Cumartesi, Ağustos 15, 2020

Platzhalter roof5

 

Arama

Archiv

Enver Müslim: Kimse teslim olmamızı beklemesin

 

Enver Müslim: Kimse teslim olmamızı beklemesin


URFA /ANF
 19.09.2014

IŞİD çetelerinin Kobanê Kantonu’na tank ve toplarla saldırısına karşı YPG ve YPJ güçlerinin direnişi sürüyor. Kürtlere ikinci Şengal katliamının Kobanê’de yaşatılmak istendiğini belirten Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, "Kimse bizim teslim olmamızı ya da topraklarımızı terk etmemizi beklemesin. Kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Çeteciler Kobanê'ye giremeyecek. Gerekirse onları kanımızda boğarız" dedi.

Rojava'nın Kobanê Kantonu'na bağlı Qeremok köyünün karşısındaki Urfa'nın Suruç ilçesine bağlı Oğan köyünde kurulan Kobanê Kantonu ile dayanışma ve direnişine destek çadır nöbeti alanına gitmek için 10 bini aşkın kişi YPG savaşçısı Uğur Yürekli'nin cenazesinin toprağa verildiği Midêba Biçuk köyünden araçlar ile yola çıktı. Çadır alanına gelen halk, IŞİD çetelerinin saldırdığı köydeki YPG ve YPJ güçlerinin direnişine şahit oldu.

Çetelerin tank ve havanlarla saldırdığı köydeki bini aşkın kadın, çocuk ve yaşlı Kuzey sınırına yığıldı. Uzun süre askerlerin kurduğu barikat ile çetecilerin katliamına bırakılan Qeremok ve çevre köylerden insanlar, mayınlı sahaya kendilerini vurarak sınır tellerinin dibine geldi. Çadır alanına giden binlerin sınıra dayanarak Rojavalıları almak istemesi üzerine askerler gaz bombaları ile saldırdı. Kısa süreli çatışma HDP Urfa milletvekilleri İbrahim Ayhan ve İbrahim Binici'nin araya girmesi ile durdu. Daha sonra olay yerine gelen Suruç Kaymakamı Abdullah Çiftçi ile milletvekillerinin yaptığı görüşmeler sonucunda Rojavalılar kayıt altına alınarak Kuzey'e alındı.

Sınır boyunca benzer tabloların yaşandığı Kobanê Kantonu'nda geçenler ikinci Şengal'in Kobanê'de yaşandığını belirtiyor. Yaşlılar ve çocuklar arkalarında bıraktıklarına ağlarken, saatlerce aç ve susuz kaldı. 90 yaşlarında ihtiyarlar, hamile kadınlar ve bir aylık bebeğin de aralarında bulunduğu Rojavalılar, dünyanın IŞİD'e sessizliğine tepki göstererek, "Kürtlerin dostu kalmamış. Hepimizin ölmesini istiyorlar" dedi.

MÜSLİM: İKİNCİ ŞENGAL İLE YÜZYÜZEYİZ

Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan Kobanê Kantonu Eş Başkanı Enver Müslüm "İkinci Şengal" ile yüz yüze bırakıldıklarını, dünya insanlığının derhal Kobanê halkına gereken yardımı yapması gerektiği çağrısında bulundu.

"Demokrat tüm insanlar bize destek vermelidir. DAİŞ, Kobanê'de insanlığı katletmek istiyor. Eğer teröre karşıysalar, katliama karşıysalar bugünden tezi yok bize destek sunsunlar” diyen Müslim, kimsenin teslim olmalarını ya da topraklarını terk etmesini beklememesi gerektiğini vurguladı.

“Kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. Çeteciler Kobanê'ye giremeyecek. Gerekirse onları kanımızda boğarız" diyen Müslim, Kuzeyli Kürtlere de, "Tüm Kürtler yönünü Kobanê'ye çevirsin. Biz direneceğiz. Kobanê'yi vermeyeceğiz. Yanımızda saf tutmaya çağırıyorum" biçiminde seslendi.