Çarşamba, Temmuz 08, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Xerabê Bava'dan seslendi: Keşke ölseydim yapılanlara şahit olmasaydım

 

 

Xerabê Bava'dan seslendi: Keşke ölseydim yapılanlara şahit olmasaydım

 

DİHABER / 16:41 18 Şubat 2017

 

ANTEP - Xerabê Bava'dan Antep'te okuyan kuzenini arayan köylü, “köy meydanında çocuk, kadın ve erkeklerin işkencenden geçirildiğini” belirterek, "Keşke ölseydim yapılanlara şahit olmasaydım” dedi.

Mardin'in Nusaybin ilçesine bağlı Xerabê Bava (Koruköyü) köyünde 11 Şubat Cumartesi günü başlayan bir günlük “sokağa çıkma yasağı”nın kalkmasına rağmen süren abluka sürüyor. 39 kişinin gözaltına alındığı, 2 kişinin kaybedildiği ve 3 kişinin de yaşamını yitirdiği belirtilen köydeki ailesinin hayatından endişe duyan Antep Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Tekin Doğan, iki günce köydeki kuzeninden olup bitenleri öğrendiğini aktardı.

'KÖY MEYDANINDA İŞKENCE'

Güvenlik nedeniyle köydeki kuzeninin ismini açıklamayan Doğan, kuzeninin, kendisine “köy meydanında çocuk, kadın ve erkeklerin işkencenden geçirildiğini” aktardığını söyledi. Doğan, iki gün önce görüştüğü kuzeninin şu sözlerini aktardı: “Kendimi öldürmek istiyorum, keşke ölseydim yapılanlara şahit olmasaydım. Çok sayıda asker var. Telefonla konuştuğumu görseler, işkence ederler. Bu yüzden hepsini anlatamıyorum. Hastanede çok sayıda yaralı var.”

'SİZ BEKLEYİN 2 AY SONRA GELECEĞİZ'

50 yaşındaki annesine de işkence yapıldığını kaydeden Doğan, köyün katliamla yüz yüze olduğunun altını çizdi. İki ay önce bir polisin "Siz bekleyin 2 ay sonra geleceğiz" dediğini aktaran Doğan, “Köyü yakıyorlar, sahip çıkın” çağrısında bulundu.