Cumartesi, Mart 23, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Referandum ayarlı operasyon!

 

 

Referandum ayarlı operasyon!

 

DİHABER / 14:05 13 Şubat 2017

 

ANKARA - Referandumda "Hayır" oyu vereceklerini açıklayan kesimlere yönelik baskı ve yönelimler arttı. "Hayır" cephesinden HDP'ye yönelik gözaltı operasyonları için düğmeye basılırken, referandum günü yaklaştıkça baskının daha da yoğunlaştırılacağı kaydediliyor.

Muhalefet milletvekillerine yönelik şiddet uygulanarak Meclis'ten 10 günlük süre içerisinde geçirilen ancak ardından 20 günü aşkın bir süre Meclis'te ve Cumhurbaşkanlığı'nda bekletilen Anayasa tasarısının onaylanarak Resmi Gazete'de yayınlanması ile referandum süreci de resmi olarak başladı.

Uzun bir süredir siyasetin bu düzenleme kapsamında dizayn edilmeye çalışıldığı Türkiye’de, iç ve dış gelişmelerin çoğu bu düzenleme ekseninde şekilleniyor. Ancak iktidar partisi ve kendisiyle referandum çalışmasını yürüteceğini ilan ettiği Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gelişmelerden hoşnut değil. En son dün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez ülkelerine yapacağı ziyaret öncesi havaalanında yaptığı açıklama ile bu memnuniyetsizliğini dile getirdi.

ERDOĞAN MEMNUN OLMAYINCA...

Erdoğan, anket sonuçlarının istedikleri gibi olmadığını kabul ettikten sonra buna müdahale edeceklerine işaret eden kimi değerlendirmeler yaptı. Erdoğan, "Bazı anketler gelmiyor dersem o da yalan olur ama asıl anketlerin bize akışı araziye çıkışla beraber daha da yoğunlaşacaktır” açıklamasını yapmış ve “Şu anda ben halkımızın Cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlama dönemine geldiğine ihtimal vermiyorum” sözleriyle hassasiyetini dile getirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, “Cumhurbaşkanlığı sistemini tam olarak anlayamadıklarını” dile getirdiği halkın nasıl ikna edileceğine ilişkin kimi ipuçları da ortaya çıktı. Bir yandan iktidar bütün kanalları kullanarak, toplumu “Hayırcılar kötü, terörist o yüzden evet deyin” gibi doğrudan "Evet"in faziletlerini ve olumluluklarını anlatmak yerine “Hayır"cıları kötüleyerek kampanya yürütürken, öte yandan "Hayır" diyen kesimlere yönelik baskı ve yönelimlerde yoğunlaştırıldı.

BASKILAR YOĞUNLAŞTIRILIYOR

15 Temmuz sonrası kurgulanan bu süreçte muhalif olan kim varsa devletten ayıklandı. Yüz binlerce memur, binlerce akademisyen ihraç edildi ya da görevden alındı. En son çıkarılan KHK ile akademinin tamamı görevden alındı. Yüzden fazla tutuklu gazeteci olmasına, muhalif medya büyük oranda susturulmasına rağmen “Evet” dediğini açıklayan gazeteciler bir bir işten çıkarılıyor. Üstelik eski futbolcuların bir birlerine “pas atarak” "Evet" kampanyasını açık bir şekilde yürütülmesine rağmen.

ANKET SONUÇLARI KÖTÜ GELİNCE OPERASYONLAR HIZLANDI

Bütün bunlarla birlikte referandumun kaderini belirleyecek olan Kürt oylarına ilişkin de hükümet çalışmalarını yoğunlaştırdı. Kürt siyasetinin belediye başkanı, milletvekili, parti başkanları dahil neredeyse bütün dinamiklerini tutuklayan devlet, şimdi geride bu kampanyayı yürütme ihtimali olan herkesi daha yoğun bir operasyonla sindirmeye çalışıyor. Bu sabaha karşı Türkiye genelinde yapılan operasyonlarda, HDP, DBP, TJA gibi kurumlardan 300’e yakın kişi gözaltına alındı. Operasyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Sistem tam olarak anlaşılmıyor, anket sonuçları değişecek” açıklamalarından ve halkı ikna edecekleri beyanlarından sonra gelmesi dikkat çekti.

REFERANS 1 KASIM SEÇİMLERİ

Toplumun 7 Haziran seçimlerinden sonra 1 Kasım’da devreye sokulan “Şiddet ile ikna edilerek tercihinin değiştirilmesini” referans alan iktidar, bu baskıyı da referandum süreci yaklaştıkça yoğunlaştıracak.

'MART AYINDA BİTİRECEĞİZ' SÖZÜ BOŞUNA DEĞİL

Ayrıca İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Şubat-Mart aylarında terörü bitireceğiz” şeklindeki sözleri de, referandum takvimine yönelik yapılan bir açıklama olarak nitelendiriliyor. Gelişmelerin de güçlendirdiği bu yorum aynı zamanda son dönemlerde artan operasyonlara, 2009 yılındaki yerel seçimlerden sonra Kürt siyasetinin aldığı başarı sonrasında KCK operasyonlarının başlatılmış olmasına dayanıyor. En son İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan saldırı sonrasında yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatı ile Türkiye genelinde bine yakın kişi gözaltına alınmış bir kısmı da şiddet görmüştü.
 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found