Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Paris'teki adalet eyleminde duruşmaya çağrı

 

 

Paris'teki adalet eyleminde duruşmaya çağrıParis'te üç devrimci Kürt kadın için düzenlenen adalet eyleminde, Pazartesi günü mahkeme binası önünde buluşma çağrısı yapıldı.

 

18 Ocak 2017 Çarşamba 15:59

PARİS – ANF

 

Fransa'nın başkenti Paris'te 9 Ocak 2013’te katledilen devrimci Kürt kadınlar Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için adalet eylemine devam edildi. Başkentte düzenlenen eylemde, katillerinin açığa çıkarılması talebi yinelendi.

Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nin çağrısıyla her hafta çarşamba yapılan adalet eylemi bugün Paris Şehit Aileleri Komitesi öncülüğünde düzenlendi.

Paris Demokratik Toplum Merkezi lokali önünde toplanan Kürdistanlılar ve SKB üyeleri, Kürdistan Enformasyon Bürosu önüne doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüşte " Katiliniz öldü! Talimatı verenler yaşıyor ve özgürler; Fransa ne yapıyor?" pankartı taşınarak "Bizler adalet istiyoruz", "Katil Erdoğan" sloganları atıldı. 

'MAHKEME BİNASI ÖNÜNDE OLACAĞIZ'

Fransa Kürt Kadın Hareketi Üyesi Zozan Serhat, eylemdeki kısa konuşmasında şunları söyledi: "Fransa adaleti, Paris Katliamı'nın tetikçisi Ömer Güney'in ölümünden sonra bu davayı zamana yayarak davanın düşürülmesi yönünde bir tutum sergileyecektir. Tetikçinin ölümü açıklanmadan önce davanın 23 Ocak'ta başlayacağını açıklayan Fransız makamları bundan sonra nasıl bir yol izleyecek... Bizler 23 Ocak Pazartesi günü saat 13.00'te Paris’te mahkeme binası önünde olacağız; bu katliamın arkasındaki karanlık ellerin açığa çıkarılması talebimizi yineleyeceğiz."

Adalet eyleminin sonunda, Pazartesi günü saat 13.00'te Paris Cité'de mahkeme önünde yapılacak eyleme güçlü katılım çağrısında bulunuldu.