Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 

 

AABK Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya Zini Gediği Anıtı'na Yapılan

Saldırıyı Değerlendirdi (18 Haziran 2020 / Yol TV)

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

‘Vatan Partisi'nin talebi Kürt-Alevi halkının değerlerine saldırıdır’

 

‘Vatan Partisi'nin talebi Kürt-Alevi halkının değerlerine saldırıdır’

 

MA / 17 Aralık 2019

 

DERSİM – HDP’li Alican Önlü, Vatan Partisi’nin Seyid Rıza’nın heykeli ve isminin Dersim’den kaldırılmasına dair yaptığı başvurunun Kürt ve Alevi halkının değerlerine saldırı olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Dersim Milletvekili Alican Önlü, Vatan Partisi’nin, Dersim il sınırları içinde bulunan bütün cadde, sokak, meydan isimleri ve diğer tabelalardan Seyid Rıza isim ve sembollerinin kaldırılması için Tunceli Valiliği ve Dersim Belediyesi’ne yaptığı başvuruya ilişkin açıklama yaptı.

‘SEYİD RIZA’NIN MÜCADELESİ DEĞERİMİZDİR’

Önlü, Seyid Rıza’nın, Kürt ve Alevi halkının en büyük değerlerinden biri olduğunu belirterek, “İnandığı, uğruna mücadele ettiği ve bedel ödediği tüm değerleri bugün bizler de sahipleniyoruz. Seyid Rıza’nın yeri her şeyden önce yüreğimizin baş köşesidir. Onu ne yüreğimizden ne de heykelini diktiğimiz meydanlardan, adını verdiğimiz sokaklardan ve caddelerden sökmeye kimsenin gücü yetmez” dedi.

‘KÜRT-ALEVİ HALKININ DEĞERLERİNE SALDIRIDIR’

Vatan Partisi’nin yaptığı başvurunun Alevi ve Kürt halkının değerlerine saldırı olarak belirtilen açıklamada, “Seyid Rıza ve onun mücadele mirasına karşı girişilen bu saldırı, esasen insanlığın tüm demokratik değerlerine karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu türden ayrımcı politikaların, bir arada yaşama kültürünü ortadan kaldırmak istediği açıktır” ifadelerine yer verildi.

‘DUYARLI HERKES KARŞI ÇIKMALIDIR’

Önlü açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Vatan Partisi’nin Dersim halkının kutsal değerlerine karşı açıktan yapmış olduğu bu saldırıya karşılık tüm demokrat ve devrimci kamuoyunu duyarlı olmaya ve ses çıkarmaya davet ediyoruz. Çünkü Dersim halkı özelinde Kürtlerin ve Alevilerin kutsal değerlerine karşı girişilen bu saldırı, esasen tüm insanlık değerlerine yöneliktir. Bugün bu inkar ve imha politikaları karşısında olmak aynı zaman da insanlığın değerlerinin yanında olmaktır.”