Cuma, Ağustos 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

YNK'den Türkiye saldırılarına karşı harekete geçme çağrısı

img

 

YNK'den Türkiye saldırılarına karşı harekete geçme çağrısı

 

MA / 26 Haziran 2020

 
HABER MERKEZİ - YNK, Uluslararası Güvenlik Konseyi’ne Türkiye'nin saldırılarına karşı harekete geçmesi çağrısı yaptı. Açıklamada ayrıca Türkiye'ye karşı dava açılması istendi.
 
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Irak Federe Kürdistan Bölgesi Süleymaniye kentine bağlı Şarbajer ilçesini havadan bombalanması sonucu 2 sivil yaşamını yitirdi. Daha önce de Şeladizê’de yapılan bombardımanda da 5 sivil yaşamını yitirmişti. Saldırılara tepki gösteren Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) grubu, Irak Cumhurbaşkanı, Başkanı ve Meclis Başkanı'na gönderdiği mektupta, Türkiye’nin uluslararası mahkemelerde yargılanması için dava açılmasını istedi. 
 
ROJnews'te yer alan habere göre; Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) grubu, Irak hükümetinin üç yöneticisine gönderdiği mektupta, içinde avukatların da olduğu bir kurulun kurularak, Türkiye’nin bombardımanında yaşamlarını yitirenler ile zararı olanlar için Türkiye’den tazminat almak amacıyla Uluslararası mahkemelerde dava açılmasını gerekçesiyle harekete geçilmesini istedi.
 
YNK (Yeşiller Grubu), mektubun devamında: “Irak Dışişleri Bakanı ve aynı zamanda Güvenlik Konseyi Delegesi, Türkiye’nin bombardımanına son vermek için, Güvenlik Konseyi’ne acil toplantı çağrısı yapmalıdır. Irak Cumhurbaşkanı, başbakanı ve meclis başkanı Türkiye’nin saldırılarına karşı harekete geçmelidir.”