Salı, Temmuz 14, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Tages Anzeiger: Türk Büyükelçiliği MİT’in ajanlaştırma merkezine dönüştü

 

Tages Anzeiger: Türk Büyükelçiliği MİT’in ajanlaştırma merkezine dönüştü

 

İsviçre’nin en büyük gazetelerinden Tages Anzeiger, Türkiye'nin Bern Büyükelçiliği’nin ajanllaştırma merkezi haline geldiğini duyurdu.

 

12 Mart 2017 Pazar 13:20

BERN - ANF

 

İsviçre’nin Almanca yayın yapan en büyük gazetelerinden Tages Anzeiger, bugün yayınladığı haberde Türkiye’nin Bern Büyükelçiliğinin MİT’in ajanlaştırma merkezi haline dönüştüğünü yazdı. İsviçreli gazeteciler Thomas Knellwolf ve Kurt Pelda imzalı haberde yer alan bilgiler, İsviçre Federal Hükümeti'nin yıllık çalışma raporuna dayandırıldı.

İsviçreli yetkililerin Bern Lombachweg 33 numarada bulunan Türk Büyükelçiliğinde nelerin yapıldığından bilgi sahibi olduğuna dikkat çekildi. Haberde, MİT merkezi haline gelen Bern Büyükelçiliği'de Türkiye kökenli göçmenlerin ajanlığa zorlandığı ifade edildi. Özellikle 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından Türk Büyükelçiliği'nin gerçek bir ajanlık merkezine dönüştürüldüğünün altı çizildi.

“Türk Büyükelçiliği'nin görünenin ötesinde çokta sakin bir yer değil” denilen haberde, 20 yıl önce Elçilik önünde düzenlenen barışçıl bir eyleme katılan bir kişinin Elçilik binasından açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiği belirtiliyor.