Pazartesi, Temmuz 06, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Cizre vahşeti BM Güvenlik Konseyi’nde

 

Cizre vahşeti BM Güvenlik Konseyi’nde

 

Türk devletinin Kuzey Kürdistan’da yaptığı katliamlara ilişkin hazırlanan raporlar Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunuldu.

 

27 Şubat 2017 Pazartesi 07:01

CENEVRE / ANF - SERKAN DEMİREL

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Konseyi, Türk devletinin Cizre, Sur ve Nusaybin başta olmak üzere Kuzey Kürdistan’ın birçok kentinde yaptığı katliamları ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini içeren dosyayı tamamladı. Türk devletinin inceleme yapmak üzere Kuzey Kürdistan’a gitmesine izin vermediği BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne bağlı oluşturulan özel bir birim, hazırlamış olduğu Cizre katliam raporunu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sundu.

BM’NİN HAZIRLADIĞI KATLİAM RAPORLARI TAMAMLANDI

Türkiye Masası olarak bilinen bu özel birim, BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi’nin Kuzey Kürdistan’da yaşanan katliam iddialarını yerinde incelemek amacıyla Türkiye’ye göndermek istediği heyetin Türk devleti tarafından reddedilmesi üzerine, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine bağlı olarak Cenevre merkezli kurulmuştu.

KATLİAMIN BÜTÜN BELGELERİ SUNULMUŞTU

Haziran 2016 itibarıyla çalışmalarına başlayan birim, Türk devletinin öz yönetim direnişlerinin yaşandığı Cizre, Nusaybin ve Sur’da yaptığı katliamların yanı sıra Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerini yakından incelemeye almıştı. Cizre katliamı tanıkları ve mağdurları başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşları ile bire bir görüşerek raporlar hazırlamaya başlamıştı.

Özel Birim’e, Cizre’de yaşanan insanlık vahşetini içeren birçok doküman, video ve bodrumlarda insanlık dışı yöntemlerle katledilen sivillerin o süreçte yaptıkları telefon görüşmelerinin kayıtları sunulmuştu.

ZEİD ‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM’ DEMİŞTİ

BM kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, Özel Birim tarafından hazırlanan bu rapor, BM İnsan Hakları Yüksek Konseyi, 34. İnsan Hakları oturumlarında da ele alınacak.

Öte yandan, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Raad el Hüseyin, 33. İnsan Hakları oturumlarında kendisine sunulan dosya üzerine Kuzey Kürdistan’da yaşanan katliamların çok trajik olduğunu ve yaşanan bu durumun peşini bırakmayacağını dile getirmişti.