Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Sêrt ve Dersim’de belediyeye operasyon: Eşbaşkanlar gözaltında

 

Sêrt ve Dersim’de belediyeye operasyon: Eşbaşkanlar gözaltında

Sêrt ve Dersim güne gözaltı operasyonuyla başladı. Sêrt Belediye Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan, Dersim Belediye Eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul gözaltına alındı. Dersim’de operasyon yapan polislerin elinde ise gözaltı listesi olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan 13 kişi adliyeye sevk edildi. Barış Grubu üyesi Aysel Doğan serbest bırakıldı

 

Özgürlükçü Demokrasi / 16 Kasım 2016

 

Kürt Siyaseti’ne darbe bu sabah Sêrt (Siirt) ve Dersim belediye eşbaşkanlarına yapılan operasyon ile devam etti. Sêrt’te erken saatlerde belediye binasına ve ve belediyenin eşbaşkanı Tuncer Bakırhan’ın evine polisler tarafından baskın düzenledi. Belediye binasını ablukaya aldıktan sonra aramaya başlayan polis, kimseyi yaklaştırmadığı belediyenin eşbaşkanı Bakırhan’ı da gözaltına aldı.

Bakırhan adliyeye getirildi

Bakırhan, İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Adliye binasının etrafı demir bariyerlerle çevrilirken, yurttaşlar da adliye binası önünde toplanmaya başladı.

Öte yandan belediye binasındaki polis araması sona erdi. Ancak kentin bir çok noktasında polis ve zırhlı araçların bekleyişi sürüyor.

Dersim’de gözaltı listesi

Dersim’de de sabah saatlerinde polis tarafından birçok eve baskın düzenlendi. Baskın yapan polislerin elinde gözaltı listesi olduğu öğrenildi. Gözaltına alınananların isismleri şöyle: Dersim Belediyesi eşbaşkanları Belediye Eşbaşkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, Belediye Meclis üyesi Cemile Ataş, DİSK Dersim Şube Eşbaşkanı Şükran Yılmaz, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Murat Polat, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Aslan Çağ, HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Ali Ekber Kaya, HDP Yöneticisi Hüseyin Dağdeviren ve Yaşar Ağın, Emek Partisi (EMEP) İl Başkanı Mustafa Taşkale, BES Dersim Temsilcisi Musa Kılıç ve Hakan Kavut.

Aysel Doğan gözaltında

Düzenlenen ev baskınlarında Barış Grubu üyesi Aysel Doğan da gözaltına alındı. Evine yapılan baskının ardından polislerce gözaltına alınan Doğan, gözaltına alınanlarla birlikte Tunceli İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınan 13 kişi, adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesi ardından Barış Grubu üyesi Aysel Doğan serbest bırakıldı. Diğer siyasetçilerin ifade işlemleri sürüyor.

Listede 16 kişinin olduğu öğrenilirken, siyasetçilerin 4-5 Kasım tarihinde Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlarının gözaltına alınmasını kınamak için belediye önünde yaptıkları açıklama, kepenk kapatma gibi genel eylem ve olaylarla ilgili gözaltına alındığı öğrenildi.

DERSİM / SÊRT