Cumartesi, Mart 23, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

HDP Sözcüsü Bilgen tutuklandı

 

 

HDP Sözcüsü Bilgen şimdi tutuklandı

 

DİHABER / 16:00 31 Ocak 2017

 

DİYARBAKIR - Savcının itirazı üzerine hakkında tutuklama kararı çıkarılan ve adliyede işlemleri başlamadan "tutuklandı" haberi son dakika olarak servis edilen HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen tutuklandı. Bilgen’in, tutuklama gerekçesi yapılan MYK toplantısında yer almadığı öğrenildi.

Hakkında savcılığın itirazı üzerine tutuklama kararı çıkarılan HDP Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP’li vekiller ile birlikte Diyarbakır Adliyesi’ne geldi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma nedeniyle hafta sonu HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş ile birlikte gözaltına alınarak, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Bilgen, yakalama kararı üzerine Sulh Ceza Hakimliği’ne gitti.

Hakimlik işlemlerinin ardından tutuklama kararı yüzüne okunan Bilgen, cezaevine götürülmek üzere adliyeden çıkarıldı.

MYK TOPLANTISINDA YOKMUŞ

Bilgen’in, HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) 6-8 Ekim Kobanê olaylarına ilişkin aldığı karar ve bu olaylara ilişkin değerlendirmeleri nedeniyle açılan soruşturma kapsamında "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandığı öğrenildi. Ancak Bilgen hakimlik sorgusunda söz konusu MYK toplantısına katılmadığına dikkat çekti. Bilgen ifadesinde, “Bahsi geçen tarihte MYK toplantısı akşam saatlerinde yapılmıştı. Ancak dosyada mevcut ve tarafıma söylenen tweetlerin atılış saati 10.51 ve 11.00 saatleridir. Bu saatlerde yapılmış bir MYK toplantısı yoktur. Ben o gün yapılan toplantıya katılmadım, televizyon programım vardı ona katılmıştım. Dolayısıyla böyle bir karar altında benim imzam da yoktur. Daha doğrusu bu yönlü alınmış bir MYK kararı mevcut değildir. Böyle bir karar olmuş olsaydı rutin uygulama gereği MYK toplantısında alınan kararlar bize sunularak imzamız alınmaktadır. O gün böyle bir şeyde yaşanmadı” dedi.

Bilgen’in avukatları ise sadece menşei belirsiz bir tweet üzerinden bir parlamenterin tutuklanmasını doğru olmadığını söyledi. Müvekkilin kendi ayağı ile adliyeye geldiğine dikkat çeken avukatlar, kaçma şüphesinin bulunmadığını belirterek, Cumhuriyet Savcısının adli kontrol kararına itiraz edemeyeceğini söyledi.

Ayrıca avukatlar, basın yayın organlarının henüz sorgu işlemlerine başlanmayan Bilgen’in tutuklandığına dair haberler geçmesini de tutanağa geçti.

Aynı soruşturma kapsamında HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş da dün tutuklanmıştı. Beştaş ve Bilgen ile birlikte tutuklu vekil sayısı 12’ye çıktı.

4 Kasım’da tutuklanan Şırnak vekili Leyla Birlik 4 Ocak’ta, Diyarbakır vekili İdris Baluken dün tahliye edilmişti.

12 VEKİL TUTUKLU

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ
HDP Hakkari milletvekilleri Nihat Akdoğan, Abdullah Zeydan, Selma Irmak
HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu
HDP Siirt Milletvekili Besime Konca
HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım
HDP Diyarbakır milletvekilleri Çağlar Demirel ve Nursel Aydoğan
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş
HDP Kars Milletvekili Ayhan Bilgen

 

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found