Cumartesi, Mart 23, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Gazi katliamının 22’nci yıldönümünde faşizme boyun eğmeme sözü

 

Gazi katliamının 22’nci yıldönümünde faşizme boyun eğmeme sözü

 

12 Mart Gazi katliamının 22. yıl dönümünde Gazi Mahallesinde bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, mahalleliler, kaybettikleri canları andı.

 

12 Mart 2017 Pazar 15:38

İSTANBUL - ANF

 

Gazi katliamında hayatını kaybedenlerin ailelerinin ön saflarda yerini aldığı anmada, faşizme, OHAL baskısına boyun eğmeme mesajı verildi.

Gazi katliamının 22.  yıldönümünde bir araya gelen binlerce kişi, katliamda hayatını kaybedenleri andı. Polisin ve özel harekatçıların zırhlı araçlar ve TOMA’larla mahalleye akın eden binler 22 yıl önce kaybettiği canları andı. Saat 13.00‘da anma düzenleyen ilk gruba, polis saldırısı damgasını vurdu.  Gazi ve Ümraniye Şehit Aileleri, "Gazi ve Ümraniye şehitlerini unutmadık unutturmayacağız" yazılı pankartı açarak Gazi Cemevi önünden anmanın başlayacağı Eski Postaneye doğru yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca  "Gazi şehitleri ölümsüzdür", "Gazi'nin hesabı sorulacak" sloganları atan kitle, katliamda taranan noktalara kırmızı karanfiller bıraktı. Mezarlığa doğru yürüyüşe geçen ailelere polis saldırarak gaz bombası attı.

Saat 14.00’da, "İnsanlığa karşı işlenen katliamları kınıyoruz. Gazi-Ümraniye şehitleri ölümsüzdür" pankartı arkasında toplanan kitle ellerinde karanfillerle Eski Karakola doğru yürüdü. Alevi örgütleri, Gazi Hayır Platformu yanı sıra,  HDK Eş Sözcücü Gülistan Koçyiğit, HDP, ESP, Haziran Birleşik Hareketi, Kaldıraç, SGDF grupları katıldı. “Cizre için Hayır”, “Roboski için Hayır” dövizlerinin ve katliamda hayatını kaybeden devrim şehitlerinin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte hep bir ağızdan, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Gün gelecek devran dönecek katiller halka hesap soracak”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Gazi, Maraş, Sivas, Koçgiri unutulmaz hiçbiri”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını attı.  Mezar başlarına gelindiğinde ise ortak açıklama Gazi Katliamında hayatını kaybeden Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz tarafından okundu. “Dostlar katil devletin bize yaşattığı evlat acısı ve bizleri yakıp kavuran yılların acısını yaşıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Poyraz, bundan tam 22 yıl önce devletin güdümündeki kontr-gerilla çeteleri kahvehanelerinde oturan insanların üzerine ateş açtığını; ölü ve yaralılara sahip çıkan halka ise devlet güçlerinin saldırdığını hatırlattı. Roboski, Suruç, Ankara katliamlarını, Cizre vahşet bodrumlarını hatırlatan Poyraz, “Çocuklarımızın katilleri yakalanıp, hak ettikleri cezayı almış olsalardı, belki de başka canlar yanmamış, başka katliamlar olmamış olacaktı” dedi. 

KERBELA ‘DAN BU YANA…

Açıklamanın ardından söz alan Gazi Eğitim ve Kültür Vakfı başkanı Hıdır Karadaş, “Kerbela’dan günümüze, Alevi tarihi katliamlara, baskılara, zorbalıklara, esaretlere ve acıların oluşturduğu yüzlerce belki binlerce sayfalarla doludur” diye konuştu.

Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muhittin Yıldız, Osmanlıdan bu yana Alevilerin hep zulüm gördüğünü hatırlatırken, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker, Gazi katliamında devletin suçüstü yakalandığını ve katillerden hesap sorulacağını vurguladı

 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found