Pazartesi, May 20, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Şengal saldırısında yer alan MİT mensupları Meclis gündeminde

 

Şengal saldırısında yer alan MİT mensupları Meclis gündeminde

 

KDP’nin Şengal’e yönelik saldırısında yer alan 21 MİT mensubu HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca tarafından Meclis gündemine taşındı

Türkiye’nin talimatı ile KDP’nin, Şengal’in Xanesor beldesine yönelik saldırısında Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait mensuplarında yer alması meclis gündemine taşındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed Milletvekili Feleknas Uca, MİT mensubu 21 kişinin de Şengal’e yönelik saldırılarda yer almasına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

 

Uca’nın verdiği önergede şu ifadelere yer verdi:

“Basında yer alan bilgilere göre, 3 Mart günü Şengal’in Xanesor beldesinde Êzidîlere başlatılan saldırıda Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) bağlı 21 kişinin de yer aldığı iddia edilmiştir. Ayrıca Zomar Güçleri olarak adlandırılan ve Xanesor’a saldıran 450 kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından eğitildiği basında yer alan iddialar arasındadır. Zomar İsimli silahlı grubun Türkiye tarafından Musul’un Eyn El Firas köyüne yerleştirildiği ve burada Türk ordusu ile MİT tarafından eğitildiği basına yansıyan diğer bir iddiadır. Bu bilgilere göre, Zomar Güçleri Rojava’dan kaçarak ÖSO’nun bazı gruplarına katılan kişiler ile Êzidî düşmanı radikal Sünniler ve Türk istihbarat mensubu kişilerden oluşmaktadır.

Eski başbakan Ahmet Dauvoğlu’nun iki yıl önce Zomar Güçlerini ziyaret ettiği ve eğitimlerini yerinde incelediği basına yansıyan iddialar arasındadır. Öte taraftan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Ekim 2016 tarihinde ‘Şengal’de bu mücadeleyi sürdüreceğiz, Şengal yeni bir Kandil olma yolunda buna müsaade edemeyiz’ şeklinde açıklama yapmıştı. Ayrıca saldırının Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye ziyareti sonrası gerçekleşmiş olması da dikkat çekicidir.

Saldırının gerçekleştiği Xanesor bölgesi 2 Ağustos 2014’te IŞİD tarafından işgal edilen ve 2014’te YBŞ tarafından tekrar ele geçirilen topraklardır. Xanesor’un Aralık 2014’te IŞİD’den kurtarılmasından bu yana YBŞ tarafından korunan güvenli bir bölgeydi. Binlerce Êzidînin katledildiği, Birleşmiş Milletler tarafından soykırım olarak kabul edilen 3 Ağustos 2014 IŞİD saldırısından sonra Şengal dağlarına sığınan soykırımı henüz yaşamış Êzidîlerin yeniden bu saldırılarla karşı karşıya kalması bu halka karşı işlenen yeni bir insanlık suçudur. Ülkemizin kadim topluluğu olan Êzidîler Türkiye’nin bu saldırılara dahil olmasından büyük kaygı ve üzüntü duymaktadır.”

 

Uca, Soylu’dan şu sorularına yanıtlamasını istedi:

*3 Mart 2017 tarihinde Êzidîlerin yerleşim yeri olan Şengal’in Xanesor beldesine yapılan saldırıda Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) bağlı 21 kişinin yer aldığı iddiaları doğru mudur?

*Söz konusu iddialar doğru ise, MİT’e bağlı kaç kişi bu saldırıya katılmıştır?

*Saldırıya katıldığı iddia edilen MİT’e bağlı bu kişilerin Zomar Güçleri olarak adlandırılan gruba mensup olduğu iddiaları doğru mudur?

*Kendilerini Zomar Güçleri olarak tanımlayan silahlı grup ile MİT’in ilişkisi nedir?

*Zommar Güçleri kimlerden oluşmaktadır? Zommar Güçlerinin içinde MİT elemanlarının olduğu iddiaları doğru mudur?

*Zomar Güçleri isimli silahlı grubun Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından eğitildiği iddiaları doğru mudur?

*Söz konusu iddialar doğru ise, Zomar Güçleri ne zaman ve nerede kurulmuştur? Zomar Güçleri kim tarafından ne amaçla kurulmuştur?

*Zomar Güçleri isimli silahlı grubun Musul’un Eyn El Firas köyüne yerleştirildiği iddiaları doğru ise bu güçlerin buraya yerleştirilme amacı nedir?

*İçerisinde 21 MİT mensubunun da olduğu iddia edilen Zomar Güçleri isimli silahlı gruba Şengal’in Xanesor beldesine saldırma kararı kim/kimler tarafından alınmıştır?”

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found