Pazartesi, May 20, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Yüksekdağ'dan 8 Mart mesajı: Milyonlarca kez daha haykıracağız 'Hayır'

 

Yüksekdağ'dan 8 Mart mesajı: Milyonlarca kez daha haykıracağız 'Hayır'

 

Dihaber / 15:10 28 Şubat 2017

 

ANKARA - HDP grup toplantısına 8 Mart mesajı gönderen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, meydanlarda, alanlarda ve sokaklarda egemenlerin yüzüne milyonlarca kez daha "Hayır" diye haykıracaklarını belirterek, "Biz, başka dünya inşa edeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Grubu, Meclis'te grup toplantısını kapatılan kadın kurumlarının temsilcileriyle yaptı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, konuşmasından önce HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın mesajını okudu. Mesajında, kadınların bugüne kadar eril zihniyeti reddettiğini belirten Yüksekdağ, “Meydanlarda, alanlarda, sokaklarda egemenlerin yüzüne milyonlarca kez daha haykıracağız. Hayır! Biz, başka dünya inşa edeceğiz” dedi.

Taşdemir tarafından okunan mesaj şöyle:

“Faşizmi, diktatörlüğü ve tekçi anlayışı yıkacak olanın kadınlar olacağını söylerken kuru bir propaganda yapmıyoruz. Çok somut bir temele dayanıyoruz. Kadınlar, 'Hayır'ın en doğal örgütleyicileridirler. Zira biliyoruz ki kadınlar, kendi varlıklarını tarih boyunca hep 'Hayır' diyerek inşa ettiler. 'Hayır' dediğimiz zaman gerçekten yaşayabildik. Kocaya, sevgiliye, patrona, devlete, kısacası erkek-egemen bütün kurumlara, bütün tavırlara 'Hayır' dedikçe kadın olduk, özgür olduk, biz olduk.

İşte bugün de kadınlar olarak yapacağımız şey, çok iyi bildiğimiz bu iradeyi, yani direnme, reddetme ve kendi alternatifini inşa etme iradesini herkese yaymaktır. İşte, önümüzdeki bu 8 Mart’ta da, bin yıllara dayanan bu gücümüzü, yani reddetme gücümüzü, tüm meydanlarda, alanlarda, sokaklarda egemenlerin yüzüne bir kez, bin kez daha, milyonlarca kez daha haykıracağız: Hayır! Biz, başka dünya inşa edeceğiz!”

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found