Pazartesi, May 20, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

'Dersim’in kutsallarını avlamayın!'

 

'Dersim’in kutsallarını avlamayın!'

 

Dersim’de kutsal sayılan hayvanlar, kaçak ve yasal avcılık adı altında katlediliyor. Son günlerde birçok yerde hayvanların katledildiğine dikkat çeken Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Haydar Çetinkaya, yaban hayatın yok edilmesine karşı olduklarını söyleyerek, halkı bu konuda duyarlı olmaya ve kutsallarına sahip çıkmaya çağırdı.

Özgür Politika / Müjdat Can / 29 Aralık 2016 Perşembe 09:08
 

 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte yaban hayatın zengin olduğu Dersim’de Bezuvar, Dağkeçisi, Çengel Boynuz, Ur Kekliği, Kırmızı Benekli Alabalık, Ayı ve Domuz gibi hayvanlar avcılar tarafından vuruluyor. Özellikle kar yağışının ardından soğuk olan yüksek kesimlerden Munzur ve Pülümür Nehri kenarlarında sıralanan yaban hayvanlarının katliamı son günlerde artış gösterdi.

‘Bu türler korunmalı'

Pülümür Nehri’nde bir ayı ve dağ keçisi avcılar tarafından vurulurken, yine Munzur Nehri’nde ise bacağından aldığı kurşunla yaralanan dağ keçisi yurttaşlar tarafından bulundu. Yine iki gün önce Çemişgezek ilçesinde başka şehirlerden gelen avcılar bir Dağ Keçisi’ni vurdu. Dağ Keçisi’ni avlayan avcılara 12 bin TL para cezası verildi. Artan avcılık katliamlarına ilişkin görüşünü aldığımız Munzur Doğal Yaşamı Koruma Derneği Başkanı Haydar Çetinkaya, Dersim’in kutsalları olan bu hayvanların kaçak veya yasal olarak avlanmasına karşı çıktıklarını vurguladı. Dersim coğrafyasının yaban hayatı açısından tüm Anadolu’nun en önemli sahalarından birini oluşturduğunu söyleyen Çetinkaya, “Dünyada nesli tükenmekte olan ve koruma altında olan birçok yaban hayatı türü Dersim coğrafyasının doğal ortamında yaşam sürmekte. Bunlar vaşak, çengel boynuzlu dağ keçileri, yaban keçileri, Ur kekliği, alabalığı var, akbabaları kuş türleri gibi bir sürü yaban hayatı türleri burada bulunmaktadır. Fakat ne yazık ki hem yasal hem de kaçak avcılık nedeniyle ilimizde, doğamızda yaşayan yaban hayatı türleri avlanıyor” dedi.

‘Avın yasal olanına da kaçak olanın da karşıyız'

İlkesel olarak hem yasal hem de kaçak avcılığa karşı olduklarının altını çizen Çetinkaya, av sezonunun kışın başlatıldığı için insanların avcılığın serbest olduğu düşüncesiyle hareket ettiğini belirtti. Çetinkaya, “Bu nedenle de eline av tüfeğini alan doğaya çıkıyor. Yaban hayatını avlıyor. Oysaki böyle bir hak yok, insanların doğada karşılarına çıkan her hayvanı istediği gibi vurma, onlar hakkında türlerini tehdit altına alacak şekilde yok etme hakları yok” diye tepki gösterdi.

‘Dağ keçilerinin avlanması arttı'

Son yıllarda keklik popülasyonunda ciddi düşüş olduğunu belirten Çetinkaya, fakat buna zıt olarak dağ keçilerine yönelik bir avlanmanın da arttığının söz konusu olduğunu söyledi. Son günlerde Pülümür Vadisi’nde, Mazgirt bölgesinde, Ovacık Vadisi’nde avcılık yapıldığına dair bilgi aldıklarını söyleyen Çetinkaya, “Pülümür Vadisi’nde vurulan dağ keçileri, en son bir hafta önce vurulan bir ayı vardı. Bunun dışında daha önce yaralanan bir vaşak vardı. Bu tür haberler bu aralar gelmeye başladı. Bu gerçekten üzücü bir durum arz ediyor. İnsanlarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Çünkü Dersim’i var eden güzellikler bunlardır. Bunlar olmazsa Dersim sadece ağaçtan, sudan ve kayadan ibaret bir doğası kalacaktır” diye konuştu.

‘Görenler ihbar etsin'

Çetinkaya son olarak şu çağrıda bulundu: “Xızır’ın Ana Fatma’nın dağ keçileri bizler için kutsaldır. 38 kırımında dahi insanlar açlık ve kıtlık dönemlerinde bunları avlamamışlardır. Bunlarla ilgili bir sürü hikâye dinledik. Fakat ava giden insanlar ne kutsallık dinliyor, ne doğadaki canlıların yaşam hakkına bir saygıda bulunuyor. Açıkçası çok ilkel ve vahşi bir şekilde acımasızca bu türleri yok ediyorlar. Biz bunları kutsallarımıza havale ediyoruz. Yabandaki bir hayvanı vurup yemenin ne tadı olabilir. Güzellik Ovacık ve Pülümür Vadisi’nde yaptığımız seyahatlerde onları görebilmemizdir. Kutsallarımızın vurulmasını istemiyoruz. Vatandaşlarımız kaçak avcılık yapanları mutlaka ihbar etsinler, bildirsinler.”

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found