Cumartesi, May 25, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Cansız, Şaylemez ve Doğan ailelerinden Fransa’ya tepki

 

 

Cansız, Şaylemez ve Doğan ailelerinden Fransa’ya tepki

 

Katliam Paris katliamında yaşamını yitiren Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in aileleri katliamın tetikçisi Ömer Güney’i mahkeme karşısına çıkarmayan Fransa’ya tepki gösterdi.

 

17 Aralık 2016 Cumartesi 16:59

PARİS – ANF

Davada izleyecekleri yol için bugün bir araya gelen Cansız, Doğan ve Şaylemez ailelerine dava öncesinde Güney’in öldüğü bilgisi verildi. Sakine Cansız'ın kardeşi Metin Cansız, Fidan Doğan'ın babası Hasan Doğan ve Leyla Şaylemez'in babası Cumali Şaylemez bilgi üzerine bir açıklama yayınladı. 

Cansız, Doğan ve Şaylemez aileleri konu hakkında şu açıklamada bulundu: “16.12.2016 Cuma akşamı dava avukatlarımız tarafından “davanın sanığı Ömer Güney’in son gelen sağlık raporuna göre hayati derecede ağır hasta olduğu, bunun için avukatının tahliye talebinde bulunduğu ve bu talebin 19.12.2016 Pazartesi günü mahkemede görüşüleceği” bilgisi tarafımıza iletildi. Biz aileler olarak Cumartesi günü bir araya geldik ve konuyu aramızda değerlendirdik. Tam da değerlendirmelerimizi yaparken bize yeni bir haber geldi ve sanığın öldüğü bildirildi.”

Aileler adına yapılan açıklamada soruşturmanın üç yıl boyunca sürdürülüp Mayıs 2015 tarihinde sonlandırılmış olmasına rağmen mahkemenin bir türlü başlatılmadığına dikkat çekerek “soruşturma 2015 yılı ortalarında sonlandırılmasına karşın bir türlü mahkemenin hangi tarihte yapılacağı belirtilmiyordu. Arada uzun bir süre geçtikten sonra katliam dosyasının Paris Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma günü 5 Aralık 2016 olarak belirlenmişti. Ardından Haziran 2016 da gerekçe gösterilmeksizin mahkemenin 23 Ocak – 23 Şubat 2017 tarihleri arasında görüleceği olarak değişikliğe uğratılmıştı” dedi.

BUGÜNE KADAR NEDEN DURUŞMA YAPILMADI?

Ailelerin açıklamasında şunlar ifade edildi: “Gözaltına alındığı ilk günden itibaren sağlık sorunu olduğu bilindiği ve sürekli uzmanların yapmış olduğu kontrollerde “sağlık sorunları var" denildiği halde, bugüne kadar neden duruşması yapılmadı?

O gün sağlık sorunu olduğunu bilenler neden üç yıllık gibi bir süreçte, ilk iki yıl dışında neredeyse soruşturmaya kimi resmi evraklar dışında bir tek belge eklenmediği halde soruşturmayı üç yıl sürdürdü? 

Soruşturma 2015 yılı ortalarında sonlandığı halde neden 2017 Ocak ayı beklendi?  5 Aralık tarihi bilinçli olarak mı 23 Ocak 2017'ye ertelendi?

Dosya içeriğinde ve iddianamede de belirtildiği gibi, olay organize bir olaydır, fail tek kişi değildir ve Türk MİT’i olayın arkasındadır. Bu kadar bilgiye rağmen neden başka faillere ulaşılmadı ve sürekli olarak tek sanıklı bir dosya yaratıldı?

Biz maktullerin aileleri olarak bu soruların yanıtlarını istiyoruz.

Sürekli olarak katliamın arkasındaki güçleri ortaya çıkarın, açıklayın dedik. Bugüne kadar sayısız kez "adalet ve aydınlık" talebini en demokratik biçimde sayısız kez haykıran Kürt halkı ve aileler olarak Fransız yargısını sayısız kez bu konuda göreve çağırdık. Siyasi ve ekonomik çıkarlar gereği bu katliamın arkasındaki güçlerin karartılmaması için her fırsatta yetkili siyasi kurumlara gerekli uyarılarda bulunduk.

Katil zanlısını ortadan kaldırabilirler şeklinde sayısız kez uyarılarda bulunduk. Bu uyarılarımızı her fırsatta yineledik. Ne yazık ki sonunda haklı çıktık.

Öyle görünüyor ki bu senaryo çoktan yazıldı ve uygulandı. Eğer duruşmalar yapılsaydı o duruşmada yalnız Ömer Güney değil, aynı zamanda Türk Devleti, Türk MİT’i ve Türk Hükümeti yargılanacaktı, mahkûm olacaklardı. İşte engellenmek istenen ve engellenen bu durumdur. Ömer Güney bir piyondu ve o piyon ortadan kaldırılarak Türk Devleti korumaya alındı.

Bu durumun ortaya çıkmasında Fransa makamları sorumludur.

Biz aileler olarak bu dosyanın ve bu davanın takipçisi olacağız. Fail yalnız bir kişi değildir. Diğer faillerin ortaya çıkarılarak yargılanmaları gerekir. Bir sanık ortadan kaldırıldı, öldü diye bu dosya kapanamaz ve Türk Devleti yargılanmaktan kurtulamaz.

Durumu kamuoyunun bilgisine sunuyor ve adalet isteyen herkesten yardım istiyoruz.”

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found