Cuma, Haziran 05, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Kadınlar erkek devletine karşı mor isyan bayrağı açtı

 

Kadınlar erkek devletine karşı mor isyan bayrağı açtı

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Dolayısıyla 15’inci Feminist Gece Yürüyüşü için Taksim’de bir araya gelen on binlerce kadın, tek adamlık rejimine ve erkek devletine karşı mor isyan bayrağını açtı.

 

8 Mart 2017 Çarşamba 20:51

İSTANBUL - ANF

 

Fransız Konsolosluğu’ndan Tünel’e yürüyen kadınlar, sokakları da meydanları da geceleri de terk etmeyeceklerini vurguladı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, Taksim’de coşkuyla kutlandı. İstanbul’da 15. Feminist Gece Yürüyüşü için bir araya gelen on binlerce kadın, tek adam rejime ve erkek devletine karşı İstiklal Caddesini mora boyadı.

HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun ön saflarda yerini aldığı yürüyüşte, devlet bir kez, “Elini bedenimden çek” diye uyarıldı. Yürüyüşte, “Feminist mücadelemizin geri dönüşü yok”, “Hayatlarımıza müdahale etmeye hayır” yazılı pankartlarının “Bir kişi daha eksilmeyecek”, “Barış için ısrar ediyoruz”, “Bijî bexwedana me ya feminist” dövizlerinin, tutuklanan HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP vekillerinin, erkek şiddetiyle öldürülen kadınların fotoğrafları taşındı. Davul, erbane ritimleri eşliğinde yürüyen on binlerce kadın, hep bir ağızdan haykırdığı, "Jin, jiyan, azadî", "Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa", “Yaşasın 8 Mart, “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Tayyip kaç kaç kaç kadınlar geliyor” sloganları İstiklal Caddesi’nde yankılandı.

Tramvay inşaatından, polis barikatına tüm engelleri aşan kadınlar, tüm renkleriyle “Varım” dedi. Cezaevindeki tutsak kadınlara ve Şengal’deki kadınlara selam gönderildiği yürüyüşte, kadınların birlikte güçlü olduğu vurgusu yapıldı.

‘MÜCADELİMİZİN GERİ DÖNÜŞÜ YOK’

Tünel Meydanı’na varıldığında kadınlar adına ortak açıklama Türkçe ve Kürtçe okundu. Türkçe metni okuyan Dılşa Eşli, kadınları sokaklardan, meydanlardan, gecelerden, üniversitelerden, kamudan, işyerlerinden ve siyasetten tasfiye etmeye çalışan devletin ve kadın bedenine her gün kasteden erkeklerin karşısına dikildiklerini vurguladı. “OHAL’in en yıkıcı koşullarında bile en iyi bildiğimiz şeyi yapmaktan geri durmuyoruz” diyen Eşli, “Hiçbir yere gitmiyoruz, direniyoruz; çünkü hayatlarımızın da mücadelemizde de geri dönüşü yok” diye konuştu.

AKP iktidarının eve kapatma, erkek şiddetini meşrulaştırma, kadın katillerini cezasızlıkla ödüllendirme, muhalifleri susturma, savaş ve yıkım politikalarına karşı her yerde başka bir dünyanın mümkün olduğunu haykıracaklarını vurgulayan Eşli, “Bu 8 Mart’ta her zamankinden daha güçlüyüz. Çünkü dünyanın farklı yerlerinde kadınlar, benzer muhafazakar, ırkçı, militarist, cinsiyetçi, homofobik ve transfobik devlet politikalarına karşı grevdeler, sokaklarda isyandalar” dedi.

Kadınlar olarak hayatlarına yöneltilen her tehdide karşı el ele mücadele edeceklerini kaydeden Eşli, erkek devletini şöyle uyardı: “Yüzde yüz eşitlikten azına Hayır! Sınırları aile ve çizilmiş bir hayata Hayır! Eşit emeğe, eşitsiz ücrete ve güvensiz çalışmaya Hayır! Savaşa ve sınır ötesi operasyonlara Hayır! Hak ve özgürlüklerimizin kıpılıp en ufak edilmesine Hayır! Erkek adalete ve erkek devletine Hayır! Ailenin reisine de devletin reisine de Hayır!”

Açıklamanın ardından kadınlar saatlerce halay çekip kahkaha attı.