Cuma, Haziran 05, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Tanrıkulu’ndan Soylu’ya Xerabê Bava yanıtı

 

Tanrıkulu’ndan Soylu’ya Xerabê Bava yanıtı

 

Dihaber / 21:33 23 Şubat 2017

 

HABER MERKEZİ - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Nusaybin’de 14 gündür haber alınamayan Xerabê Bava köyünde bir vatandaşın işkence gördüğü iddiasını dile getirdiği için kendisini “terör propagandası” yapmakla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 gündür haber alınamayan Xerabê Bava (Koruköy) köyünde bir vatandaşın işkence gördüğü iddiasını dile getirdiği için kendisini “terör propagandası” yapmakla suçlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıt verdi. Tanrıkulu, Soylu’ya “Yaşlı bir köylüye işkence yapıldığı iddiasına yanıt veremeyip 'vatan-millet-sakarya' söylemiyle suçunuzu örtemezsiniz!" dedi.

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Soylu’ya, Xerabê Bava köyüne dair sorduğu sorunun cevabını alamadığını belirtirken “Suçunuzu yüzünüze vuranlara terörist deme haddiniz yok, utanmazlar!” dedi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Tanrıkulu, şu mesajı paylaştı: "Yaşlı bir köylüye işkence yapıldığı iddiasına yanıt veremeyip 'vatan-millet-sakarya' söylemiyle suçunuzu örtemezsiniz!"

BAKAN SOYLU NE DEMİŞTİ?

Tanrıkulu, Xerabê Bava’da gözaltına alındıktan sonra işkenceye maruz kaldığı iddia edilen Abdi Aykut’la ilgili sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşmıştı. Soylu, paylaşım sonrası Tanrıkulu’nu hedef alarak Kılıçdaroğlu’na şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kılıçdaroğlu'na söylüyorum; adamlarını bir araya topla terör örgütünün propagandasını yapmasınlar. Onların teminatı olmasınlar. Milletimizi istismar etmesinler. Çok net şekilde söylüyorum. Burada bu millet büyük bir mücadele yapıyor. İstiklal mücadelesi... 4 gündür, 5 gündür, 6 gündür, 7 gündür susuyoruz, söz söylemiyoruz. 85 kilogram patlayıcı Mersin'in göbeğinde çıktı. Ankara'da İstanbul'da, ülkemizin her tarafında bir şer odakları odaklanmış, oradan bu ülkenin yarınlarını karalamaya, ülkemizin birliğini bozmaya, oradaki insanları korkutmaya, orayı kendine sığınak alanı olarak görmeye, oradan iş adamlarına 'şu kadar para göndereceksiniz, evlatlarınızı Kandil'e göndereceksiniz.' diyor. Neyin tarafındasınız siz? Türkiye kararlı bir mücadele vermektedir. Bu mücadeleyi de demokrasi ve hukuk devleti çerçevesinde vermektedir.”