Pazar, Eylül 20, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

DEDEF Başkanı: Polislerin her türlü işkencesine maruz kaldık

 

DEDEF Başkanı: Polislerin her türlü işkencesine maruz kaldık

 

 DEDEF, Gaxan etkinliğine saldırı ve polisler tarafından yapılan gözaltı sonrası yaşananlara ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben, “Polislerden biri cinsel organımı sıktı, bir diğeri ellerimi belimde kelepçeledi. Biri kafamı yumruklarken, diğeri karnımı tekmeliyordu. Karakolda yerde uzandırıldım” diyerek gözaltı işkencesini anlattı. 

 

PİRHA  / 30 Aralık 2019

 

İstanbul Gazi Mahallesi’nde önceki gün düzenlenen Dersimli Alevilerin yılbaşı kutlaması olan Gaxan etkinliğine polis izin alınmadığını gerekçe göstererek müdahale etmişti.

Müdahalede zor kullanılarak gözaltına alınan Genel Başkan Ali Haydar Ben ile federasyon yetkilileri bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlediği basın açıklamasında gözaltında yaşananları anlattı.

Polisin, Gaxan kutlamanın yasak olduğunu herhangi bir izin alınmadığını gerekçe göstererek müdahale ettiğini belirten Ben, “OHAL döneminde bile izin almadan bu tür etkinlikler yaptık. Ancak böyle bir durumla hiç karşılaşmadık” dedi.

“DERSİMLİLERE BİLİNÇLİ BİR SALDIRI SÖZ KONUSUDUR”

DEDEF Genel Sekreteri Hasan Şen de, son zamanlarda Dersim Dernekleri ve Kültürüne yönelik devlet tarafından bilinçli ve ciddi bir baskının başladığını belirterek, “Dersimli birçok sanatçı şu anda evlerine gerçekleştirilen baskınlarla tutuklandılar. Yılmaz Çelik 15 gün önce tutuklandı şu anda cezaevinde. Şenol Akdağ şu anda tutuklu. Ferhat Tunç yurt dışında yaşamaya mecbur bırakılmış durumda” dedi.

Dersim’de son zamanlarda gündeme oldukça sık gelen dağ keçilerinin kaçak avcılar tarafından avlanma durumuna da değinen Şen, “Dersim’de kutsal gördüğümüz dağ keçilerimiz devlet gözetiminde kaçak ya da yasal avcılar tarafından öldürülüyorlar” diyerek tepki gösterdi.

“BUNUN GİBİ SALDIRILAR BİZİ YILDIRMAYACAKTIR”

DEDEF adına basın açıklamasını okuyan Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Yücel, son aylarda Dersim kurumlarına, sanatçılarına ve bireylerine yönelik baskı, yasaklama ve tutuklamalar hız kazanmıştır. Dersim’de kutsal gördüğümüz dağ keçileri devlet eliyle av turizmi adı altında katledilmektedir. Gazi Mahallesi’nde gördüğümüz zulüm bize geri adım attırmayacaktır” dedi.

“İŞKENCEYE MARUZ KALDIM, YUMRUKLANDIM; KÜFÜRLER İŞİTTİM”

Gazi Mahallesi’nde etkinliğin yapıldığı yerden polisin zorla gözaltına aldığı DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben; arabaya bindirildiğinde polislerin türlü işkencelerine maruz kaldığını söyledi.

Ben, “Polislerden biri cinsel organımı sıktı, bir diğeri ellerimi belimden kelepçeledi. Biri kafamı yumruklarken biri karnımı tekmeliyordu” dedi. Karakola götürüldüğümde birçok polisin hatta biri hariç hepsinin kendisini dövdüğünü söyleyen Ben, “Çok ağır küfürler işittim. Karakolda yerde uzandırıldım. Üzerime polislerin ayaklarını bastıklarını hissediyordum. Sağlık kontrolüne gittiğimde polis eşliğinde kelepçeli gittim ve darp edilmediğime dair rapor veridldi. Mahkemede hakim beni polislerden birine yumruk atma ve birinin kolunu incittiğimi söyledi ve bana 2 gün imza cezası verdi” dedi.

HDP’Lİ MİLLETVEKİLLERİNDEN MÜDAHALEYE TEPKİ

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ile HDP/SMF İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya DEDEF’in basın açıklamasına katılarak destek verdiler.

HDP İstanbul Milletvekili Kaya konuşmasına, “Dersim’in doğasına kültürüne inancına bir saldırı söz konusudur. Ülkenin gerçekliği böyle bir şey. Uyuşturucu ve çetelerin yoğun olduğu yerlerde devlet onlara müdahale etmek yerine Dersimlilere saldırılar gerçekleştiriyor. Silahla havaya ateş açarak Dersimlileri kışkırtmaya çalışıyorlar” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın bütçe görüşmeleri sırasında “Sıfır İşkence” diyerek övündüğünü söyleyen Kaya; Gazi Karakolu’nda DEDEF Genel Başkanına fiziksel ve psikolojik bir işkence uygulandığını gördük” dedi. Yaşananları TBMM’de gündeme getireceğini söyleyen Kaya “Gaxan kutlamasına müdahalenin aslında etkinlikle alakalı olmadığını, devletin genel işleyişinin amacının bu olduğunu söyledi. İ

ktidarın kimlik siyaseti ve hesaplaşmasının yaşandığını söyleyen Kaya, kayyım atanan belediye eş başkanlarını hatırlatarak; aslında işin özünde kimlik siyasetinin olduğunu, belediye eş başkanları kafalarına silah dayanarak gözaltına alınıp tutuklandılar” diye konuştu.

“SEÇİLMİŞ YÖNETİCİLERE DEVLETİN ALERJİSİ VAR”

Dersim ve Dersim derneklerinin devletin zorbalığına maruz kaldığını söyleyen HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu; Dersim’de en son HDP’li Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Bul ile Nurhayat Altun’un kayyım zoruyla görevden uzaklaştırıldıklarını ve şu anda tutuklu olduklarını vurgulayan Kenanoğlu, “İşkenceler hala bizlere yönelik devam ediyor. Devlet bulduğu bu tarz bahaneler ile Dersimlilere zulmetmeye devam ediyor” dedi. Devletin seçilmiş yöneticilere alerjisi olduğunu söyleyen Kenanoğlu, bu tarz müdahalelere karşı Dersimlilerin birlik ve beraberlik içerisinde güçleneceğini vurguladı.

 

.....................

Haberin tamamı: https://www.pirha.net/dedef-baskani-polislerin-her-turlu-iskencesine-maruz-kaldik-video-201123.html/30/12/2019/