Cumartesi, May 25, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Demirtaş'tan Elçi mesajı: Onun bıraktığı miras, gerçekleri her koşulda dile getirmektir

 

 

Demirtaş'tan Elçi mesajı: Onun bıraktığı miras, gerçekleri her koşulda dile getirmektir

  

DİHABER / 18:40 27 Kasım 2016

 

İSTANBUL - Tahir Elçi anmasına kaldığı cezaevinden mesaj gönderen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş,"Onun bize bıraktığı miras, inandığımız gerçekleri her koşulda dile getirmektir ve bunu sürdürmekten asla geri durmayacağız" dedi. 

İstanbul Şişli'de HDP'liler, bir yıl önce öldürülen Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi için anma etkinliği düzenledi. Pangaltı Metrosu önünde yapılan anmaya, HDP'lilerin yanı sıra çok sayıda akademisyen ve sanatçı da katıldı. "Saygı ve özlemle anıyoruz" pankartının açıldığı anmada, Elçi'nin "Öleceksem Dört Ayaklı Minarenin altında öleyim" ve "Hoşçakalın dostlar, iyilikle kalın" sözlerinin yazılı olduğu fotoğrafları taşındı.

Anma etkinliğinde Elçi'nin öldürülmeden önce Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı son konuşması, Gencay Gürsoy, Ferhat Tunç, Hasip Kaplan ve Eren Keskin tarafından tekrar okundu. 

'BÖYLE İHANET GÖRMEDİM'

Elçi'nin şu ses kaydı dinletildi: "Yıllar önce Afganistan'da Taliban güçlerinin Buda heykelini bombalama görüntülerini hep birlikte dehşet içinde izledik. Yine son birkaç yıl içinde DAİŞ denilen o barbar grupların Palmira'da, Musul'da Ezidi yurdu Şengal'de, o insanlığın tarihi birikimlerine yönelik suikastlarını, bombalamalarını hep endişeyle, kederle izledik. Ne yazık ki çok kısa bir süre içerisinde bizim de tarihi eserlerimize, tarihi değerlerimize yönelik benzer girişimler söz konusu oldu. Dört Ayaklı Minare insanlara sesleniyor: 'Beni ayağımdan vurdular. Ne savaşlar ne felaketler gördüm ama böyle ihanet görmedim."

DEMİRTAŞ'TAN MESAJ

Anmaya, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da mesaj gönderdi. Demirtaş'ın mesajı şöyle: "Yoldaşımız, insan hakları savunucusu Tahir Elçi'nin anması için bir araya gelen sözleri saygıyla selamlarım. İnandığımız gerçekleri dile getirmenin büyük bedeller gerektirdiği bir zamanda, bunu dile getirmekten imtina etmediği için Tahir Elçi katledildi. Tahir Elçi'yi saygıyla ve minnetle anıyorum. Onun bize bıraktığı miras, inandığımız gerçekleri her koşulda dile getirmektir ve bunu sürdürmekten asla geri durmayacağız."

Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen'in mesajının da okunduğu anmada konuşan İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, barış elçilerini ve mücadelelerinin saldırılarla ve katledilmelerle susturulamayacağını söyledi.

Anma etkinliği, Elçi'nin sevdiği Aram Tigran'ın seslendirdiği Kürtçe parçalar ile son buldu.

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found