Salı, Mayıs 26, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Haval Hüseyin Aydin vira madê ro!

 

 

Haval Hüseyin Aydin vira madê ro!


Haval Hüseyin Aydın serra 1955'de, Dersım dê, ju dewoa Hozat'i Testagı dê ama dina. Domanina iy zafi Dersım'de veriyê. Peydo şi Estenbol. Lise ucadê woandê. Üniversita Eskişehir dê cayê durira wendis dê keyd bi, ama devam nekerd.

 

İy rewra perodayise siyasiyi de, hate çepan dê caye xo guret bi. Vere dewletê u zordarande, cayê iy hatê karkerdaran u mıletê bındestan bi. İy serba, Kurdsitan o azad u xoser u sosyalizm zaf dapero.

 

Dırêy kut zınadan. Darba 12 Eylül ra tepiya kı ama peguretenê, polisa iy re zaf zulum kerd. Vere niy zulum de zaf pet fındet. Hata sera 1985'i zındande mand. Zındandê bi newes. Dewletê neverda kê sero newesxane. Peydo serkerdi kê mıreno, zından ra caverda. Caverdayis ra hire asmi tepiya, o şi dina nemerdiyê.

 

35 serre raver, 21 Mart 1985 dê, o şi dina nemerdiye. Ma o xo vira nekerd. Ma, fikr u comerdiya iy xo vira nekerdê. Nay ra tepiya ki ke xo vira nekenime.

 

 

21 Mart 2020
--------------------------

 

Serba şehidan

 

Toximê azadiyi est herdê welati

Zê genımi

Geneim zad dano ju roca Usari

A rocê kê roca serkotiya vasturiyana

 

Estenbol, 1992