Cumartesi, Mart 23, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Munzur Vadisi'nde HES ve baraj için acele kamulaştırma

Munzur Vadisi'nde HES ve baraj için acele kamulaştırma

 

Munzur Vadisi'nde HES ve baraj için acele kamulaştırma

 
Dersim'de UNESCO Listesine alınması talep edilen Munzur Vadisi Milli Parkına HES ve baraj yapılması için acele kamulaştırma kararı alındı.

 

Evrensel / 14 Ocak 2017 11:52

 

Dersim’de doğa harikası Munzur Vadisi Millî Parkı’na yapılması planlanan baraj ve HES projeleri için acele kamulaştırma kararı verildi.

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan bilgiye göre; Konaktepe Barajı, Konaktepe HES-1 ve Konaktepe HES-2’nin HES santrallarının yapılacağı alanların kamulaştırıldığı bildirildi.

Munzur Vadisi Milli Parkı’nda inşa edilmesi planlanan ve yöre halkı tarafından tepkilere neden olan projeler 2011'de Danıştay’ın verdiği durdurma kararına rağmen devam etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Munzur Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde inşa edilmesi planlanan üç HES projesini geçen yıl şubat ayında onayladı.

Munzur Vadisi Milli Parkı UNESCO Uluslararası Kültür Mirası Koruma Listesi'ne eklenmesi için başvuruda bulunulmuştu.

Bakanlar Kurulu'nun dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararında şu ifadelere yer verildi: “Tunceli ve Kocaeli illerinde tesis edilecek santrallerin yapımı amacıyla ekli listelere bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların tapuda hazine adına tescil edilmek üzere Maliye Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması; adı geçen Bakanlığın 16/11/2016 tarihli ve 31584 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesine göre, Bakanlar kurulunca 28/11/2016 tarihinde karar verilmiştir.” 

Böylece Munzur Vadisi’nde bulunan Akyayık, AşağıTorunoba, Çemberlitaş, Güney Konak, Sarıtosun, Yaylagünü ve Yoncalı köylerinde birçok alan kamulaştırılmış oldu. (HABER MERKEZİ)

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found