayyumlara tepki: Başkanlar görevlerine dönsün

 

Kayyumlara karşı tepkiler büyüyor. Ankara'da emek ve demokrasi güçleri ortak açıklama yaptı. İzmir'de 37 kurum ortak deklarasyon yayımladı. İstanbul'da ise emek örgütleri eylem yaptı.

 

EVRENSEL / Ağustos 2019

 

HDP’li Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının kayyumla görevlerinden alınmasına tepkiler büyüyerek devam ediyor.

Ankara’da 27 kurum ve İzmir’de 37 kurum yaptığı ortak açıklama ile HDP’li üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasına tepki gösterdi. Kayyuma karşı dayanışma çağrısı yapılan açıklamalarda, görevden alınan belediye başkanlarının görevlerine iade edilmesi istendi. İstanbul'da ise emek örgütlerinin çağrısıyla 74 kurum kitlesel basın açıklaması düzenledi.

“HALK İRADESİ BİR DARBE GİRİŞİMİYLE KARŞI KARŞIYADIR”

İstanbul'da DİSK, KESK, TMOOB ve TTB öncülüğünde 78 kurum, kayyum atamalarına tepki gösterdi. Yapılan ortak açıklamada, “19 Ağustos’ta Türkiye’de bir darbe yaşandı” diyen kurumlar, kayyumların gitmesi, halkın iradesinin kayıtsız şartsız tanınması için tüm demokrasi güçlerini mücadeleye çağırdı.

DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve İstanbul Tabib Odası da kayyumlara karşı Kadıköy İskele Meydanında kitlesel katılımlı basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına CHP  Milletvekilleri Ali Şeker, Pınar Uzun, Zeynel Emre, Onursal Adıgüzel, Turhan Aydoğdu, Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Ahmet Şık, Oya Ersoy, Züheyla Gülüm, Dirayet Taşdemir, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, ÖDP ve TİP yöneticileri de katıldı.

 

“Birlikte kazandık, birlikte savunacağız, kayyumlar gidecek, bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız” pankartı ardında toplanan katılımcılar, “Kayyum adalete, özgürlüğe, eşitliğe sığmaz”, “Kayyum değil demokrasi kazanacak", “Kayyuma karşı birleşelim, direnelim, kazanalım” dövizleri taşıdı. Eylemde sık sık “Kayyum defol irademe dokunma”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganları atıldı.

AKP VE MHP KOALİSYONUNUN DARBESİ

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, darbeyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “AKP, MHP koalisyonun darbesi sadece Kürt halkının iradesine yapılmamıştır, seçme seçilme hakkını kullanan halkımıza yapılmıştır” dedi.

Darbeyi kabul etmeyeceklerini söyleyen Saygılı, seçimlerle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini dile getirdi.

TTB Genel Başkanı Sinan Adıyaman ise ortak basın açıklamasını okudu:

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı'nın görevden alınması için seçimden bir gün sonra Diyarbakır Valiliğinin İçişleri Bakanlığına yazdığı yazı, tüm süreci özetlemektedir. Yargı kararıyla aday olması uygun görülen Belediye Başkanları idari bir darbe süreciyle görevden alınmaktadır.”

AMAÇ: SANDIKTA KAYBEDİLENİ ALMAK

Görevden alınan belediye başkanlarının yerine belediye meclis üyelerinden birinin vekalet etmesi gerektiğini söyleyen Adıyaman, “İktidarın amacı sandıkta kaybettiği yerel yönetimleri darbe ile geri almaktır. Bu üç kentin halkına, ‘Sizin seçtiklerinizi tanımıyorum, benim atadığıma mecbursunuz’ denilmektedir” ifadelerini kullandı.

Kayyum atamaları sonrası tepki gösterenlerin gözaltına alınmasına da tepki gösteren Adıyaman, “Tüm baskılara ve gözaltılara rağmen demokratik haklarını kullanıp itiraz edenlere sokaklarda işkence yapılması, belediye meclislerinin fesih edilmesi, yaşadığımız sürecin adını koymayı kolaylaştırmaktadır: Halk iradesi bir darbe girişimiyle karşı karşıyadır” dedi. (İstanbul)

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found