Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Roboskîliler engel dinlemedi: Sadece adalet istiyoruz!

 

 

Roboskîliler engel dinlemedi: Sadece adalet istiyoruz!

 

DİHABER / 17:59 28 Aralık 2016

 

ŞIRNAK - 5 yıl önce savaş uçağının bombardımanında ölen çoğu çocuk 34 kişinin yattığı Roboskî Mezarlığı’nda tüm engellemelere rağmen bir araya gelen aileler, adalet taleplerini yineledi. Tutuklu HDP’li vekil Ferhat Encu’nun annesi Halime Encu, başka annelerin ağlamasını istemediğini söyledi.

Şırnak'ın Uludere ilçesi Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren çoğu çocuk 34 yurttaş anıldı. Tüm engellemelere, gözaltı ve tutuklama tehditlerine rağmen aileler çocuklarının mezarının başında bir araya geldi. Katliam gününden bu yana giydikleri kara elbiseleri üzerlerinden çıkarmayan annelerin feryatları mezarlıkta hiç dinmedi. Katliamın acısını dün gibi yaşayan aileler, 50 yıl geçse de unutmayacaklarını haykırdı.

Roboskî anması askerler tarafından engellenmek istense de aileler, tüm engelleri aşarak Roboskî Mezarlığı’na gitti. Anmaya, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer ve Altan Tan, Uludere Belediyesi eşbaşkanları, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, HDP Şırnak PM üyeleri ve Roboskîli aileler katıldı.

Aycan İrmez, Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu'nun gönderdiği mesajı okudu.

'ROBOSKÎ İÇİN SADECE ADALET İSTİYORUZ'

Okunan mesajın ardından konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, özellikle Ferhat Encu'nun vekil olarak seçildiği Şırnak'ta katliamın 5. yılını geçirdiklerini söyledi. Yıldırım, "Asla ve asla herhangi bir kin peşinde değiliz. 34 kardeşimizin yerine başka birinin kanını talep etmiyoruz. Tek şey istiyoruz. Sadece adalet istiyoruz. Bunun ötesinde ve insani talebimiz dışında bir talebimiz yoktur" dedi.

'ROBOSKÎ FAİLLERİ YARGILANSIN’

Yıldırım, Roboskî'de 34 kişinin katledenlerin 5 yıldır yargı önüne çıkarılmadığını söyledi. Roboskî katliamının yapanların belli olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "100 yıllık toplumsal yaraya merhem sürülmek isteniyorsa ilk olarak Roboskî katliamının faillerinin bulunması gerekiyor. Analarımızın yüreği yandı başka anaların yüreği yansın istemiyoruz. Silahın ve şiddetin karşısındayız. Gözaltına alınan Veli ve diğer arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz. Başta Roboskî katliamının aydınlatılmasını, barışın yollarının açılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

‘BAŞKA ANNELER AĞLAMASIN’

Katliamda yaşamını yitiren Serhat Encu ve tutuklu HDP’li vekil Ferhat Encu’nun annesi Halime Encu de yaptığı konuşmada, savaş istemediklerini vurgulayarak, başka annelerin ağlamasını istemediklerini kaydetti. Katliamı yapanların en kısa zamanda cezalandırılmasını istediklerinin altını çizen Encu, Roboskî katliamının faillerinin bulunmaması nedeniyle yeni katliamların olduğunu söyledi.

“Adalet” talebiyle sona eren anma boyunca askerler tarafından İnsansız Hava Aracı (İHA) ile görüntü alındı.