Cumartesi, Ocak 18, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 

   
 
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Van’da konuşan Şık: Her şeyin güzel olması için bu faşist iktidarın devrilmesi gerekiyor

 

Van’da konuşan Şık: Her şeyin güzel olması için bu faşist iktidarın devrilmesi gerekiyor

 

MA / 30 Ağustos 2019

 

VAN – Van’daki kayyum protestosunda konuşan HDP Milletvekili Ahmet Şık, “Henüz her şey güzel olmuş değil. Çünkü yağmacı, talancı bu faşistler hala iktidardalar ve zayıflamalarına rağmen kalmak için ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar. Her şeyin güzel olması için bu faşistlerin iktidardan devrilmesi gerekiyor” dedi.

 
Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasına dönük protesto gösterileri 12’inci gününde. Van'da 12 gündür devam eden protestolar bugün de basın açıklamasıyla devam etti. HDP İpekyolu İlçe binası önünde yapılan açıklamaya HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve yurttaşlar katıldı. Açıklama öncesi sarı basın kartı olmayan basın çalışanlarının alana alınmaması tepki toplarken, grup adına HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık açıklama yaptı. 
 
'ÜLKEDE BİR MAFYA DÜZENİ VAR'
 
Türkiye'nin darbeler ülkesi olduğunu söyleyen Şık, "Şimdi yeniden kayyum adı altında bir darbe senaryosu devreye konuldu. Bu durum artık Türkiye’de bir siyasal gelenek haline geldi. Siyaseten zayıflamış, meşruiyetini yitirmiş her iktidar Kürt hareketi üzerinde tepinmeyi bir adet haline getirmiştir. Bunun nedeni kendi zayıflığını örtsün, yağma ve talancılığına devam etsin diyedir. Karşımızda siyasi parti kılığına girmiş, demokratik araçları kullanarak iktidara çöreklenmiş bir mafya düzeni var. Yağma ve talancılık, her türlü hukuksuzluk devam etsin diye, belli bir zümrenin ve kendilerinin menfaatleri sürebilsin diye Türkiye’yi kritik günlerin eşiğe getirdiler” dedi.
 
'HENÜZ HERŞEY ÇOK GÜZEL OLMADI'
 
Toplumsal muhalefetin bu kadar güçlü olduğu bir dönemde muhalefet içerisinde bir çatlak yaratmak amacıyla Kürt hareketinin temsilcileri olan HDP’nin belediye başkanlarının görevden alındığını söyleyen Şık, iktidarın görevden alma gerekçelerini ise sadece kendi yalanlarına inanmak isteyen amigo taraftarlarının ikna olduğunu, onun dışında ise hiçbir kesimin bu yalanı meşru görmediğini belirtti. Şık, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yerel seçimlerde AKP-MHP faşist bloğunun geriletilmesi noktasında tüm Türkiye’nin demokrasi ve hukukunun egemen olacağına inanan kesimler iyi birliktelik göstererek AKP’ye dersini verdi.  Bu blok acıyan canlarının hesabını görmeye çalıştıkları, yaptıkları yağmayı da gizlenmeye çalıştıkları ortada. ‘Her şey güzel olacak’ sloganı etrafında toplanan demokrasiye, barışa ve hukukun üstünlüğünün egemen olacağına inanan yurttaşlara, iyi yürekli vicdanlı insanlara seslenmek istiyorum. Henüz her şey güzel olmuş değil. Çünkü yağmacı, talancı bu faşistler hala iktidardalar ve zayıflamalarına rağmen kalmak için ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar. Her şeyin güzel olması için açılan yolda yol alabilmek için, bu faşistlerin iktidardan devrilmesi gerekiyor. İktidar sallanıyor, krizle boğuşmaya çalışıyor.”
 
'2020'DE SİZ OLMAYACAKSINIZ'
 
AKP’nin kendi içindeki çatlakların derinleşmesini engellemeye yönelik hamlelerde bulunduğunu söyleyen Şık, yapılması gerekenin o hamlelerin boşa çıkarılması olduğunu söyledi. Şık, “Savaşın değil barışın dilinin egemen kılınması için, hukuksuzluğun değil hukuk üstünlüğünün egemen kılınması için biz ne demokrasi, ne de barış demekten vazgeçmeyeceğiz. Ne bu faşist mafyaya teslim olacağız ne de bu faşistlerin yaymak istediği karanlığın hakim kılmanın önünde engel olmamaktan imtina edeceğiz. Ne yaparlarsa yapsınlar o kaçınılmaz sonu yaşayacaklarından benim zerrece şüphem yok, sizin de şüpheniz olmasın. Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP ve tüm bileşenleri, ona bastonluk yapan derin devlet artıkları, eski sistemin derin devlet artıkları ve  MHP dahil olmak üzere iktidarda ömrünüz sayılı bu böyle biline.  Bir sene sonra 2020’de siz olmayacaksınız ama biz varız ve bu ülkenin umudu olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 
 
Konuşmanın ardından atılan sloganlar ve yapılan oturma eylemiyle protesto son buldu. 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found