Perşembe, Ekim 01, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Langfristige Artikel

Box Link

Events


 

 PANO

 

 
 

 
 
   
   
   

  

Dersimzaza.com'dan kısa bir açıklama

Facebook'ta sitemizin ismi ile benzerlik taşıyan bazı sayfalar görülmektedir. Bu sayfaların sitemizle hiç bir ilgisi yoktur. Sitemizin www.dersimzaza.com adresi dışında internet üzerinde herhangi bir hesabı ya da sayfası bulunmamaktadır.

Kamuoyunun dikkatine sunulur.

Dersimzaza.com

 


 

Ölüm orucundaki Timtik: Bir şey yapamamak açlıktan daha zor

img

 

Ölüm orucundaki Timtik: Bir şey yapamamak açlıktan daha zor

 

MA / 18 Temmuz 2020

 

İSTANBUL – Ölüm orucundaki avukatlardan Ebru Timtik, verdiği son mesajında “Elimiz, kolumuz bağlı adalet istiyoruz. Hiçbir şey yapamıyoruz. En çok canımızı yakan da bu” diyerek, adalet mücadelelerine omuz verilmesini istedi.

 
Avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın “adil yargılanma” talebiyle tutuklu bulundukları cezaevlerinde başlattığı ölüm orucu eylemi sürüyor. Eyleminin 198’inci gününe giren Timtik ile 167’nci gününe giren Ünsal’ın sağlık durumları oldukça kritik bir aşamada.
 
Silivri 9 No'lu Cezaevi'nde bulunan Ebru Timtik, teyzesi Yıldız Deniz ile dün yaptığı telefon görüşmesinde eylemleri hakkında konuştu. 
 
‘AÇLIKTAN DAHA ZOR’
 
Yapılan başvuru üzerinde dava dosyaları Yargıtay tarafından incelemeye alınan Timtik, görüşmesinde Yargıtay’dan çıkacak kararı beklediklerini dile getirdi. Timtik, bu konuda “Adaleti yalnızca kendimiz için istemiyoruz. Hak arama mücadelesi veriyoruz. Tahliye olursak adalet mücadelesine omuz verebileceğiz. Şu anda elimiz kolumuz bağlı adalet istiyoruz. Hiçbir şey yapamıyoruz. En çok canımızı yakan da budur” dedi.
 
Ülkenin dağına, taşına, suyuna, toprağına sahip çıkmak istediğini söyleyen Timtik, “Elimiz, kolumuz bağlı demek, gerçekten bizim için açlıktan daha zor.  Bize destek veren herkese selamlarımı iletiyorum. Adalet mücadelesine omuz versinler. Biz de tahliye olursak kaldığımız yerden devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 
 
Dersimli olup, kentteki dağ keçilerinin avı için  Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nce ihale açılmasına oldukça üzülen Timtik’e, yapılan bu son görüşmede ihalenin iptal edildiği bilgisi de verildi. 
 
‘TAHLİYE OLURSAM DERSİM’E GİDECEĞİM’
 
Ebru, duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Duyduğumda çok üzüldüm. Dersimliler buna izin vermezler dedim. Dağ keçilerini katletmek cehalettir. Sonuçta bir inanç meselesidir. Dağ keçileri bizim için kutsaldır. Onlar geçerken trafik bekler, hayranlıkla sadece izleriz. Dersim’i özledim. Burnumda tütüyor. Tahliye olursam ilk olarak toprağım Dersim’e gideceğim. Oraya gitmeden iyileşemem. Bu kadar derin hissediyorum.” 
 
Ailesi ve avukatları eyleminin 200'üncü gününe yaklaşan Timtik'in 30'un üzerinde kilo kaybettiği, boğazından aşağıya doğru oluşan yaraların yaygınlaştığı, konuşmakta ve sıvı alımında ciddi zorluklar yaşadığı bilgisini de paylaştı.