Cuma, Haziran 05, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Demirtaş ve Yüksekdağ kararına birçok kentten tepki: Geri adım atmayacağız

 

Demirtaş ve Yüksekdağ kararına birçok kentten tepki: Geri adım atmayacağız

 
 
MA / 13:44 21 Eylül 2019

 

HABER MERKEZİ - HDP'liler, Ankara Sulh Ceza Hakimliği'nin HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılanmasına karar vermesine tepki göstererek, mücadele edeceklerini kaydetti.

 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında verilen tutuklama kararına tepki yağdı. HDP’liler, birçok kentte kararı protesto ederek, “Bu bir hukuk darbesidir. Bu ülkeyi darbelerle, kayyumlarla yönetmeye çalışan AKP-MHP faşist bloğunun yeni bir oyunudur. Biz bu oyunu tüm halklarımızın birleşik direnişiyle birlikte kıracağız” mesajı verdi. 
 
ADANA
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl Örgütü, Ankara Sulh Ceza Hakimliği'nin HDP önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın tutuklu yargılanmasına karar vermesine tepki gösterdi. HDP Adana İl binasında yapılan açıklamaya HDK ve çok sayıda kişi katılırken, HDP Adana İl Eşbaşkanı Gülseren Tural açıklama yaptı. Tutuklama kararının hukuksuz olduğunu dile getiren Tural, kararı darbe olarak niteleyerek, "Bu hukuk dünya yargı tarihinde düşmanlar arası bile uygulanmayan bir niteliğe sahiptir" dedi.
 
"Bizler AKP-MHP iktidarının sahte demokrasi vaatlerine ve kendi koltuklarını sağlama almaya çalışanların korkularına boyun eğmeyeceğiz" diyen Tural, "Bu tarihten sonra hukuk sisteminden kim konuşabilir bilmiyoruz ama bizler bağımsız, tarafsız ve demokratik değerlere sahip bir yargı inşasını ve demokrasi mücadelesini vermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
CEYHAN
 
HDP Ceyhan İlçe Örgütü de Yüksekdağ ve Demirtaş hakkında verilen tutuklama kararına tepki gösterdi. İlçe binalarında yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Ceyhan İlçe Eşbaşkanı Seyfettin Aydemir, verilen kararın 4 Kasım ve kayyum darbesinin devamı olduğunu belirterek, bu karar karşı mücadele edeceklerini kaydetti.
 
HATAY
 
HDP Hatay İl Örgütü de il binalarında yaptıkları açıklamada Yüksekdağ ve Demirtaş hakkında verilen tutuklama kararına tepki gösterdi. Açıklamada konuşan HDP Hatay İl Eşbaşkanı Sultan Başaran, kararın hukuksuz olduğunu ve darbe olduğunu dile getirdi. Başaran, "Siyasi iktidar bu yargı kararı ile demokrasiye darbeler yapma girişimleri olacağını ilan etmiş oldu. Korku cumhuriyetini Demirtaş, Yüksekdağ ve HDP’liler üzerinden yaygınlaştırmak isteyenlere sesleniyoruz; Ne Demirtaş ne Yüksekdağ ne de HDP bir adım bile geri adım atmayacaktır" dedi.
 
İSKENDERUN
 
HDP İskenderun İlçe Örgütü de ilçe binalarında yaptıkları basın açıklamasıyla Yüksekdağ ve Demirtaş’a sahip çıktı. HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, darbenin sadece Kürt halkına değil  bir bütün Türkiye’nin geleceğine yapıldığını kaydetti. Ateş, geri adım atmayacaklarını kaydetti.
 
ŞIRNAK
 
Şırnak merkezde de söz konusu karar yapılan basın açıklamasıyla kınandı. HDP İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, seçilmiş HDP’li belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda partili katıldı. Yoğun güvenlik önemlerinin alındığı eylemde konuşan HDP İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, yargı kararını “hukuksuzluk” olarak niteledi. Hukukun hiçe sayıldığını vurgulayan İrmez, “Bizler AKP-MHP iktidarının sahte demokrasi vaatlerine ve kendi koltuklarını sağlama almaya çalışanların korkularına boyun eğmeyeceğiz” mesajı verdi. 
 
Açıklama, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganıyla son buldu. 
 
HAKKARİ 
 
HDP Hakkari İl Örgütü de bir basın açıklaması yaparak kararı kınadı. İl binasında açıklamayı yapan HDP Hakkari İl Eşbaşkanı Sipan Turan, "Bu ülke dün akşam saatlerinde izahı mümkün olmayan ve en teknik mühendislik hesaplamalarını geride bırakan bir yargı mühendisliği uygulamasının sonucu olan hukuksuzluğu yaşadı. Bu hukuk dünya yargı tarihinde düşmanlar arası bile uygulanmayan bir niteliğe sahiptir. Özellikle Demirtaş’ın tahliye edilmesi gereken bir süreçte alınan bu karar ile hukuk bir kez daha hiçe sayılmıştır” dedi. 
 
ÇUKURCA
 
Yapılan hukuksuzluğa karşı Hakkari'nin Çukurca ilçesinde de basın açıklama yapıldı. HDP İlçe Eşbaşkanı Ebubekir Kanar, yapılan hukuksuzluk karşısında asla boyun eğmeyeceklerini ve demokratik mücadelelerine devam edeceklerini belirtti.
 
YÜKSEKOVA 
 
Yüksekova'da da aynı amaçla basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Hakkari Milletvekili Sait Dede ile partililer katıldı. Burada açıklama yapan HDP İlçe Eşbaşkanı Hüsnü Beşer, “4 Kasım Darbesi ve 19 Ağustos darbesini yapanlar, adına Yargı Reformu denen paketin içeriğini dün verilen kararla açıkladılar. Bizler AKP-MHP iktidarının sahte demokrasi vaatlerine ve kendi koltuklarını sağlama almaya çalışanların korkularına boyun eğmeyeceğiz. Bir halk aynı oyunlarla kaç defa tutuklanabilir, tarihin tekerrürü olan bir oyun kaç defa oynanabilir. Artık sona gelinmiştir. Bu oyunu uygulamak isteyenler de sonlarının geldiğini bilmektedir. Ancak kendi çöküşünü tüm halklara yaymak istemektedir” diye konuştu.
 
ANKARA 
 
Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında dün çıkarılan tutuklama kararına ilişkin HDP Ankara İl Binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya, HDP milletvekilleri Murat Çepni ve Ali Kenanoğlu’nun yanı sıra çok sayıda parti yöneticisi katıldı. İl binasını ablukaya alan polis, üzerinde “AİHM kararına uyulsun, seçilmişler serbest bırakılsın” yazılı pankartı taşıyan partililer ile basın arasına geçerek, görüntü alınmasını engelledi. 
 
HDP Ankara İl Eşbaşkanı Hüseyin Gevher, “Bu hukuk dünya yargı tarihinde düşmanlar arası bile uygulanmayan bir niteliğe sahiptir. 4 Kasım Darbesi ve 19 Ağustos darbesini yapanlar, adına Yargı Reformu denen paketin içeriğini dün verilen kararla açıkladılar. Yargı paketinin içeriği Kürt siyasetçilere, sosyalistlere, devrimcilere ve muhaliflere yapılacak saldırının genişletilmesi ve yargı mühendislikleridir. Bir halk aynı oyunlarla kaç defa tutuklanabilir, tarihin tekerrürü olan bir oyun kaç defa oynanabilir?” dedi. 
 
İzmir Milletvekili Çepni ise, Yüksekdağ ve Demirtaş’ın halan tutuklu bulunmalarını “rehin siyaseti” olarak tanımladı. Çepni, “Bu bir hukuk darbesidir. Bu ülkeyi darbelerle kayyumlarla yönetmeye çalışan AKP-MHP faşist bloğunun yeni bir oyunudur. Biz bu oyunu tüm halklarımızın birleşik direnişiyle birlikte kıracağız. HDP, bunun karşısında değil boyun eğmek mücadeleyi daha yükseltecektir. Mücadele edeceğiz ve kazanacağız” diye konuştu.
 
DERSİM 
 
HDP Dersim İl Örgütü, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş hakkında yeniden açılan soruşturmada tutuklama kararı verilmesine ilişkin açıklama yaptı. Parti binasında yapılan açıklamaya, Akpazar Belde Belediye Eşbaşkanı Orhan Çelebi ve partililer katıldı. Açıklamayı yapan HDP Dersim İl Eşbaşkanı Hıdır Çiçek, işlevsiz olan yargının, Kürtlere ve demokrasiye darbe yapmak için çalıştığını belirterek, “Bu ülke dün akşam saatlerinde izahı mümkün olmayan ve en teknik mühendislik hesaplamalarını geride bırakan bir yargı mühendisliği uygulamasının sonucu olan hukuksuzluğu yaşadı. Bu hukuk dünya yargı tarihinde düşmanlar arası bile uygulanmayan bir niteliğe sahiptir” dedi. Çiçek, Yüksekdağ ile Demirtaş hakkında verilen kararla Türkiye’deki hukuk sisteminin ortadan kaldırıldığının ilanı anlamına geldiğini söyledi. 
 
BATMAN 
 
HDP’liler Batman’da da tutuklama kararını protesto etti.  HDP İl Binası önünde gerçekleştirilen açıklamaya, Batman Belediyesi Eşbaşkanı Songül Demir, HDP İl Eş Başkanvekilleri Gülcemal Erdinç ve İkram İrgi ile partililer katıldı. Demirtaş'ın siyasi bir rehine olduğunu ifade eden İrgi, siyasi olduğunu belirttiği kararı kınadı. Yargı Reformu'nun Kürt siyasetçilere ve muhaliflere yönelik yargı mühendisliği olduğunu vurgulayan İrgi, "Bizler tarafsız ve demokratik değerlere sahip bir yargı inşası ve demokrasi mücadelesini vermeye devam edeceğiz" dedi.