Cumartesi, May 25, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

Milyonlar Newroz’a akacak

 

Milyonlar Newroz’a akacak

 

Yarın başta Amed, Wan, Cizîr, Gever, Êlih, Dersim, İstanbul, İzmir olmak üzere birçok kentte milyonlar alanlarda buluşup Newroz ateşi yakacak. Amed’de adres Newroz Parkı, İstanbul’da üç bölge, Wan’da ise Wan Kale eteklerindeki alan olacak

 

Özgürlükçü Demkrasi / 20 Mart 2017

 

Halkların Diriliş bayramı Newroz bu yıl “Mutlaka Kazanacağız” sloganıyla Türkiye ve Kürdistan kentlerinde milyonlarca kişi tarafından kutlanacak. Yarın başta Amed, Wan, Cizîr (Cizre), Gever (Yüksekova), Êlih (Batman), Dersim ve İzmir olmak üzere birçok kentte Newroz ateşleri yakılacak. Her yıl olduğu gibi milyonları ağırlayacak olan Amed Newrozu’nun hazırlıkları tamamlandı. HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP milletvekilleri, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven, DBP Eşbaşkanvekili Gülcihan Şimşek ve TJA Aktivisti Ayşe Gökkan; yarın saat 11.00’de Amed’de gerçekleşecek Newroz kutlamasına ilişkin Newroz alanında bir açıklama yaptı.

Alanları dolduralım

Newroz hazırlıklarında emeği geçen herkese teşekkür eden HDP Sözcüsü Baydemir, “Bu Newroz, son 2 yıl içinde yaşamış olduğumuz, bu topluma yaşatılan bütün o yaraları sarma Newroz’u olsun. Bu Newroz, bir kez daha Ortadoğu coğrafyasında yaşayan tüm halkların hak temelinde, özgürlük temelinde, eşitlik temelinde, bir arada özgürce yaşayabilecekleri bir dönemin kapısını aralayan bir Newroz olsun. 2017 Newrozu, 2018 Newrozu’nun özgürlük ve barışın bir kez daha haykırılacağı Newroz olacağının müjdecisi olsun. Bütün kardeşlerime çağrımdır; Newroz hepimizindir. 2 buçuk yıldır kanla, gözyaşıyla bir halkın sinmeyeceğinin, değerlerinden vazgeçmeyeceğinin de ispatı olan bu alanı bir kez daha milyonlarla dolduralım” diye konuştu.

Newroz varlığını korumadır

Newroz Bayramı dolayısıyla açıklama yapan Halk Savunma Merkez Karargah Komutanlığı, Newroz’un umudun dirilişi, halkların büyük zafer yürüyüşü olduğunu belirterek, “Newroz, varlığını koruma, tüm ulusal ve toplumsal değerlerini savunma, ona karşı gelişen her türlü tehlikeye dur deme ve bu tehlikeleri bertaraf etmenin adıdır. Kürdistan tarihinde, Newroz ateşi her zaman zaferi müjdeleyen bir ateş olarak göklere yükselmiştir. Bu anlamda Kürt halkı bir Newroz halkıdır” dedi.

3 bölgede kutlanacak

İstanbul’da da Bakırköy Halk Pazarı’nda kutlanmak istenen Newroz’a valiliğin izin vermemesi üzerine yarın 3 bölgede kitlesel bir şekilde kutlanacak. 21 Mart için İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptıklarını söyleyen İstanbul Newroz Tertip Komitesi’nden Maarif Alparslan, sonucu beklediklerini dile getirdi. Valilikten olumlu cevap beklediklerini ifade eden Alparslan, akşamları ise ilçelerin kendi özgünlüğünde Newroz’u kutladıklarını belirtti. İstanbul’daki bölge bölge Newroz kutlamaları şu şekilde:

Birinci Bölge: Sultanbeyli ilçesi Hamidiye Mahallesi ve Kartal Meydanı

İkinci Bölge: Sultangazi ilçesi Gazi Şehir Parkı ve Gaziosmanpaşa Mahallesi Karayolları Meydanı

Üçüncü Bölge: Bağcılar ilçesi Kirazlı Mahallesi Metro Meydanı ve Küçükçekmece ilçesi Kanarya Mahallesi Kadriye Moroğlu Lisesi arkası.

Newroz ateşi sönmeyecek

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde yarın Yenimahalle Mahallesi’nde bulunan Yenistadyum’da kutlanacak Newroz’a katılmaya hazırlanan yurttaşlar, 1 yıldır tuttukları yassı direnişe çevireceklerini belirtti. Dilezî (Kısıklı) köyünden Seyhan Eraydın, Newroz’un Gever halkı için taşıdığı öneme vurgu yaparak, “Köylerin Newroz’a katılımı her zaman yüksek olmuştur. Bu sene de bu akım devam edecek” dedi. Şîşemzin (Serindere) köyünden Feleknaz Ergüler ise, “Yüksekova bir yıldır yas tutuyor. Newroz her zaman bizim için bayramdır. Direniş bayramıdır. Biz her sene olduğu gibi yine bayramımızı kutlayacağız. Gever’deki Newroz ateşi hiçbir zaman sönmedi ve bundan sonra da sönmeyecek” dedi. Yurttaşlardan Gülay Aslan ise “Newroz her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkulu bir şekilde geçecek. Buradan bütün kadınlara çağrıda bulunuyorum. Newroz’a gelip yüksek sesle ‘Hayır, Hayır, Hayır’ diyelim” diye konuştu.

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found