Cumartesi, Mart 23, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

AKP’nin El-Bab hezimetinin belgesi: 15 tank ve zırhlı araç hurdaya döndü

 

AKP’nin El-Bab hezimetinin belgesi: 15 tank ve zırhlı araç hurdaya döndü

IŞİD’in karşı saldırılarını artırdığı El-Bab bölgesi, TSK ve AKP-MİT güdümlü cihatçı gruplar için bataklığa dönüştü. Sadece 21-22 Aralık’taki saldırılarda en az 16 asker hayatını kaybetmiş, 85’i de yaralanmıştı. 23 Aralık’ta sosyal medyaya sızdırılan “Hasarlı/Vurulan/Haber Alınamayan Zırhlı Araç Durum Çizelgesi” başlıklı bir belge söz konusu saldırılar sonrası El-Bab’daki durumun vahametini gözler önüne serdi

 

sendika.org /

 

 

 

IŞİD’in, El-Bab’daki hastane bölgesinden geçtiği görüntülerde, TSK’nin ağır kayıplar sonrası geride zırhlı araçlar ile çok sayıda askeri ekipman bıraktığı görülüyor.

Son günlerde IŞİD’in karşı saldırılarını artırdığı El-Bab bölgesi, TSK ve AKP-MİT güdümlü cihatçı gruplar için bataklığa dönüştü. Sadece 21-22 Aralık’ta, El-Bab’ın batısındaki stratejik Akil dağı ve çevresindeki çatışmalarda en az 16 asker hayatını kaybetti, 85’i de yaralandı.

Saray-AKP iktidarı ise, El-Bab’da yaşanan bu hezimetin ardından kayıplar ve yaralılarla ilgili haberleri bir müddet gizlemeye çalıştı. Ana akım medya da kayıplara ilişkin haberleri ancak iki sonra, 23 Aralık’ta manşetlere taşıyabildi.

Kaynak: Al Jazeera Türk

Öte yandan yine 23 Aralık günü sosyal medyaya sızdırılan “Hasarlı/Vurulan/Haber Alınamayan Zırhlı Araç Durum Çizelgesi” başlıklı bir belge söz konusu saldırılar sonrası El-Bab’taki durumun vahametini gözler önüne serdi.

Çizelgede altını çizdiğimiz zırhlı araçlara, IŞİD’in yayımladığı görüntülerde rastlamak mümkün.

Çizelgede, TSK’ye ait 11 tank, 2 Zırhlı Muharebe Aracı, 1 Gelişmiş Zırhlı Personel Taşıyıcı ve 1 Kobra tipi zırhlı aracın IŞİD saldırıları sonucu vurulduğu, ağır hasar aldığı veya akıbeti hakkında bilgi alınmadığı belirtiliyor.

Belgenin kim tarafından sızdırıldığı bilinmiyor, ancak içeriğinin doğru olduğuna ilişkin görsel kaynaklar mevcut.

IŞİD’in haber ajansı Amak’ın El-Bab’ın batısındaki hastane bölgesi ve çevresinden geçtiği fotoğraflarda çizelgede adı geçen araçları görülüyor.

Amak’ın hastane bölgesinden geçtiği görüntülerde görülen TSK’ye ait iki Leopard 2A4 tipi tank ve bir Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15) ile çizelgede bilgileri verilen araçların plakaları birbiriyle eşleşiyor.

Leopard 2A4 Tank

Leopard 2A4 Tank

Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA-15)

IŞİD’in El-Bab’ın batı bölgesinden geçtiği görüntülerde de TSK’ye ait 2 Leopard 2A4 tipi tank, 1 M60T tank ve 1 Kobra tipi zırhlı aracın tanksavar füzesiyle vurulmuş olduğu görülüyor. Bu zırhlı araçların bilgisi de söz konusu çizelgede mevcut.

Leopard 2A4 Tank

Leopard 2A4 Tank

M60T Tank

TTZA Kobra

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found