Cumartesi, May 25, 2019

Platzhalter roof5

 

Arama-2

Archiv

İskoç Parlamentosu Êzidî Soykırımı’nı tanıdı

 

İskoç Parlamentosu Êzidî Soykırımı’nı tanıdı

 

İskoçya Parlamentosu, DAİŞ çetelerinin Êzidî Kürtlere yönelik soykırımını tanıyan ve sorumluların uluslararası mahkemelerde yargılanmasını talep eden bir karar tasarısını kabul etti.

 

24 Mart 2017 Cuma 21:16

EDİNBURGH - ANF

 

İskoç parlamenter Ben Macpherson tarafından sunulan ve ‘Êzidîler İçin Adalet’ başlığıyla hazırlanan tasarı, parlamento grupları tarafından kabul edildi.

Tasarının kabul edilmesiyle Büyük Britanya Avam Kamarası tarafından geçtiğimiz yıl kabul edilen benzeri yöndeki karara da uyulmuş oldu.

İskoç parlamenterlerin kabul ettiği soykırım tasarısı, soykırımda yer alan çetelerin ve diğer sorumluların Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi önüne çıkarılması ve hesap vermelerini de öngörüyor.

Tasarıda ayrıca Büyük Britanya hükümetinden, daha başka insan hakları ihlallerinin yaşanmasının önlenmesi ve soykırım mağdurlarının mülteci olarak kabul edilmesini talep ediyor.

İskoçya’daki tasarının aralarında Birleşmiş Milletler Özel Elçiliği’ne seçilen soykırımdan sağ kalan Êzidîlerin olduğu kişilerin çabaları sonucu meclise getirildiği öğrenildi.

Soykırım tasarısının kabulü üzerine açıklama yapan Nadia Murad, Êzidî halkı adına İskoç parlamenterlere teşekkür etti. Murad, “Soykırımın İskoçya Parlamentosu tarafından tanınması binlerce Êzidînin kalplerini aydınlatıyor” dedi. 

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found