Cuma, Temmuz 03, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Baluken: Onurlu mücadelemizde daha kararlıyız

 

 

Baluken: Onurlu mücadelemizde daha kararlıyız

 

Cezaevinde tutulan HDP'li Baluken, "Büyük bir umudu ve inancı geliştirdiğimizi, daha kararlı bir iradeyle onurlu mücadelemizi devam ettirdiğimizi belirtmek istiyorum" dedi.

 

15 Aralık 2016 Perşembe 14:34

ANKARA - ANF

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Kandıra 2 No'lu F Tipi Cezaevi'nde tutulan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken’in mesajını Meclis’e taşıdı. 

Baluken'in, Yıldırım’ın Meclis kürsüsünden okuduğu mesajı şöyle:

"Bugüne kadar ezilen halklarımızın barış, demokrasi ve özgürlük taleplerine baskı, zor ve çatışma yöntemleriyle cevap verenler, bir kez daha bizlerin şahsında tarihi tekerrür ettiler.
6 milyon oy almış, Meclis'in en büyük üçüncü siyasi partisinin eş başkanlarını, grup başkan vekillerini, milletvekillerini, hukukun en temel ilkelerini tuzla buz edecek şekilde tutuklamak, hiç şüphe yok ki tarihe kara bir leke olarak şimdiden kazınmıştır.
Elimizdeki son derece kısıtlı ve eşitsiz olan mücadele araçlarıyla bizimle baş edemeyenler, tıpkı öncekiler gibi, tutuklama, zindan ve tecrit yöntemlerini devreye koyarak baş etme yöntemini seçtiler. Şahsımızda barış ve özgürlük iradesini kırmak, demokratik, özgür yarınlara duyduğumuz umudu ve inancı teslim almak istediler. Kuşkusuz, bu hukuk garabetlerine, vicdanlarına kanatan bu zulümlere karşı daha büyük bir umudu ve inancı geliştirdiğimizi, daha kararlı bir iradeyle onurlu mücadelemizi devam ettirdiğimizi belirtmek istiyorum.

Bütün yıldızları yutacak şekilde karanlığı koyulaştırma zulümleri, her gün, toplumsal, siyasal, sosyal yaşamın her alanında devam ediyor ama unutulmamalı ki karanlık ne kadar koyulaşırsa koyulaşsın, yıldızlar eninde sonunda bu karanlığı yırtarak parlamaya devam ettiler tarih boyunca. Üstelik, zifirî karanlıklar hemen yanı başında duran aydınlık şafakları haber verdiler.

Bu anlamda, tüm halklarımıza bu hakikatleri gösterme ve yürüyen onurlu mücadelemizi büyütme gibi tarihi bir görev ve sorumlulukla her birimiz karşı karşıyayız. Bu görevi yerine getirirken tüm toplumumuzu ilgilendiren onurlu barışı, tek adam ya da tek parti iktidarı hesabıyla kendi çıkarına kurban edenleri kapı kapı, ev ev dolaşarak teşhir etmek son derece önemlidir. Özellikle AKP’ye oy veren milyonlara, bugüne kadar demokratik çözüm, barış, özgürlükçü sivil bir anayasa konusunda nasıl bir yanılsamayla karşı karşıya kaldıkları gerçeği, mutlaka gösterilmeye çalışılmalıdır. Topluma huzur, refah ve istikrar sözü verenler, kaos, çatışma ve istikrarsızlık dışında hiçbir şey vermediler. Hiç kimse, günün birinde, 6 milyon oy almış bir partinin eş başkanlarını, milletvekillerini, belediye başkanlarını tutuklayıp, var olan sorunları derinleştirsin diye AKP’yi oy vermedi. Bu gerçeklik, gidilen her yerde iyice bilince çıkarılmalıdır.

Daha fazla çalışma, daha büyük bir dayanışma, bu karanlık günleri atlatacağımıza olan inancım tamdır. Şu dörtlük her şeyi özetlemiş, şair şöyle diyor:

‘Düşlerin sonsuza koştuğu yerde
Sabrın çiçeklerini açtığı yerde
Asla kapanmaz yaşanan defter
Çünkü tarihin en güzel yerinde
Son sözü direnenler söyler’

Sizi, tüm arkadaşları, dayanışma içerisinde olan tüm kesimleri, yurtsever ve onurlu halkımızı en içten sevgilerimle selamlıyorum."