Perşembe, Şubat 25, 2021

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Cizre Newrozu’nda muhteşem son

 

Cizre Newrozu’nda muhteşem son

 

Dihaber / 16:47 21 Mart 2017

 

ŞIRNAK / MERSİN - Cizre Newrozu, alanı hıncahınç dolduran onbinlerin “Bijî berxwedana Cizîrê” sloganıyla düzenledikleri yürüyüşle son buldu. Mersin'de binlerin "Direne direne kazanacağız" sloganıyla, Hatay'da ise halayla kutlamalar sona erdi.

Sabahın erken saatlerinde başlayan renkli Cizre Newroz’u sanatçı Mem Ararat’ın ezgileriyle son buldu. Coşkuyla süren kutlamalarda son olarak konuşan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Cizre’ye yönelik saldırılara dikkat çekti. Mahalleleri yıkılan insanların hala ayakta olduğunu dikkat çeken Buldan, tüm saldırılara rağmen halkın hala Newroz direnişine sahip çıktığının altını çizdi. Cizre başta olmak üzere bu coğrafyada çok büyük acıların yaşadığını belirten Buldan, “Halk acılara, saldırılara, katledilmelere rağmen bugün bu alanı doldurdu. Ayakta olmadıklarının mesajını net bir şekilde verdiler. Tıpkı devrimci Kawa gibi Dehaklar karşısında yenilmeyeceklerini bu alanda gösterdiler” dedi.

BULDAN: KÜRT HALKI BİAT ETMEYECEK

Siyasette en acımasız politikaların sergilendiği, yıkımların, katliamların, tutuklamaların en yoğun yaşandığı dönemde Cizre halkının meydanları doldurmasının Ankara’ya büyük bir mesaj verdiğinin ifade eden Buldan, Cizre’nin Mehmet Tunç’un deyimi ile asla diz çökmediğini, çökmeyeceğini ifade etti. Mehmet Tunçlara direniş sözü verdiklerini hatırlatan Buldan, Kürt halkının biat etmeyeceğini dile getirdi.


‘ŞIRNAK HALKI HAYIR DİYECEKTİR’

“Yasak ve yıkma ile bir şey elde edilmez” diyen Buldan, HDP’nin 13 milletvekilini tutuklamak ve belediyeleri gasp etmekle çözümün elde edilemeyeceğini ifade etti. Buldan eline aldığı beyaz bir tülbendi havaya kaldırarak “Bu size barış mesajıdır” dedi. Buldan’ın konuşması sırasında havaya beyaz güvercinler bırakıldı. Buldan, Şırnak halkının referandumda bu sisteme hayır diyeceğini ifade etti. Sandıklarda Hayır’ın çıkması ile inkar ve asimilasyonun son bulacağını belirten Buldan, “Herkes özgür olacak. milletvekillerimiz ve belediye başkalarımız cezaevlerinden çıkacak” dedi.

MEM ARARAT: CİZRE İLE GURUR DUYUYORUM

Buldan’ın konuşması sonrası sanatçı Mem Ararat sahne aldı. Kitle Ararat’ın söylediği şarkılar eşliğinde halay çekti. Cizre’de olmaktan gurur duyduğunu belirten Ararat, Mehmet Tunç ve Cemile Çağırga için özel hazırladığı türküyü okudu. Özelikle sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamlarını kaybeden yurttaşların aileleri Ararat’ın şarkıları esnasında duygulandı. Ararat’ın türküleri sonrası Newroz tertip komitesi gelen yurttaşları selamlayarak programın son bulduğunu duyurdu.

BİNLER ÇARŞI MERKEZİNE YÜRÜDÜ

Bunun üzerine alandaki binlerce yurttaş “Bijî berxwedana Cizirê” sloganı ile kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Arama noktalarında polisin engelleme girişimlerine “Direne direne kazanacağız” sloganı ile kıran kitlede bulunan kadınlar sık sık zılgıtlar attı. Tarihi İpekyolu caddesine ulaşan yurttaşlara trafikte seyir halinde olan araçlar korna çalıp destek oldu. Araçlar ve kitle ile dolan caddede zırhlı polis araçları da halkın dağılması için anons yaptı ancak halk yürüyüşe devam etti. Eski köprü üzerinden polis ablukası ile kente giren kitle Dörtyol’a ulaştıktan sonra dağıldı.

MERSİN

Mersin Valiliği tarafından 19 Mart tarihinde yapılmasına izin verilmeyen kutlamaya 21 Mart için yapılan başvuruya saatler kala kutlama izni verilirken, sabahın ilk ışıkları ile birlikte Mersin'in dört bir yanından binlerce kişi Newroz Alanına akmaya başladı. Yoğun polis ablukası altında kitle tek noktadan alana giriş yaparken, 10 farklı yerde arama noktalarından geçmek zorunda kalındı. Tüm bu engelleme çabalarına rağmen kitle alanı doldururken, kadınlar Newroz alanına sokulmak istenmeyen "Sarı kırmızı yeşil" renklere karşı giydikleri renkli yöresel kıyafetleri ile bu engeli de aştı.

DİRENİŞ SÖZÜ DAMGA VURDU

Alana girmek isteyenlerin ellerindeki tüm renkleri toplamaya çalışan polise tepki gösterilmesi üzerine polisler uygulamadan vazgeçerken, alana elinde PKK flaması ile girmek isteyen bir genç gözaltına alındı. Alanda halaylar çekerek, coşkulu bir şekilde gerçekleştirilen kutlamalar, Newroz ateşinin yakılması ile birlikte yerini "Çerxa Şoreşe" marşı ve "Biji Serok Apo", "Biji Newroz", "Biji berxwedana PKK", "Öcalan, Öcalan" ve "Direne direne kazanacağız" sloganlarına bıraktı. Direniş şarkılarının damga vurduğu kutlamada, çocuklar da keyifli dakikalar yaşattı. Yapılan konuşmaların ardından kitle tekrar halaya dururken, saatlerce çekilen halaylarla coşkulu anlar yaşandı.

KİTLE POLİSLERİ AŞARAK YÜRÜYÜŞE GEÇTİ

Kitlenin dağılma hazırlığı yaptığı düşünüldüğü sırada kitle bir anda "Biji Serok Apo" ve "Direne Direne kazanacağız" sloganları ile yürüyüşe geçti. Kitlenin yürüyüşe geçmesi ile birlikte yüzlerce polis kitleyi ikiye ayırmaya çalışırken, kitle polisleri aşarak Yenipazar Mahallesi'nde doğru sloganlarla yürüyüşüne devam etti. HDP Akdeniz ilçe binası önüne kadar yürüyen kitle burada yürüyüşe son vererek, zılgıtlarla dağıldı.

HATAY'DAN AMED SELAMLANDI

Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Newroz'da ise yakılan Newroz ateşi etrafında halaya duran yurttaşlar, büyük bir coşku ile Newroz'u kutladı. Burada yapılan kutlamada halka seslenen HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, son dönemlerde Ortadoğu'da başta Kürt halkının hep acı ve ölümün düştüğünü ifade ederek, "Oysa biz biliyoruz ki Ortadoğu'da bulunan tüm halklar gibi Kürtler de barışa layık bir halktır. Demokrasi eşitlik ve adalet içinde yaşama hakkı vardır. En çok kadınların özgürlük içinde yaşama hakkı gibi Kürtlerin de özgürlük içinde yaşama hakkı vardır" dedi. Türkiye'nin bir çok yerinde Newroz ateşinin yandığını ama en anlamlısının Diyarbakır olduğunu belirten Becerikli, "Çünkü orada Sur'u yıkan zihniyet bu gün Amed Newrozu'na kimse gitmeyecek diye düşündü. Ama Amed alanı doldurarak diz çökmeyeceğini, özgürlüğünden taviz vermeyeceğini gösterdi. Amed Newrozu'nu selamlıyoruz." şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından yerel sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halay duran yurttaşlar, "Bijî Newroz" eşliğinde kutlamaya son verdi.