Perşembe, Temmuz 09, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

‘Alevilerle Kürtleri karşı karşıya getirmeye çalışmayın’

 

‘Alevilerle Kürtleri karşı karşıya getirmeye çalışmayın’

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun girişimi ile Gazi Cemevi'nde yapılan basın toplantısında Alevi dedeleri ve yaklaşık 40 Alevi kuruluşu, Gazi Mahallesi'ndeki saldırı ve çatışmaların durdurulması çağrısı yaptı. Taraflara itidal çağrısı yapılan açıklamada, “Alevilerin Kürtlerle ya da Kürtlerin Alevilere karşı karşıya getirilmeye çalışılması Alevilerin, solun ve Kürt hareketinin işi olamaz! Bu iş, olsa olsa karanlık ortamlardan yararlanan provokatörlerin işidir” denildi.

İstanbul'da Nurtepe'de başlayıp Sancaktepe, Okmeydanı ve Gazi Mahallesi'ne sıçrayan olaylarla ilgili Alevi dernekleri ve Alevi kanaat önderleri, Gazi Cemevi'nde basın toplantısı düzenledi. ABF İnançtan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Baki Düzgün, “Gazi, Sarıgazi, Okmeydanı gibi Alevilerin yoğun olarak yaşadığı mahalleler de yaşanan olaylara, adına ister saldırı, isterseniz çatışma deyin, Alevi dedeleri olarak 'yeter artık' diyoruz" dedi.

Düzgün, Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kemal Kılıçdaroğlu Alevi, Selahattin Demirtaş Zaza, Ekmeleddin İhsanoğlu yerli değil, ben ise Sünniyim" diyerek, hedef gösterdiği bir ortamda dost güçler arasında yaşanan saldırılar ve çatışmaların Aleviler için tam bir zul olduğunu söyledi. Düzgün, bu konudaki sözlerine şöyle devam etti: "Bu ülkede AKP zihniyetine inat, kini, nefreti, mezhepçiliği, ayrımcılığı ortadan kaldırmak için, farklı etnik ve inançsal kimliklerin eşit koşullarda kardeşçe yan yana yaşayacağı örnek mahaller oluşturmak varken, mahallelerimizin iktidarın istediği gibi şiddetin öne çıktığı mahallere dönüşmesi de bizim için bir zuldür!” (İstanbul/EVRENSEL)

Kaynak: http://www.evrensel.net/haber/89449/alevilerle-kurtleri-karsi-karsiya-getirmeye-calismayin.html#.U-FVsmMjyPo