Cumartesi, Mart 23, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Ebadi: PKK’ye karşı savaşmayacağız, Êzidîlerin önünü almayacağız

 

 

 

Ebadi: PKK’ye karşı savaşmayacağız, Êzidîlerin önünü almayacağızIrak Başbakanı: “Türkiye’ye, PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onların taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünü almayacağımızı, siyasi düşünce ve taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik.”

 

15 Ocak 2017 Pazar 10:37

BAĞDAT – ANFIrak başbakanı Haydar Ebadi, Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu ile yaptığı toplantıda Türkiye ve Hewlêr’in PKK’den korktuğunu ifade ederek “Türkiye’ye, PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onların taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünü almayacağımızı, siyasi düşünce ve taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik” dedi.

Irak parlamentosunda yer alan ve aynı zamanda Güvenlik ve Savunma Komisyonu üyesi olan Goran Hareketi parlamenteri Huşyar Abdullah’ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, Irak başbakanı Haydar Ebadi, Irak parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu ile toplantı gerçekleştirdi. 

Huşyar Abdullah’ın yaptığı yazılı açıklamada, Irak başbakanı Haydar Ebadi gerçekleştirilen toplantıda Kürdistan bölgesi tarafından petrol satılmasına dikkat çekerek “Kürdistan bölgesinin Irak petrolünün yüzde yirmisini sattığından haberimiz var. Kürdistan bölge hükümeti günlük olarak 1 milyon ile 1 milyon 3 yüz bin varil arası petrol satıyor, peki neden memur ve peşmergelerin maaşlarını ödemiyor. Kürdistan bölgesindeki taraflar bu konuda ortak oldukları için birbirlerine ses çıkartmıyorlar” ifadelerini kullandı. 

Huşyar Abdullah’ın verdiği bilgilere göre,  Irak başbakanı Haydar Ebadi aynı toplantıda PKK ve Şengal’e ilişkin olarak ise şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye ve Hewlêr PKK’den korkuyor, çekiniyor. Bizim politikamız nettir ve Türkiye’ye de bizim topraklarımızı savaş için kullanamayacaklarını ifade ettik. Ayrıca Türkiye’ye PKK’ye karşı savaşmayacağımızı ve onlara karşıtlığın bizim işimiz olmadığını söyledik. Yine PKK taraftarı olan Iraklıların, özellikle de Êzidîlerin önünde bir engelleme yapmayacağımızı, düşünceye ve siyasi taraftarlığa müdahale etmediğimizi söyledik.” 

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found